t
בנימין נתניהו, דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ על החלת הריבונות: כרגע זה ירד מהשולחן

על רקע ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות אמר נשיא ארה"ב על נושא החלת הריבונות: "ישראל הסכימה לא לעשות זאת, אני חושב שזה ויתור מאוד חשוב מצידה" • איראן: "מדובר בהסכם מסוכן, לא לגיטימי ובסכין בגב הפלסטינים"
נתן גוטמן
14 באוגוסט 2020
01:49
עודכן ב 09:52

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס הלילה (שישי) להסכם כינון היחסים הרשמיים בין ישראל לאיחוד האמירויות, ובתדרוך היומי לעיתונאים בבית הלבן אמר בעניין החלת ריבונות ישראלית בשטחי יהודה ושומרון כי "ישראל הסכימה לא לעשות זאת, אני חושב שזה ויתור מאוד חשוב מצידה. כרגע זה ירד מהשולחן".

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן הוסיף באותו נושא: "לא יודע כמה זמן תימשך הקפאת הסיפוח. זה לא ירד מהשולחן, אבל אנחנו נותנים עדיפות לקידום השלום. אי אפשר לעשות את שני הדברים באותו זמן. זה תהליך זמני ואין בקשה מישראל לוותר על הסיפוח. המילה 'השהיה' נבחרה בזהירות על ידי כל צדדים".

עוד אמר טראמפ על ההסכם: "ההסכם הוא פריצת הדרך הגדולה ביותר מאז הסכם השלום בין ישראל למצרים. זה ייחתם בבית הלבן בשבועות הקרובים. אני חושב שהפלסטינים, גם אם הם לא אומרים זאת, רוצים להיות חלק מהשלום עם ישראל, והם יבואו עכשיו כשהם רואים מדינות חזקות חותמות על הסכם עם ישראל".

יושב ראש מועצת יש"ע, דוד אלחייני, אמר בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי "אם האמירה של האמירויות היא שהיה ויתור על הריבונות - צריך להחליף את נתניהו". לדבריו, "ראש הממשלה איבד את זה. הוא הוליך אותנו שולל במשך תקופה ארוכה".

מנגד, אמר השר יובל שטייניץ מהליכוד כי החלת הריבונות ביהודה ושומרון לא יורדת מהפרק, אך יהיה עיכוב מסוים. "נתניהו גם הבהיר שהוא נשאר מחויב לזה, אבל הוא תמיד אמר שזה יהיה רק בתיאום עם האמריקנים", הוסיף השר שטייניץ. "אני יכול להבין את התלונות, אבל יש פה אירוע היסטורי שישרת את מדינת ישראל לדורות".

עוד אמר שטייניץ כי "אם ההסכם את יפרוץ הדרך להשקעות בישראל, זה יהיה מקור אדיר, שנהיה זקוקים לו לאחר משבר הקורונה. זאת התחלה של סגירת מעגל שלום ויחסים כלכליים עם רוב העולם הערבי שסביבנו". לדבריו, השרים גנץ ואשכנזי לא עודכנו מראש על ההסכם בשל דרישה של ארצות הברית ושל איחוד האמירויות שיהיה מעגל סוד קטן, וגם שרי הליכוד לא עודכנו.

השר לשעבר לענייני ירושלים ברשות הפלסטינית זיאד אבו זיאד אמר במשדר כי איחוד האמירויות בגדו בעולם הערבי. "יש יוזמת שלום והם היו יכולים ללכת לפיה", הוא אמר. "אנחנו צריכים לבדוק את עצמנו ולשנות את הדרך. יש אנשים שחושבים שעל ההנהגה הפלסטינית לוותר על המאמצים המדיניים ולהחזיר את הכדור לעם".

איראן: "סכין בגב הפלסטינים"

טהראן גינתה הבוקר בתוקף את ההסכם ומשרד החוץ האיראני מסר כי "מדובר בהסכם מסוכן, לא לגיטימי ובסכין בגב הפלסטינים. זהו מהלך של טיפשות אסטרטגית של אבו-דאבי ותל אביב, שללא ספק יחזק את ציר ההתנגדות באזור". בנוסף, איראן הזהירה מפני התערבות ישראלית באזור המפרץ הפרסי: "איחוד האמירויות והמשטרים המלווים אותה יצטרכו לשאת באחריות לכל ההשלכות למהלך".

