הפגנה בשייח' ג'ראח
צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90

לבקשת היועמ"ש: העליון דחה את הדיון מחר על שייח ג'ראח

מנדלבליט ביקש דחייה של 14 ימים לפחות כדי לשקול את התייצבותו בתיק, וביהמ"ש קבע כי דיון חלופי יתקיים בתוך חודש. בכאן חדשות נחשף שהמדינה מנסה לעכב את הדיון בניסיון להרגיע את המהומות בירושלים
תמר אלמוג, גילי כהן ואמוץ שפירא
09 במאי 2021
15:06
עודכן ב 15:41

בית המשפט העליון ביטל היום (ראשון) את הדיון שנקבע למחר, בעניין 4 המשפחות המועמדות לפינוי משכונת שייח ג'ראח בירושלים. לבקשת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שנחשפה בכאן חדשות, לדחות את הדיון כדי לשקול את האפשרות להתייצבותו בעניין התיק, השופט יצחק עמית קבע כי דיון חלופי יתקיים בתוך חודש. כמו כן, הורה השופט עמית על עיכוב ביצוע פסק הדין שהורה על פינוי המשפחות.

בנימוק לבקשתו הסביר מנדלבליט כי מאחר שהמדינה והוא לא היו צד להליכים שהתנהלו בבית המשפט בנושא, וכדי לאפשר לו לשקול התייצבות בתיק, הוא מבקש להורות לצדדים להעביר לעיונו את כלל כתבי הטענות בהליך. מנדלבליט הוסיף שהנושא מעורר רגישויות בהיבטים נוספים ולכן הוא מבקש להגיש לבית המשפט חוות דעת מגורמי המדיניות והמקצוע הרלוונטיים. 

בשל האירועים בירושלים, הדרג המדיני פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבחון התערבות בהליך המשפטי. מדובר בבקשה ראשונה שהגישו ארבע משפחות (מתוך כמה משפחות שהתהליך שלהן מתנהל יותר באיטיות), שהגישו ערעור על הפסיקה שהורתה שעליהן לפנות את דירותיהן כבר בשבוע שעבר. 

בדיון שהתקיים לפני שבוע בפני השופטת דפנה ברק-ארז היא נסתה להוביל את הצדדים להגיע לפשרה שלפיה המשפחות יכירו בבעלות של חברת נחלת שמעון בדירות, אך יתאפשר להן להישאר בהן ולשכור אותן. לאחר שהפשרה לא הושגה העבירה ברק-ארז את הדיון להרכב בשלושה שופטים.