היועמ"ש וגנץ
צילום: אוליבייה פיטוסי ויונתן זינדל, פלאש 90

מנדלבליט: מבקש שוועדת הבדיקה לפרשת הצוללות לא תחל בעבודתה - עד לסיום בדיקת משרדי

היועמ"ש לשר הביטחון: טרם הסתיימה הבדיקה אם הוועדה פוגעת בהליך הפלילי • הוועדה הייתה אמורה להתחיל לפעול כבר בשבוע הבא ולזמן עדים ראשונים
תמר אלמוג
29 בנובמבר 2020
17:53

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה היום (ראשון) במכתב לשר הביטחון בני גנץ וביקש  שוועדת הבדיקה לחקר פרשת הצוללות לא תחל בעבודתה - עד לסיום בדיקת משרדו של היועץ בעניין. מנדלבליט הסביר כי טרם הסתיימה הבחינה אם פעילות ועדת הבדיקה - שעל הקמתה הודיע גנץ לפני כשבוע - פוגעת בהליך הפלילי המתקיים במקביל. הוועדה הייתה אמורה להחל לפעול כבר בשבוע הבא ולזמן עדים ראשונים.  

מלשכת שר הביטחון מסרו בתגובה כי עבודת הוועדה והתנהלותה ייעשו כפוף להנחיות מקצועיות של היועץ המשפטי לממשלה כפי שנמסר עם ההודעה על פתיחתה, וזאת מתוך כוונה שלא לפגוע בתקינות ההליך הפלילי. "נפעל בכדי שהוועדה תחל את פעילותה ללא דיחוי, מיד לאחר שיתקבלו הנחיות היועמ״ש".

העדים שהיו אמורים להופיע בפני חברי הוועדה בשבוע הבא הם שר הביטחון לשעבר משה יעלון, ראש המטה המדיני-ביטחוני אלוף במילואים עמוס גלעד, מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר דן הראל ותת אלוף במילואים שמואל צוקר, ששימש כראש מנהל הרכש במשרד הביטחון.  

ביום שלישי הודיעה חברת ועדת הבדיקה יעל גריל, שעמדה בראש המחלקה הכלכלית של משרד הביטחון, לפרוש מהתפקיד. בנימוקיה הסבירה גריל כי עשתה את הצעד "כדי להסיר כל חשש, ולו רחוק, לניגודי עניינים". זאת על אף שבהודעה מטעם שר הביטחון נמסר כי לא הייתה לה באופן אישי נגיעה להליכי הרכש המדוברים. את גריל תחליף ישראלה פרידמן, שכיהנה בתפקידים שונים במנהל הרכש במשרד הביטחון.