גם משרד החוץ הטורקי פרסם הודעת גינוי להסכם בה נכתב כי "ההיסטוריה לא תסלח לאיחוד האמירויות על התנהגותה והחלטתה לחתום על עסקה כזו. לעם הפלסטיני ולרשות הזכות להגיב בעוצמה". עם זאת, שר החוץ של איחוד האמירויות מסר לסוכנות "רויטרס" כי "התגובות החיוביות מרוב בירות העולם למהלך מעודדות אותנו".

במסיבת העיתונאים שקיים אתמול ראש הממשלה, ובה הכריז על ההסכם עם איחוד האמירויות, אמר נתניהו: "אין שום שינוי בתוכנית שלי להחיל את הריבונות שלנו ביהודה ושומרון, בתיאום מלא עם ארצות הברית. אני מחויב לכך, זה לא השתנה. אני מזכיר לכם שאני הוא זה ששמתי את נושא הריבונות ביהודה ושומרון על השולחן. הנושא הזה ממשיך להישאר על השולחן. הוא בכלל הגיע לשולחן בגלל המאמצים שלי.

הצהרת ריבונות ביהודה ושומרון בלי תמיכה אמריקנית, במקרה הטוב לא שווה כלום, ובמקרה הרע תזיק מאוד להתיישבות וגם למדינת ישראל. עכשיו, הנשיא טראמפ, שהוא מגדולי ידידיה של מדינת ישראל, שהכניס את הריבונות לתוכנית השלום שלו לבקשתי, ביקש שישראל תמתין זמנית עם יישום הריבונות. הוא ביקש להביא תחילה הסכם שלום של ישראל עם איחוד האמירויות הערביות, ואני מאמין שגם עם מדינות אחרות. אבל, אני לא הסרתי וגם לא אסיר את עניין הריבונות מעל הפרק".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן תקף אתמול בחריפות את ראש הממשלה: "אם נתניהו מכר את הריבונות תמורת פיסת נייר, עם מדינה רחוקה שמעולם לא איימה על ישראל, אם זה נכון, זה אומר שהוא ביצע הונאה של ציבור שלם". עוד הוסיף דגן כי ראש הממשלה "עלול לכרות את הענף של המשך שלטונו".

יו"ר מפלגת ימינה נפתלי בנט אמר: "מצער שנתניהו החמיץ הזדמנות של פעם במאה שנה להחיל ריבונות ישראלית. טראגי שהוא לא אחז את הרגע ואזר את האומץ להחיל ריבונות אפילו על סנטימטר של ארץ ישראל". לצד זאת, שר הביטחון לשעבר בירך את יורש העצר של איחוד האמירויות, השייח' מחמד זאיד, ואמר כי לישראל יש הרבה מה לתרום לאזור: "טוב שהיחסים בין המדינות כבר אינם בני ערובה של הסרבנות הפלסטינית".

הרשות הפלסטינית: הסכם האמירויות וישראל פוגע בזכויותינו

בצרפת בירכו על נרמול היחסים בין ישראל לאמירויות, ושר החוץ של צרפת ז'אן איב לה דריאן אמר כי ההחלטה של ישראל להשהות את סיפוח השטחים היא שלב חיובי, ועליה להפוך לצעד סופי. לדבריו, כעת נדרש חידוש משא ומתן בין ישראל לפלסטינים על כינון שתי מדינות במסגרת החוק הבין לאומי ועל פי מרכיבים מוסכמים על הקהילה הבין לאומית.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון כתב בטוויטר כי ההחלטה של ישראל ואיחוד האמירויות היא בבחינת חדשות טובות מאוד. "הייתה לי תקווה גדולה שהסיפוח בגדה המערבית לא ייצא אל הפועל, וההסכם על השהיית התוכניות האלה מבורך בדרך למזרח תיכון שליו יותר", דברי ג'ונסון. גם מזכיר האו"ם אנטוניו גוטרש הביע תקווה שההסכם בין ישראל לאמירויות יסייע לחדש את המשא ומתן  בין ישראל לפלסטינים.

מנגד, ברשות הפלסטינית גינו אמש את ההסכם, ואמרו כי זו פגיעה בזכויות הפלסטינית, ובגידה בירושלים ובפלסטין. "אנו דורשים מאיחוד האמירויות לחזור בה מן הצעד. אין לה לגיטימציה לכך", אמר בטלוויזיה הפלסטינית דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה.

בכירים פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי איחוד האמירויות בגדה בהם ותקעה סכין בגבם. "זה יום עצוב בעבורנו. מכה לנו וליוזמת השלום הערבית שקבעה שנורמליזציה בין מדינות ערב לישראל תבוא רק לאחר הסכם ישראלי פלסטיני".