זריקת אבנים בהר הבית

הר הבית בידינו?

הר הבית הוא חומר הנפץ הכי רגיש במזרח התיכון • אירוע טקטי קטן באזור עלול להוביל להתלקחות בכמה גזרות • השקרים שמפיצים פלסטינים מצליחים לתדלק אלימות • וכפי שכבר הצלחנו להבחין, בכל מה שקשור להר - ישראל היא זו שמתקפלת
רועי שרון
10 במאי 2021
23:03

השילוב בין מהומות לבין הר הבית מוכר מאוד לכל מי שמסתובב באזור בעשורים האחרונים. בסוכות 1990 הכריזו נאמני הר הבית על כוונתם להניח אבן פינה לבית המקדש  –  מוסלמים החלו להתפרע, זה הסתיים בפציעתם של עשרות מתפללים בכותל, ובמותם של 17 פלסטינים, ולאחר מכן ברציחתם של שמונה יהודים בפיגועי טרור.

במוצאי יום כיפור 1996 פתחה ישראל את מנהרות הכותל, הוואקף טען שמדובר בפגיעה בקודשי האיסלאם, המסר נקלט ומהומות אלימות פרצו ברַחבי הרצועה וביהודה ושומרון – 17 חיילי צה"ל נהרגו במהלך המהומות.

הפסקת האש שהושגה בין ראש הממשלה נתניהו ליו"ר הרשות הפלסטינית ערפאת הובילה בהמשך לחתימה על הסכם חברון.

בספטמבר 2000, בעקבות עליית אריאל שרון להר הבית פרצו שוב מהומות. 50 שוטרים נפצעו, ארבעה פלסטינים נהרגו, ועוד כ-200 נפצעו. זו לא הייתה הסיבה לפרוץ האינתיפאדה השנייה, אבל זה בוודאי האיץ את תחילתה. הר הבית נסגר לכניסת יהודים למשך שלוש שנים.

בראש השנה 2015 פרצו כוחות משטרה לפנות בוקר למתחם ההר בעקבות מידע מודיעיני. השוטרים תפסו מטעני חבלה ואמצעים נוספים שהחזיקו צעירים פלסטינים שהתבצרו במקום, בעקבות הודעה של השר אורי אריאל על כוונתו לעלות להר הבית. המשטרה סגרה את ההר לכניסת פעילים פלסטינים קיצוניים, ובעיר העתיקה פרצו מהומות אלימות. במהלך החג נהרג אלכס לבלוביץ' לאחר שפלסטינים יידו לעברו אבנים בירושלים. לבלוביץ' היה הקורבן הראשון בגל טרור היחידים שנמשך כשנה וחצי.

מהומות יולי 2017 פרצו לאחר פיגוע ירי שבו נרצחו שני שוטרים בתוך הר הבית. בעקבות הפיגוע החליט הקבינט להציב מגנומטרים ומצלמות אבטחה בשערי הכניסה להר. בהנחיית הוואקף, סירבו המוסלמים להיכנס למתחם ההר, מהומות פרצו במזרח העיר ובשטחי יהודה ושומרון. שלושה פלסטינים נהרגו ביום שישי בצוהריים ומאות נפצעו. בערב נרצחו שלושת בני משפחת סולומון ביישוב נוה צוף.

לאחר הסלמה ביטחונית בגבול עזה, ביהודה ושומרון ובירושלים, החליט ראש הממשלה להסיר את המגנומטרים. אבל הפלסטינים דרשו שישראל תסיר גם את ההכנה למצלמות האבטחה, והעימותים נמשכו. כעבור יומיים נכנעה ממשלת ישראל גם לדרישה זו. הפלסטינים חזרו להתפלל בהר הבית, האלימות, כזכור, נמשכה עוד תקופה ארוכה.

את מהומות הר הבית בשנת 2021 עוד מוקדם לסכם. לא תמיד ברור מי או מה התחיל כל סבב, אבל בסוף, כשמסכמים, מתבררים ארבעה דברים:

הר הבית הוא חומר הנפץ הכי רגיש במזרח התיכון.

אירוע טקטי קטן באזור ההר עלול להוביל להתלקחות בכמה גזרות.

השקרים שמפיצים פלסטינים מצליחים לתדלק אלימות.

ואחרון, כפי שכבר הצלחנו להבחין, בכל מה שקשור להר הבית - ישראל מתקפלת.