מטוסי קרב של צבא ארה"ב
צילום: אי-פי

בלעדי | בכיר באיחוד האמירויות לכאן חדשות: עסקת המטוסים תעלה לדיון עם ארה"ב וישראל

בממשל טראמפ ממשיכים לדחוף לעסקאות נשק מתקדם עם איחוד האמירויות • עוד אמר הבכיר באמירויות על ההסכם: יש לנו ערובה לכך שישראל לא תבצע סיפוח
רועי קייס, שליח כאן חדשות לאמירויות
18 באוגוסט 2020
20:43

על רקע הדיווחים על אפשרות של מכירת מטוסי F35 לאיחוד האמירויות במסגרת ההסכם עם ישראל, האחראי על המדיניות במשרד החוץ של איחוד האמירויות, ג'מאל אל-מושרח', אומר היום (שלישי) בריאיון בלעדי לכאן חדשות: "הנושאים הביטחוניים והצבאיים יעלו לדיון בינינו לבין ארצות הברית וישראל. אני לא יכול להגיב כרגע".

על הסכם נרמול היחסים עם ישראל אמר אל-מושרח': "זה מגיע בסופו של תהליך היפתחות לישראל, מאחר שהחברה באיחוד האמירויות מבוססת על סובלנות ודו-קיום". בתשובה לשאלה מה יקרה להסכם אם ישראל תחליט להחיל ריבונות על שטחים ביהודה ושומרון, ענה הבכיר באמירויות: "אנחנו לא יכולים להניח הנחות בעניין הזה. יש לנו ערובה שמבטיחה כי ישראל לא תעשה זאת".

באשר להגעת תיירים ישראלים לאחוד האמירויות, אמר הבכיר כי הם בהחלט מצפים להגעתם, אבל "זה תהליך הדרגתי". אל-מושרח' ציין את יריד האקספו שיתקיים בדובאי ב-2021, ושישראל צפויה להשתתף בו, כסוג של תאריך יעד. בנוגע לפתיחת שגרירויות והגעת בכירים ומשלחות לישראל, הבכיר לא נקב בציר זמנים, אך הבהיר כי זה בהחלט חלק מההסכם.

בחדשות הערב בכאן 11 דווח הערב כי בממשל טראמפ ממשיכים לדחוף לעסקאות נשק מתקדם עם איחוד האמירויות. הממשל ניסה לקבל אור ירוק מישראל להעברת F35 וטכנולוגיות מתקדמות בצורה אינטנסיבית - כאשר הודעת לשכת ראש הממשלה מוקדם יותר היום מבהירה עד כמה האמריקנים לחצו בנושא. 

בהודעת לשכת נתניהו נמסר כי "ראש הממשלה התנגד למכירת F35 וכלי נשק מתקדמים אחרים למדינות כלשהן במזרח התיכון. ראש הממשלה הביע עמדה עקבית זו פעם אחר פעם בפני הממשל האמריקני והיא לא השתנתה". אלא שבממשל טראמפ רומזים: ככל שהנורמליזציה עם האמירויות תקודם עוד - עסקאות נשק מתוחכם יוכלו להיחתם.

לצד דברי נתניהו בנושא עסקת המטוסים, גם גורם בבית הלבן אומר כי ההצהרה המשותפת לשלוש המדינות, מיום חמישי, היא ההסכם - ואין בה התייחסות לעסקת נשק. עם זאת, מאז הצהרת נתניהו בשבוע שעבר ועד היום לא פורסמה הודעה רשמית בעברית על הסכם הנורמליזציה, אפילו לא הודעה משותפת לשלושת המדינות.

בהקשר מכירת נשק מתקדם לאמירויות, יש לציין גם את טורקיה, מהמתנגדות הגדולות להסכם נרמול היחסים עם ישראל. טורקיה הודחה מהעסקה עם ארצות הברית אחרי שהחליטה לרכוש מערכות הגנה אווירית מרוסיה. בישראל חוששים לאבד את היתרון האסטרטגי, ולכן מתנגדים לכך שמדינות נוספות במזרח התיכון יחתמו על עסקה דומה עם ארצות הברית.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן ורועי שרון