ארכיון
צילום: אי-פי

עלות המטוסים שישראל מבקשת לרכוש - 5.3 מיליארד דולר

באוצר מתריעים: משרד הביטחון מנסה לייצר מנגנון עוקף תקציב מדינה לטובת הרכש • יו"ר הקואליציה מיקי זוהר לכאן 11: מכירת נשק לאיחוד האמירויות – חיסרון בהסכם
שאול אמסטרדמסקי
25 באוקטובר 2020
16:57
עודכן ב 18:42

העלות של המטוסים הנוספים שישראל רוצה לרכוש (מטוסי F15 ו-V22) - כ-5.3 מיליארד דולר. כך עולה מהמכתב ששלח היום ממלא מקום ראש אגף התקציבים באוצר למנכ"ל משרד הביטחון. במכתב התריע מ"מ ראש אגף התקציבים כי משרד הביטחון מנסה לייצר מנגנון עוקף תקציב מדינה על מנת לממן את רכש המטוסים, בצורה שנוגדת את החוק ותגדיל משמעותית את החוב של מדינת ישראל.


הדבר יוצר "תעדוף סמוי של הוצאות הביטחון על פני כל הוצאה אחרת", האשים מ"מ ראש אגף תקציבים. במשרד האוצר הציעו למשרד הביטחון לדחות את רכש המטוסים, או לבקש מהממשלה שתצביע מאיזה תקציבים אחרים יש לקצץ בשביל לממן את המטוסים החדשים.

מחר צפוי משרד הביטחון להביא לאישור ועדת השרים להצטיידות את ההחלטה השנויה במחלוקת. הרכש אמור להתבצע בכספי סיוע אמריקניים, אך למערכת הביטחון אין בנמצא כספי סיוע זמינים בשנים הקרובות, ולכן משרד הביטחון מבקש לבצע מהלך פיננסי מורכב שמשמעותו שריון חלק גדול מתקציב המדינה שימנע שינוי בסדרי העדיפויות גם אם ממשלת ישראל תרצה בכך.

הממשל האמריקני מקצה לישראל כספי סיוע בגובה 3.8 מיליארד דולר בשנה, עד לשנת 2028. הכסף הזה משמש את ישראל לרכש בעיקר בארה"ב. בשנת 2014, סביב רכישת מטוסי ה-F-35, היצרנית לוקהיד מרטין לקחה הלוואה שממשלת ישראל משלמת (מכספי הסיוע). הריבית על ההלוואה היא 230 מיליון דולר בשנה.

כעת משרד הביטחון מבקש למחזר את ההלוואה, לפנות לעצמו מקורות תקציביים נוספים, ולהחזיר את הריבית בשנים 2028-2030. השנים האלה הן מעבר לשנות חבילת הסיוע האמריקני, ולכן המשמעות היא כי הדבר ישריין את תקציב המדינה לקראת סוף העשור, מבלי שהממשלה תוכל לבצע שינוי בסדרי העדיפויות גם אם תרצה.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "בימים אלה נערכים דיונים לקראת אישור רכש של יכולות משמעותיות לצה"ל מתקציב הסיוע האמריקני. על מנת לעמוד בצרכים המבצעיים והביטחוניים הדחופים של מדינת ישראל, נבחנות חלופות כלכליות שיאפשרו עמידה ביעדים. ההשלכות והמשמעויות הנובעות מחלופות אלו יוצגו להחלטת הדרג המדיני, תוך הצגת ההיבטים האסטרטגיים, המבצעיים, הבטיחותיים והכלכליים". 

מיקי זוהר: "נתניהו לא אישר עסקת נשק לפני החתימה"

יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר התייחס בריאיון לגאולה אבן בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 לעימות בין כחול לבן לליכוד סביב עסקת הנשק למכירת מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות. לדברי זוהר, "ראש הממשלה תיאר את מה שאירע. בזמן חתימת ההסכם לא היה שום אזכור לעניין המטוסים. לאחר מכן האמריקנים פנו לראש הממשלה וביקשו אותה". 


בתגובה לטענתו של גנץ כי נתניהו ידע על עסקת המטוסים אך הסתיר אותה ממערכת הביטחון, טען זוהר: "בני גנץ טועה. נתניהו לא אישר שום עסקת נשק בזמן חתימת ההסכמים. היום הוא הבהיר שעסקת הנשק הובאה לפתחו לאחרונה והוא הסכים לאשר אותה". הוא הוסיף כי "מכירת נשק לאיחוד האמירויות היא חיסרון בהסכם. לא היינו רוצים לאפשר נשק למדינות אחרות. אבל יש מחיר שצריך לשלם".