תומכי נתניהו מול בית משפחת פרקש

רה"מ: מגנה בכל תוקף, אך אסור להפגין במרחק של פחות מ-300 מטר מבית איש ציבור

נתניהו התייחס לגידופים של תומכיו כלפי משפחת פרקש • שר הביטחון: "יש גבולות שלא חוצים" • ריבלין: זו אינה דרכנו • המפגינים קראו: "אתם בושה לעם", "האובדן לא מקנה לכם זכות לארח אנרכיסטים" • מהמשטרה נמסר: "הגיעו שוטרים תוך זמן קצר ופעלו מיידית להרגעת העימותים ולהפסקת הרעש"
יערה שפירא, מיכאל שמש ומיכל וסרמן
18 בנובמבר 2020
10:01
עודכן ב 12:54

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (רביעי) להפגנת תומכיו נגד משפחת פרקש. מהליכוד נמסר כי "ראש הממשלה מקפיד כל חייו לכבד את תחושת האובדן של כל המשפחות השכולות, וכך חייבים לנהוג כולם - מימין ומשמאל". בתגובה הוסיף נתניהו כי "בלי קשר, כולם חייבים לכבד את פסיקת בג״ץ שקובעת כי אסור להפגין במרחק של פחות מ-300 מטרים מביתו של איש ציבור, פסיקה שמופרת בשיטתיות מול בית ראש הממשלה בקיסריה". המשפחה שכלה את בנה, טייס חיל האוויר סרן תם פרקש, בהתרסקות מסוק במלחמת לבנון השנייה.

מוקדם יותר התייחס שר הביטחון בני גנץ להפגנה מול בית המשפחה השכולה. גנץ כתב בטוויטר כי "אני חש בושה - יש גבולות שלא חוצים". ביתם של משפחת פרקש משמש לאחרונה את המפגינים במחאה נגד ראש הממשלה והשחיתות השלטונית. המפגינים קראו: "אתם בושה לעם", "האובדן לא מקנה לכם זכות לארח אנרכיסטים".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס גם הוא לאירוע ואמר "מה שהתרחש מול בית משפחת פרקש הוא לא מחאה. זו אינה דרכנו. ואל תאמרו 'אבל', ומספיק עם 'לא שמענו אותך כש...'. פשוט הביטו ואמרו בקול רם: זו לא דרכנו ולא נשתוק, כי שקט הוא רפש".

ענת פרקש, אמו של תם, כתבה בפייסבוק בתגובה להפגנה: "לאיזה רמה הגיעו תומכי ביבי? לאיזה רמה הגעת בנימין נתניהו? עד כמה אפשר עוד לזרוע שנאה, קנאה ולשסע את העם. ליכודניקים יקרים אשר עמדו הערב מתחת לחלונינו - אנחנו נאבקים בשביל כל אזרחי מדינת ישראל. תם שלנו נהרג גם בשבילכם. מגיע לכולנו יותר טוב".

View this post on Instagram

A post shared by Amit Farkas Yonas (@amitfar)

חבר הכנסת עפר שלח התייחס לאירוע ואמר כי "הפגנת הביביסטים מול בית משפחת פרקש בקיסריה, והדברים שהטיחו במשפחה השכולה, מזעזעים ומקוממים. בעיני כנופיות נתניהו הוא מעל לכל, גם מעל למי שקורבנו למען המדינה הוא הקשה מכולם. והמשטרה? עסוקה כנראה בבלימת צוללות מפלסטיק".

שר התקשורת יועז הנדל: "זה לא ימין. זה סתם ביזיון. יש מקומות בהם הוויכוח הפוליטי צריך להיעצר. מצפה מנתניהו, אח שכול, שיעצור התנהגות כזו". חבר הכנסת אסף זמיר כתב בטוויטר כי "זו מורשת נתניהו. הכול מותר. אין גבול. אין תחתית".

יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם הגיב גם הוא להפגנה ואמר כי "יש להוציא את השכול מהשיח הפוליטי. אמירות משני צידי המתרס הפוליטי מחללים את כבוד הנופלים ופוגעים במשפחות השכולות בישראל".

מהמשטרה נמסר כי "בעקבות קריאה על הקמת רעש במסגרת הפגנה שהתקיימה בקיסריה מול בית פרטי, הגיעו שוטרים תוך זמן קצר ופעלו מיידית להרגעת העימותים ולהפסקת הרעש. במהלך הטיפול באירוע ביקשו השוטרים מהמפגינים לזוז לתחילת הרחוב שכן יש איסור להפגין מול ביתו הפרטי של אזרח והמפגינים סירבו.

השוטרים עצרו לחקירה מפגינה שהקימה רעש באמצעות רמקול, סירבה להזדהות בפניהם, סירבה לעיכוב ובתום חקירתה שוחררה. נמשיך לאפשר לכל אדם את חופש המחאה בגבולות החוק, אולם לא נאפשר הפרת החוק והסדר הציבורי".