נתניהו במסיבת עיתונאים בחודש דצמבר 2020
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בום בום, מבטיחים גולו גולו. בום בום, מדברים פקה פקה

כשאין הכרעה בין הגושים, לא מפתיע שנתניהו מנסה להכניס צבע לבחירות עם קצת ג'יבריש מדובר. לא ברור אם הפקה היה מסר מחושב או פליטת פה, אבל כן ברור שהמערכת הפוליטית משקיעה יותר בדיבור ופחות בעשייה. מחפשים הוכחה? ראו את חוסר המעש לגבי חוק הגיור או היעדר המחשבה על חצי מיליון ישראלים שגרים בחו"ל ולא יכולים להצביע | הזווית
הזווית
03 במרץ 2021
06:58

אם אין הכרעה - נדבר פקה-פקה: פחות משלושה שבועות לבחירות, התזוזות היחידות בסקר הסקרים מעטות והמצב בין הגושים מתקבע כתיקו קשה ובלתי פתיר. הליכוד, יש עתיד, תקווה חדשה וימינה שומרות על מרחקים אלגנטיים אחת מהשנייה – וכך אולי גם מהאפשרות שרעידת אדמה משמעותית תתרחש למחרת יום הבוחר.

אז מה עושים בינתיים? בום-בום פקה-פקה. "צעד מחושב של קמפיין נתניהו" הגדירו שלי וגואטה את הריאיון שנתן ראש הממשלה בנימין נתניהו לאריה גולן – בו בחר להאשים את "פקה פקה שאשא שאשא" בתמותת כמעט 6,000 חולי קורונה בישראל. שלי חושבת שנתניהו מנפק סלוגנים כדי שהתומכים שלו יוכלו לדקלם בדיונים ברשת. לעומתה, בני בגין מתקווה חדשה ניסה להגדיר את ההתבטאות "כנאום הצ'חצ'חים גירסת 2020"

לפי סקר הסקרים של כאן חדשות והמדד שפורסם אתמול בחדשות הערב הליכוד שומרת על כוחה עם 29 מנדטים ומפגינה יציבות בצמרת כבר שבועות רבים. יחד עם הליכוד בגוש הימין שוכנות להן ש"ס ויהדות התורה – עם 8 ו-7 בהתאמה. נראה שגוש הנאמנות של נתניהו שרד בקושי את הטלטול שקיבל מבג"ץ עם הפסיקה בנוגע לחוק הגיור.

"אבל בג"ץ": בסערת הגיור השופטים שוב נתקעו עם החלטה שלא רצו לקבל - תמר אלמוג

אז האם פסיקת בג"ץ תשפיע על הבחירות? בטור הפרשנות של המדד, כתב פרשן כאן חדשות שמואל רוזנר, שחוץ מזה שפסיקת בג"ץ היא סמלית לחלוטין, את המצביעים שנגד החרדים הגיור הרפורמי מעניין כקליפת השום, ואילו החרדים עצמם לא צריכים יותר מדי תמריצים בכדי להגיע בהמוניהם לקלפי - כך שהשפעה משמעותית על הקלפיות לא צפויה להחלטה. 

יותר מישראל ביתנו ויש עתיד החילוניות - מפלגת העבודה, שעומדת בסקר הסקרים על שישה מנדטים, היא זו שמייצגת את התנועה הרפורמית, כשבמקום הרביעי ניצב מנהיגה הרב גלעד קריב. אבל עם כל הכבוד, הרפורמים בישראל הם תנועה קטנה – ועיקר הכוח הפוליטי שלה נובע ממיליוני הרפורמים בארצות הברית ולא מהמעטים בישראל.

עד שכלל יהודי התפוצות יוכלו להצביע, מדי מערכת בחירות עולה השאלה – למה ישראלים השוהים בחו"ל לא יכולים להשתתף בהליך הדמוקרטי? "עוד יום" – הסכת החדשות שלנו, עוסק בחצי מיליון הישראלים – 14 מנדטים, שלא מצביעים כי הם שוהים בחוץ לארץ. אותם "יורדים" – ימנים, שמאלנים, חילונים או חרדים - איך הם יכולים להשפיע על התמונה הפוליטית?

סקר הסקרים של כאן חדשות צופה למתנגדי נתניהו 61 מנדטים – אולם בתוך גוש זה יש גם את הרשימה המשותפת וגם את תקווה חדשה – שלא מוכנה לשתף פעולה איתה. מצד שני לנתניהו, אפילו בצירוף בנט – רק 59 מנדטים. כנראה שנתניהו ינסה להעביר לגוש שלו כמה מנדטים, למרות האזהרה החמורה של השר אלון שוסטר מכחול לבן - שקרא לנתניהו "בוגד פוליטי".

ואולי הפתרון למפה הפוליטית החצויה טמון בהכנסת הישראלים בחו"ל לספרי הבוחרים, 14 מנדטים בכל זאת. אבל מה לעשות, בבחירות הקרובות זה לא יקרה. וגם אם איזה פוליטיקאי יבחר להעלות את הנושא בריאיון, כנראה שיהיה מדובר רק בפקה פקה.