מנדלבליט נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מה מסתתר מאחורי ההתנפלות על מנדלבליט?

אנחנו במקום הנורא הזה שבו ראש הממשלה איבד את הבלמים - ומדובר בשיטה • וגם: שופטי בג"ץ עשויים להורות לוועדת ההיתרים לדון שוב בבקשת נתניהו - או יבטלו את החלטת אגב דפיקה חזקה על השולחן | דעה
מרדכי גילת, דעה
26 ביולי 2020
18:48

צריך להתחיל להתרגל להתקפות הזעם של ראש הממשלה בנימין נתניהו על סמלי מדינה חשובים – במקרה הזה על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.  הן רק יחריפו. צריך להתרגל לניסיונות הבלתי נלאים של הנאשם בלקיחת שוחד ובמעשי מרמה לעקור מהשורש את העוגנים הכי חשובים של מדינת ישראל כמדינת חוק.

כן, אנחנו במקום הנורא הזה שבו ראש הממשלה איבד את הבלמים. הוא לא מנסה לעצור או להוריד הילוך. להיפך: הוא מתנהג כמי שהחליט לשרוף את המועדון. אחרי שהטיל דופי  במשטרה, באגף החקירות, בפרקליטות, בבתי המשפט, בשרידי העיתונות החופשית; אחרי שניסה להלך אימים על שופטיו ולרמוז שגם הם שמאלנים  - הגיע תורו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. שוב , צריך להדגיש, כי נתניהו יורד לחייו כבר שנה. היועץ  המשפטי, שהוא דחף למינויו, הפך מזמן לבד האדום שלו.   

נתניהו יוצא מהכלים ומתנהג כמי שקיבל כבר החלטה לפוצץ את משפטו. כמי שהחליט לברוח מהמשפט, למחוק אותו בהזדמנות הראשונה

שיהיה ברור: זו לא התפרצות חד פעמית. זו שיטה. זה כוונת מכוון. זה דפוס התנהגות של נאשם המבין כנראה כמה חמור מצבו בתיקיו. זה ניסיון נוסף להלך אימים על האיש שהפך לשנוא נפשו משום שלא הסכים להעניק לו עוד ועוד מתנות בפרשיותיו המפחידות. משום שלא קבר את כל תיקיו. משום שלא העניק לו רישיון להמשיך לעשות במדינה ככל העולה על רוחו. ועוד סיבה כפי שיובהר בהמשך: הוא התייצב נגדו היום בבג"ץ בפרשת ועדת ההיתרים. עוד חטא נורא.

נתניהו יוצא בנסיבות האלה מהכלים ומתנהג כמי שקיבל כבר החלטה לפוצץ את משפטו. הוא מתנהג כמי שהחליט לברוח מהמשפט, לעצור אותו, למחוק אותו בהזדמנות הראשונה. הוא סימן לעצמו מטרה והמטרה הזאת, כך לפחות הרושם, מקדשת אצלו את האמצעים.

נכון, זו משימה לא פשוטה: נתיבי המילוט מהאולם שבו יורדים לחקר האמת נחסמו, הרכבת יצאה כבר לדרך, נפתח יומן בית המשפט, נקבע מתי יישמעו העדים הראשונים – ומה שלא פחות חשוב: מסתמן שהמשפט החשוב הזה לא יתנהל בעצלתיים ולא יימשך שנים. שלושה שופטים יעילים וקפדניים יושבים בדין ובכוחם למנוע סחבת. המשפט הזה יישמע שלוש פעמים בשבוע ואפשר להעריך שיגיע לקו הגמר בתוך כשנה וחצי.

ולמרות זאת, בנימין נתניהו – זה שהבטיח לנו הקמת ממשלה בלי טריקים ושטיקים - ממשיך עם הטריקים והשטיקים גם בחזית המשפטית. לכן הוא לא טרח לגייס פרקליטים נוספים, לכן הוא  מסרב לממן את הוצאותיו המשפטיות בכספו שלו; לכן הוא מטרלל מדינה שלמה עם דמעות התנין של הנכה הכלכלי - של האיש חסר האמצעים כביכול שלא יזכה חלילה להגנה משפטית ראויה.

 נתניהו לפני הדיון הראשון במשפטו, (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אני רואה כבר כמה תמימים אמיתיים וכמה מדומים מוציאים ממחטה מהכיס ומנגבים את הדמעות. עוד מעט הם יכריזו על יום פרח לטובת המיליונר מהווילה בקיסריה.

בקרב ההזוי הזה שראש הממשלה ניהל בשנתיים האחרונות נגד ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, הוא ספג סטירת לחי מצלצלת כמה פעמים: דרשו ממנו להכניס את היד לכיס הפרטי; דרשו ממנו להציג את הצהרות ההון, דרשו ממנו להוכיח שאין לו יכולת כלכלית לשאת בהוצאות משפטו.

דרישות פשוטות, מובנות, ברוח כולם שווים בפני החוק – שאת כולן הוא דחה על הסף. עכשיו מסתמן שגם החלטת ועדת ההיתרים החדשה, זו שמינה המבקר החדש, מתניהו אנגלמן, עשויה להתבטל.

למה להתבטל? כי הוועדה הזאת החליטה לקבל את גרסתו המאוחרת של נתניהו, שלפיה 270 אלף דולרים, מתוך ה-300 אלף שקיבל בסתר ללא אישור מבן דודו בארצות הברית, נתן מילקובסקי, היו לצורך כיסוי הוצאות משפטה של רעייתו. רק 30 אלף דולר, קבעה אותה ועדה מתחשבת, עליו להחזיר.

עכשיו נכנסו לתמונה התנועה לטוהר המידות בראשות עו"ד אביה אלף והתנועה לאיכות השלטון, בראשות עו"ד אליעד שרגא, שעתרו לבג"ץ נגד ההחלטה השערורייתית ודרשו לבטלה. הנימוק שהיה אמור להיות מובן מאליו לוועדה: "הענקת טובות הנאה לבני משפחה של נבחרי ציבור, מבלי לקבל היתר לכך, אינה עולה בקנה אחד עם הוראות החוק. היא פותחת 'צינור' להזרמת כספים לשרים ולראשי ממשלה באמצעות בני משפחותיהם".

איך תוכרע העתירה הכל כך עקרונית הזאת, אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה, בתשובתו היום לבג"ץ, הבהיר שהוא תומך בעצם בטענות העותרים?

אני זוכר למי ניתנה הנבואה ובכל זאת מסתכן: מבחינת נתניהו, במקרה הטוב כבודם יורו לוועדת ההיתרים לדון מחדש בבקשת ראש הממשלה. הם יסבירו לה עם כפית קטנה שראש ממשלה בישראל דינו כדין אחרים. במקרה הרע – הם יבטלו את ההחלטה אגב דפיקה חזקה על השולחן. הם יורו לנתניהו להחזיר את כל ההלוואה לבן דודו הנדיב מאמריקה.