-
צילום: דוברות הכנסת

כשמזמינים ממשלה מעלי אקספרס | הזווית

בג"ץ הקפיא את מינוי אקוניס לשר המשפטים - ומסתמן כי יפסול אותו • האם הממשלה יכולה להתעלם מהפסיקה, מהן ההשלכות הפוליטיות, ואיך בכלל הגענו למצב הזה? • ביהמ"ש בוחן בקשה שהגישו כאן חדשות וכלי תקשורת אחרים להתיר שידור חי של הדיון מחר
הזווית
28 באפריל 2021
02:45

בג"ץ הקפיא את מינויו של אופיר אקוניס לשר המשפטים וצפוי לדון היום (רביעי) בחוקיות ההצבעה שהייתה אתמול בממשלה. לקראת הדיון, הורה בית המשפט לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר אקוניס להשיב לו עד השעה 11:00 מדוע לדעתם ההחלטה למנות את אקוניס תקפה, למרות חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי הצבעת הממשלה לא הייתה חוקית. האם הממשלה יכולה להתעלם מהפסיקה, מהן ההשלכות הפוליטיות של המהלך ואיך בכלל הגענו למצב הזה? 

 

למעשה, צפוי להתקיים בבג"ץ הדיון בעניין שהיה אמור להיות מלכתחילה, על הצורך במינוי שר משפטים ושרים בכלל. בית המשפט בוחן בקשה שהגישו "כאן חדשות" וכלי תקשורת אחרים להתיר מחר שידור חי של הדיון.

הקרב על מינוי שר משפטים - תמונת מראה לקרב על ראשות הממשלה

נראה כי הסערה סביב מינוי שר משפטים חדש הגיעה לשיאה אתמול, כשהמשבר הפוליטי המתמשך הפך למשבר חוקתי אחרי ישיבת ממשלה סוערת במיוחד שהסתיימה בפסילת ההצבעה, כאמור, על מינוי אקוניס לעמוד בראש משרד המשפטים.

בהקלטות מישיבת הממשלה הסוערת שנחשפו בכאן חדשות אתמול, נשמע מנדלבליט צועק: "שלא תחשבו שההצבעה הזו תעבור, זו הצבעה לא חוקית. אי אפשר להתעלם מזה שסתמו את פי". נתניהו תקף: "נשמע כמו מניפולציה בלתי אפשרית".

יו"ר כחול לבן ושר המשפטים לשעבר בני גנץ התרגז ואמר: "אתם יכולים לעשות מה שאתם רוצים עם הכוח הפוליטי שלכם, אתם 17 ואנחנו 10 - במילא זה לא משנה מה שאני רוצה. מבחינתי הדיון הזה והמהלך הבלתי חוקי הזה הסתיים, אני לא אהיה שותף למהלכים בלתי חוקיים".

השרה מירי רגב התעצבנה וענתה לגנץ: "אבל בני, אפשר להגיע לעמדה מסוכמת". השר אמיר אוחנה לא התרגש יותר מדי מהכעס בכחול לבן ואמר: "תמשיכו להתרפס ולהתבזות בפני היועץ המשפטי לממשלה שמעוות פה את החוק, עם פרשנות בזויה - ואנחנו נתעקש על האמת ונייצג אותה גם בבית משפט אם צריך". 

קודם לכן נפלה ההצעה למינוי גנץ לתפקיד שר המשפטים בעקבות התנגדות שרי הליכוד. גנץ סירב לעוד דחייה במינוי, וצעק בישיבת הממשלה: "נמאס לי מהזובור שלכם. שקלתי דחייה אבל ירדתי מזה, לא תהיה פשרה. תחמנותכם אומנותכם". 

המאבק המתמשך בין מערכת המשפט למערכת הפוליטית

וזה לא הכול. אחרי הפארסה בממשלה הגיעו הניצים לבית המשפט באופן שמדגים את יחסי הכוחות ביניהם ומדגיש את המאבק המתמשך בין מערכת המשפט למערכת הפוליטית. אחרי ישיבת הממשלה מנדלבליט אמר כי "הממשלה פעלה במודע ובמכוון באופן לא חוקי. נציגי ראש הממשלה נתניהו ביקשו יומיים להגיע להסכמות בעניין מינוי השר, ואמרו כי עמדתו של מנדלבליט לא מחייבת ושהממשלה יכולה לקבל החלטות בניגוד לעמדתו. נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות תהתה: "מה יקרה ב-48 שעות שלא קרה מיום חמישי?"

נראה שלמהלך הזה עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת עבור ראש הממשלה נתניהו. גורמים משפטיים בכירים מעריכים כי הצעד שעשה נתניהו בהצבעה על מינוי אקוניס, כשפעל בצורה לא חוקית בידיעה ובמתכוון, מקרב אותו לנבצרות. במיוחד לאור זאת שמנדלבליט התריע בזמן ישיבת הממשלה כי הצבעה על מינוי אקוניס ואישורו אינם חוקיים בשל ההסכם בין כחול לבן לליכוד.

 

נתניהו מסמן "פאודה" תוך שהוא שולל לחלוטין את מעמדו של היועץ המשפטי לממשלה - מה שנראה כמו הסתערות לעבר בחירות חמישיות. דבריו כפי שנשמעו בהקלטות שפורסמו בכאן חדשות כי הוא מזלזל כל כך ביועץ המשפטי לממשלה ואומר שהציבור יכריע – משחק "בונקר" עם ממשלת השינוי ומנסה באותה נשימה להוביל את ישראל למערכת בחירות נוספת.

 

 

התרחישים העדכניים להרכבת הממשלה הבאה: ממשלת שינוי של בנט ולפיד או כישלון של בחירות חמישיות? 

כשבעוד שבוע יפוג המנדט של נתניהו להרכבת ממשלה. בבית הנשיא כבר נערכים לאפשרות שנתניהו ייכשל, וההערכה היא שבמצב כזה הנשיא ראובן ריבלין יטיל את המנדט על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. גורם שעודכן בפרטי המשא ומתן אומר הערב שהושגה התקדמות בשיחות בין נפתלי בנט ללפיד.

בכירים בגוש השינוי טוענים שיו"ר ימינה הביע חשש בשיחות סגורות, לפיו שניים מחברי רשימתו לא יתמכו בהקמת ממשלת שינוי. למרות זאת, בכירים בגוש השינוי סיפרו כי בנט הביע חשש ששניים מחברי ימינה לא יתמכו בה. 

על רקע מאמציו של ראש הממשלה להקים ממשלת ימין, אישר אמש מרכז הליכוד את בקשת נתניהו להסמיכו להביא הצעה בדבר רשימת מועמדים משותפת בבחירות לכנסת הבאה. אם תוגש הצעה כזאת, היא תובא לאישור מזכירות הליכוד.