אביב כוכבי ובנימין נתניהו
תומר נויברג/TPS

פגישת נתניהו ובן סלמאן: עצם החשיפה היא עליית מדרגה ביחסי המדינות

עוד מוקדם לחגוג נורמליזציה מלאה בין ישראל לסעודיה. אבל הדרך לשם נסללת אט אט, כשליורש העצר יש את הסיבות שלו בעקבות כניסת ביידן לבית הלבן
רועי קייס, פרשנות
23 בנובמבר 2020
17:52

המשפט הבא כבר נאמר לא אחת, אבל חשוב שייאמר בשנית – נרמול יחסים בין ישראל לסעודיה אינו שווה משקל לנרמול בין ישראל לאף מדינה מפרצית. הסיבות רבות: גודלה של סעודיה, מעמדה של סעודיה בעולם הערבי והאסלאמי, ולא פחות - עצם היותה הוגת יוזמת השלום הערבית מ-2002 שכביכול נמצאת על השולחן.

לכן, הטיסה החריגה של נתניהו וראש המוסד יוסי כהן לעיר ניום, שנחשפה עוד בשעות הלילה בבלוג המודיעין אינטלי טיימס, היא לא דבר של מה בכך, בייחוד שהיא קיבלה אישור צנזוריאלי ואשרור מגורמים ישראליים ולא רק. בעיתון וול סטריט ג'ורנל דווח בצהריים מפי יועץ בכיר של יורש העצר שהפגישה עסקה באיראן ובנורמליזציה עם ישראל, אך לא הושגו הסכמות.

ההתייחסות היא של גורם סעודי. ולמרות זאת, במישור הסעודי הרשמי הפגישה בניום לחופי הים האדום התקיימה רק בין בן סלמאן לשר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שנמצא בימים אלה במעין סיבוב פרידה אזורי/מסע יחסי ציבורי אישי לקראת עזיבת טראמפ את הבית הלבן וכניסתו של ג'ו ביידן. הנוכחות של נתניהו ויוסי כהן לא הוזכרה.

ייתכן שכאן קבור הכלב. מעבר לרצון של בן סלמאן אולי לעלות שלב ביחסים עם ישראל, הוא באופן ספציפי טרוד מאוד מהכניסה של ביידן לבית הלבן בינואר והעזיבה של טראמפ. שתי סוגיות בהקשר הזה מרחפות באוויר. האחת קשורה אלינו - ההתמודדות עם איראן, שבה ישראל וסעודיה משדרות על אותו גל. הסוגייה שנייה קשורה לבן סלמאן עצמו – האיומים של ביידן להעניש את סעודיה בעקבות רצח העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י באיסטנבול לפני שנתיים, ששמו של בן סלמאן נקשר בו.

צריך לזכור שמי שלא נכח בפגישות האלה הוא מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז, שלפי הפרסומים מתנגד לנרמול היחסים לפני פתרון של הסוגייה הפלסטינית

בהקשר האיראני, בעת האחרונה דובר לא אחת על אפשרות של עימות אמריקני–איראני בפרק הזמן שנותר לממשל טראמפ. גם אם זה לא יקרה, אין ספק שיש רצון מצד המפרציות וישראל להראות חזית אחידה כדי למנוע את החזרה האמריקנית להסכם הגרעין ואת ביטול מדיניות המקסימום לחץ של ממשל טראמפ. בהקשר של בן סלמאן ופרשת ח'אשוקג'י, ישראל, צריך לזכור, נתפסת בעיניי רבים באזור כשתדלנית הכי טובה במסדרונות בוושינגטון. נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי יוכל להעיד על כך. 

בהקשר של הנורמליזציה, עצם חשיפת הפגישה היא עליית מדרגה. אך צריך לזכור כאן שני דברים – ההסכמים בין ישראל לאמירויות ובחריין לא היו מתקדמים ללא ברכת הדרך הסעודית, ובמקביל סעודיה כבר היום מאפשרת למטוסים ישראליים לחוג בשטחה - צעד של נרמול לכל דבר.

ועדיין, עוד מוקדם לקבוע האם הלילה הנרמול קרוב מתמיד, או שיצטרכו לקרות עוד כמה דברים. בין השאר צריך לזכור שמי שלא נכח בפגישות האלה הוא מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז, שלפי הפרסומים מתנגד לנרמול היחסים לפני פתרון של הסוגייה הפלסטינית. עמדה שרק נשמעה בקולו של שר החוץ פייסל בן פרחאן, שנכח הלילה בפגישה עם פומפאו לפי הסעודים.

אז מה יש לנו בעצם? עליית מדרגה בהחצנת היחסים בין המדינות, שבעיתוי הנוכחי באזור חולקות את אותם אינטרסים. נורמליזציה מלאה עוד מוקדם לחגוג. אבל הדרך לשם נסללת אט אט ורכבת הנורמליזציה, כך סבורים תומכיה בממלכה, תגיע לריאד גם אם זה ייקח זמן.