יישוב שבות ביהודה ושומרון
צילום: גילי יערי, פלאש 90

לקראת סיפוח? גורם ביטחוני מעריך: לא צפויים אירועים חריגים

לדברי הגורם צה"ל ומערכת הביטחון ערוכים אם כי אין בשטח תגבור של כוחות והכוננות לא הועלתה. עוד אמר הגורם כי להצהרות הפוליטיות ולדיון המתמשך סביב תוכנית הסיפוח יש ביטוי בשטח. על פי הגורם בשלב זה לא ברור מה יהיה היקף התוכנית ומה לוח הזמנים המתוכנן
כתבי כאן חדשות
01 ביולי 2020
07:24
עודכן ב 11:20

עם הגעת תאריך היעד אותו הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון, גורם במערכת הביטחון העריך היום (רביעי) כי לא צפויים אירועים חריגים. לדברי הגורם, בצה"ל ובמערכת הביטחון ערוכים למקרה של הסלמה אם כי אין בשטח תגבור של כוחות והכוננות לא הועלתה.

החלת הריבונות: כל הדיווחים, הכתבות והפרשנויות של כאן חדשות

על פי הגורם הביטחוני להצהרות הפוליטיות ולדיון המתמשך סביב תוכנית הסיפוח יש ביטוי בשטח. לדבריו, הצהרת ראש הממשלה לתחילת היישום היום עוררה בצד הפלסטיני דריכות גם ברמות הפוליטיות וגם בדרגי השטח. בעזה הוכרז היום על ״יום זעם״ ובשטח יש היערכות של כוחות צה"ל. הגורם הביטחוני אמר כי הכוננות לאורך הגדר קיימת באופן שיגרתי וכי הכוחות נדרשו לגלות עירנות ולהיות ערוכים לתרחישים שונים. עוד אמר הגורם כי בשלב זה לא ברור מה יהיה היקף התוכנית ומה לוח הזמנים המתוכנן.

אמש נפגש שר החוץ גבי אשכנזי מכחול לבן עם השליח האמריקני, אבי ברקוביץ, ואמר כי תוכנית השלום של טראמפ היא תוכנית טובה, אך הדגיש: "צריך לנסות ולקדם את התוכנית על ידי הבאת כמה שיותר שותפים".

לדברי אשכנזי, התוכנית "מייצרת נוסחה טובה, אחראית ומאוזנת שיכולה להשפיע לטובה על המצב באיזור ולהביא להיפרדות מן הפלסטינים". מעבר לשותפים האזוריים – כמו מדינות ערב ומדינות המפרץ, ההערכה היא כי אשכנזי מכוון לכך שלא נכון לקדם את התוכנית בזמן שהפלסטינים יושבים מהצד, אלא צריך לנסות ולרתום אותם למהלך.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

ראש השב"כ לשעבר, ח"כ אבי דיכטר מהליכוד אמר הבוקר כי הוא ממליץ לנתניהו לקבל החלטה על החלת ריבונות בכל יישובי ישראל ביהודה ושומרון. "אין שום סיבה שחצי מיליון ישראלים שחיים שם יחיו בצורה אחרת, כאילו באוויר, כי האדמה שעליה הם יושבים עדיין לא תחת ריבונות ישראלית", אמר דיכטר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

על השאלה האם יש להמתין לאישור האמריקנים להחלת ריבונות אמר דיכטר: "לו מדינת ישראל הייתה צריכה להמתין – לא היו מכריזים על הקמתה. יש מהלכים אחרים שישראל עשתה ולא המתינה. הגיע זמן יהודה ושומרון".

אתמול נחשפה בחדשות הערב בכאן 11 מפת סיפוח ישראלית שמציגה את התיקונים שישראל רצתה לבצע בתוכנית טראמפ. ההבדלים העיקריים בין המפה הישראלית למה שהוצג בתוכנית טראמפ נוגעים למובלעות הישראליות.

במפה הישראלית, בניגוד לאמריקנית, המובלעות הן רצועות רחבות יותר שגם כוללות בתוכן כ-20 מאחזים ונקודות התיישבות שלא הופיעו במפה האמריקנית. כמו כן, על מנת לשמור על היחס שעליו דובר בתוכנית טראמפ - 30% לישראל ו-70% לפלסטינים, בישראל הציעו במפה פיצוי לפלסטינים. מדובר בין היתר על רצועות שטח במדבר יהודה שבהן ישראל מוותרת על ריבונות. בנוסף, המפה הישראלית שומרת על רוב הכבישים כפי שהם היום.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול עם שליח של הנשיא טראמפ אבי ברקוביץ' ועם שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, ודן עמם על סוגיית הריבונות. בסיום הפגישה אמר נתניהו: "נמשיך לעבוד על נושא הריבונות בימים הקרובים".

גורם אמריקני אמר לכאן חדשות על סבב השיחות: "אנחנו יותר חכמים היום מאשר היינו ביום ראשון ומרוצים מהתקדמות השיחות. מצפים להמשך השיח. אנחנו עדיין בוחנים את הדברים".

השתתפו בהכנת הידיעה: כרמלה מנשה, עמיחי שטיין וכרמל דנגור