ההפגנה מול מעון רה"מ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו על תקיפת העיתונאי בהפגנה מול מעונו: "בושה וחרפה"

מפקד המרחב במשטרה על הביקורת סביב התבטאותו של מפקד המחוז דורון ידיד שאמר כי מדובר ב"מחאה של השמאל": מדובר בניסיון להסיט את תשומת הלב מהאלימות. ליברמן ציין כי מדובר בטעות והבהיר - "לא טרגדיה יוונית" • אמיר השכל כינה את ההתבטאות "אומללה"
ורד פלמן
15 ביולי 2020
12:05
עודכן ב 13:18

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה היום (רביעי) את תקיפת עיתונאי חדשות 13 בהפגנה וכתב כי "ההתקפה המבישה בהפגנת השמאל על העיתונאי אבישי בן חיים, יחד עם האלימות שהשתוללה נגד שוטרים, היא בושה וחרפה".

מוקדם יותר התייחס מפקד מרחב מוריה במשטרת ירושלים, ניצב משנה קובי יעקובי, להתבטאות של מפקד המחוז דורון ידיד שאמר גם הוא כי ההפגנה אמש בירושלים הייתה "של השמאל". "כל ניסיון להיתפס לאמירה הזאת הוא ניסיון להסיט את תשומת הלב מהאלימות ומהפרות הסדר. אנשי המחאה ואנשי הימין מקבלים את אותו היחס - אני מזהה את האנשים ומכיר את דעותיהם", אמר יעקובי בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. אמיר השכל, ממארגני מחאת "הדגלים השחורים" תקף את ההתבטאות של ידיד בתוכנית: "צר לי מאוד, זאת התבטאות אומללה של משרת ציבור. העובדה לא נכונה – היו שם אנשים מכל הקשת הפוליטית".

האזינו לריאיון עם ניצב משנה קובי יעקובי

ניצב משנה יעקובי ציין: "אני דואג בהפגנות היומיומיות להפריד בין תומכי ראש הממשלה, שהם אנשי ימין מובהקים, לבין מתנגדיו. גם אתמול הגיעו תומכי נתניהו וביצענו הפרדה מלאה – בין אנשי הימין לבין אנשי המחאה".

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, התייחס הלילה להפגנה שהתקיימה אמש מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הייתה פה מחאה של השמאל. נכנס לנו מודיעין שבכוונת אנרכיסטים להגיע ולהפר את הסדר בסיום ההפגנה", הסביר ידיד. דבריו על כך שמדובר בהפגנת שמאל גררו ביקורת בשל הניסיונות שלא להאיר את המחאה באור פוליטי. 

האזינו לריאיון עם תת אלוף במילואים אמיר השכל

ניצב ידיד דיבר גם על האלימות במסגרת המחאה. "אפשרנו לאנרכיסטים לצעוד לכיוון מרכז העיר שם הם התפרעו, גרמו נזקים לעסקים ויידו חפצים. השתמשנו בכוח מינימלי, ככל שעבר הזמן – האלימות שלהם גברה וכך גם הכוח שלנו. מדובר באירוע די אלים, לא חווינו אירוע כזה כאן. הקבוצה הזאת שיבשה את ההפגנה מול בית ראש הממשלה", אמר מפקד המחוז.

ליברמן: "לא טרגדיה יוונית"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס אף הוא להתבטאות של ניצב ידיד ואמר כי הוא טעה, אך "לא צריך להפוך את זה לטרגדיה יוונית". ליברמן הוסיף בריאיון בבחצי היום כי "איש לובש מדים לא יכול לתת אפיונים פוליטיים. תפקידו לשמור על הסדר, אך לא צריך ללכת רחוק מדי. מאמין שזו סתם טעות".

האזינו לריאיון עם אביגדור ליברמן

על ההפגנה עצמה אמר ליברמן כי אין "שום מקום לאלימות" וציין כי ישנם "טרמפיסטים" שמנצלים את ההפגנות לטובת ונדליזם. "חובה להפגין, זה חלק מובנה של החברה שלנו, אבל צריך לגרש את הגורמים האלימים", הוסיף.

הלילה נעצרו ועוכבו 50 חשודים בהפרות סדר במהלך ההפגנה שהפכה לאלימה. שמונה מהחשודים הובאו בפני בית משפט השלום בירושלים. חלקם הורחקו מאזור המעון של ראש הממשלה. בהפגנה הותקף בידי מפגינים גם קצין משטרה סמוי שהיה בקרב המפגינים וניסה לעצור את אחד מהם.