הערכת מצב בקריה
צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

גנץ קיים הערכת מצב: להמשיך במוכנות להסלמה

שר הביטחון קיים הערכת מצב בקריה והורה להמשיך במוכנות הכוחות והעורף לאפשרות של הסלמה• הרמטכ"ל ציין בשיחה עם ראשי הרשויות העוטף כי היתה התלבטות אם להגיב אתמול בלילה ושהמטרה היא להוריד את גובה הלהבות • בשל ההסלמה ביטל כוכבי סופית את הנסיעה לוושינגטון ולא ישתתף בדיוני מערכת הביטחון עם מקביליהם האמריקנים סביב איראן וסוגיית הגרעין • חמאס: ההתנגדות בעזה "תשאיר את האצבע על ההדק"
איציק זוארץ, אסף פוזיילוב וכרמלה מנשה
25 באפריל 2021
11:40
עודכן ב 18:21

בעקבות המשך הירי מהרצועה אמש, כינס היום (ראשון) שר הביטחון בני גנץ הערכת מצב עם צמרת מערכת הביטחון בבסיס הקריה שבתל אביב, במהלכה מסר, כי יש להמשיך במוכנות של צה"ל לאפשרות של הסלמה בגזרה הדרומית. 

הרמטכ״ל, אביב כוכבי, נפגש הבוקר עם ראשי הרשויות בעוטף עזה ואמר כי יש קשר בין מה שמתרחש באזורם לאירועים בירושלים וכי המטרה כרגע היא להוריד את גובה הלהבות. עוד ציין כוכבי כי "הייתה לנו התלבטות אם להגיב אמש ובסופו של דבר הוחלט שלא". יחד עם זאת ציין הרמטכ״ל כי הצבא נערך לתגובה רחבה אם הירי יימשך.

על רקע הירי מרצועת עזה ביטל הבוקר כוכבי את נסיעתו לוושינגטון. ההחלטה התקבלה בתום הערכת מצב ביטחונית ולצורך המשך היערכות להתפתחויות האפשריות. כוכבי אמור היה לצאת לפגישות של ראשי מערכת הביטחון בישראל עם בכירים במערכת הביטחון האמריקנית כדי לדון עמם עם סוגיית הגרעין האיראני וסוגיות ביטחוניות נוספות ואמש הודיע כי הוא דוחה את יציאתו. כעת בוטלה הנסיעה.

ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן וראש אגף אסטרטגיה ומעגל שלישי, אלוף טל קלמן, יטוסו הערב לארצות הברית ויחליפו את כוכבי כשייפגשו עם בכירים בצבא האמריקני. פרט להם צפויים לצאת לוושינגטון גם שאר ראשי מערכת הביטחון - ראש המוסד, ראש המל"ל וראש אמ"ן. 

בחמאס אומרים היום כי ההתנגדות בעזה "תשאיר את האצבע על ההדק" ותכוון את הרקטות שלה לעבר מעוזי האוייב, כלשונו. בהודעה מטעם הארגון, לראשונה מאז הירי אמש, קרא חמאס לפלסטינים להמשיך ולהתכנס בעיר העתיקה בירושלים ולדבוק בתפילות באל-אקצא, ולהמשיך את "מצב הבלבול" באזורים הסמוכים להתנחלויות ובשכונות הישראליות בערים.

שלוש רקטות נורו הלילה מרצועת עזה לישראל. רקטה אחת יורטה באזור שדרות, רקטה שנייה נפלה בשטח פתוח סמוך לגדר הגבול. רקטה שלישית נפלה בשטח הרצועה, בעת שיגורה לא הופעלה אזעקת צבע אדום. תושב שדרות בן 21 נחבל בראשו בזמן ריצה למרחב מוגן והוא מטופל בבית החולים.

גורם ביטחוני אמר הבוקר כי צה"ל יגיב בחריפות להמשך השיגורים מעזה וכי סוללות כיפת ברזל תוגברו. לדבריו, אי אפשר לנתק את הירי מעזה לנעשה בירושלים, אך ישנם מניעים נוספים. הדריכות הכוננות וההיערכות נמשכים, ובמקביל ישראל פועלת בדרכים דיפלומטיות להביא להרגעה. גם חמאס הודיע שהוא אינו מעוניין בהסלמה. הוא הביע חשש כי המשך האלימות בדרום עלולה להקרין על המצב ביהודה ושומרון ואף על הזירה הצפונית.