עוד יום

"אנחנו המקרה הבא בעיתון": המפגש הקשה בין פגועי נפש למשטרה

המפגשים בין מתמודדי נפש למשטרה נושאים בחובם מטען נפיץ, לעיתים קטלני, אך פעמים רבות למשפחות של המתמודדים אין ברירה אחרת
עוד יום עם רינת ספיבק
22 באפריל 2021
07:42
עודכן ב 23 אפריל 10:48

האזינו להסכת "עוד יום"

ישנה סוגיה מטרידה שמתרחשת כל הזמן, לפעמים היא גם מגיעה לכותרות - המורכבות שקיימת במפגש בין המשטרה לנפגעי נפש. בפרק של "עוד יום" נחשף היום (חמישי) סיפורה של א'. הבן שלה הוא בן 26 ולפני שבע שנים אובחן במחלת הסכיזופרניה. "הכול בא לנו פתאומי - את מגדלת 19 שנה ילד הכי מדהים שיכול להיות - נחת והתרגשות בכל יום ממנו - גאווה ופתאום הוא נעלם לך", מספרת א'.

היו תקופות שהיא ובעלה הזמינו משטרה כמעט כל שבוע אליהם הביתה כדי להתמודד עם ההתקפים שלו, אחד מהם נגמר במעצר שלו ומאז הם החליטו שלא יתקשרו לעולם למשטרה. "היו מצבים ממש קשים ובאים לך שוטרים ואין להם שום גישה, שום שיח מתאים להתמודד עם מישהו שנמצא בהתקף כלשהו".

ב-30 במארס מוניר ענבתוואי – מתמודד נפש בן 33 מחיפה – נורה למוות לאחר שתקף שוטר בסכין ופצע אותו. מי שהזעיק את השוטרים הייתה אמא של מוניר, היא רצתה שהם יקחו אותו לטיפול. מוניר היה בהתקף פסיכוטי וכשהשוטר הגיע הוא רץ לעברו עם הסכין. הטרגדיה הזאת היא כמעט העתק של עוד שני מקרים שהתרחשו בשנתיים האחרונות. יהודה ביאדגה – מתמודד נפש מבת ים שנורה ונהרג על ידי שוטר - ושיראל חבורה מתמודד נפש מראש העין שנורה ונהרג גם הוא על ידי שוטר.

גם אז היו אלה בני משפחה שהזמינו משטרה כי רצו שבן משפחתם, מתמודד הנפש, יתאשפז בבית החולים. וגם במקרים האלה התוצאה היתה טרגית. אז למה בעצם להזמין משטרה עבור מתמודד נפש כשמה שהוא באמת צריך זה טיפול רפואי?