נשיא המדינה ראובן ריבלין, היום
צילום: מארק ניימן, לע"מ

ריבלין נגד בחירות נוספות: "הובלה אל נקודת השפל הזו - מכה בלתי נסלחת"

נשיא המדינה נשא את הדברים בתום פגישה עם שר התקשורת, שבה הכריזו השניים על כינון אמנה לשמירה על חופש העיתונות וביטחון עיתונאים, ומתח ביקורת על הדרג הנבחר
אוריה אלקיים
11 באוגוסט 2020
13:50

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, פנה היום (שלישי) למערכת הפוליטית, ומתח ביקורת על האפשרות לקיומן של בחירות נוספות: "אם תובילו אותנו אל נקודת השפל המבהילה הזו, תכו את המדינה במכה בלתי נסלחת".

ריבלין נשא את הדברים במסיבת עיתונאים בתום פגישה עם שר התקשורת יועז הנדל, שבה הכריזו השניים על כינון אמנה לשמירה על חופש העיתונות וביטחון עיתונאים. עוד ציין ריבלין כי "לא ייתכן שנמשיך ונעסוק באפשרות הזו, כאילו הייתה תרחיש הגיוני בעוד שאנו סופרים את מתינו".

סיעות הליכוד, כחול לבן, יש עתיד, ישראל ביתנו ודרך ארץ התכנסו אתמול כל אחת לדיון על רקע המשבר הקואליציוני סביב תקציב המדינה. יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ קרא בישיבת סיעתו לראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר החלטת ממשלה של דחיית התקציב: "אני קורא לך לתת תוקף חוקתי אמיתי להבטחתך מאמש – לדון ולאשר את תקציב המדינה בתוך 100 ימים מהיום. הסר את איום הבחירות מסדר היום הציבורי".

בתגובה לדברי גנץ אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: "אנחנו לא צריכים 24 שעות, אנחנו לא צריכים אפילו 24 דקות. יש לנו תקציב מוכן ומותאם לקורונה, בדיוק למה שצריכים היום אזרחי ישראל - צריך לעשות אותו עכשיו".

יושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת מיקי זוהר, התייחס אתמול באולפן חדשות הערב בכאן 11 לאיום מצד כחול לבן להצביע בעד הצעת החוק שימנע מנתניהו להרכיב ממשלה. "אם כחול לבן יתמכו בהצעה של יאיר לפיד שנוגדת את ערכי הדמוקרטיה - יהיו בחירות", קבע זוהר.

על משבר התקציב אמר זוהר כי "נכון להיום, ברור שצריך להעביר תקציב כמה שיותר מהר". לדבריו, בליכוד רוצים להעביר תקציב חד-שנתי משום שיש להם אחריות לכלכלת ישראל, בניגוד לבני גנץ שמתעקש על תקציב דו-שנתי.

בסיעת כחול לבן עוד לא הוחלט איך להצביע על הצעת החוק של יש עתיד. שרי כחול לבן אבי ניסנקורן, יזהר שי ואורית פרקש-הכהן תומכים בחוק לפסילת נתניהו. מנגד, יועז הנדל, צבי האוזר, מיכאל ביטון ופנינה תמנו-שטה מתנגדים. יו"ר המפלגה בני גנץ מתכנן להכריע בשאלה עד יום רביעי.

בד בבד, חבר הכנסת גדעון סער הוקלט בישיבת הסיעה הסגורה של הליכוד כשהוא קורא להגיע לפשרה עם כחול לבן. "אני חושב שאם יש נכונות להידברות, אפשר להגיע למתווה מוסכם", אמר. "יש אינטרס למדינת ישראל לעשות את המירב ולהגיע לדיאלוג ומתווה שגם יעביר את התקציב וגם יבטיח את היציבות הפוליטית וימנע את הבחירות. זה כמובן תלוי גם בשותפינו". חבר הכנסת סער הוסיף כי "רבים בליכוד לא היו שמחים להגיע עכשיו לבחירות.