אבטחת חזרתן של 30 משפחות ללוד

המפכ"ל על ההתפרעויות בערים המעורבות: השגנו רגיעה, אבל הכול עוד נפיץ

נעצר חשוד בלינץ' בחייל ביפו • 30 משפחות יהודיות חזרו ללוד בליווי אבטחה כבדה • מור ג'נאשווילי, שעבר לינץ' בעכו, לכאן רשת ב: לא האמנתי שזה קורה בשכונה שלי. אתה רואה את המוות בעיניים • בירושלים הותקפו שני אנשי דת ארמנים על ידי יהודים • בחיפה נערך מפגש סולידריות בין נציגי שלוש הדתות
כתבי כאן חדשות
18 במאי 2021
12:35
עודכן ב 15:54

המהומות בערים המעורבות: המפכ"ל יעקב שבתאי אמר היום (שלישי) כי "השגנו רגיעה, אבל הכול עוד נפיץ". מוקדם יותר המשטרה עצרה תושב יפו בן 27 בחשד לביצוע הלינץ' בחייל באמצעות אבן שפגעה בראשו לפני כשבוע בעיר. החשוד נמלט לאילת, שם אותר. המשטרה תבקש להאריך את מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב.


בתוך כך, כ-30 משפחות יהודיות שבו ללוד הבוקר בליווי אבטחה כבדה, לאחר שעזבו בעקבות התפרעויות של תושבים ערבים בעיר. הבוקר הממשלה אישרה להאריך ב-48 שעות נוספות את מצב החירום האזרחי בלוד, שהחל ביום רביעי שעבר, זו הפעם הרביעית.

חברת הכנסת איילת שקד, שהגיעה לתמוך במשפחות ששבו לשכונת רמת אשכול בלוד לאחר ההתפרעויות, אמרה: "צריך לעשות טיפול יסודי בכל נושא המשילות. אף אחד לא חשב שנראה מראות כאלה ב-2021".

בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב אמר רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, לאחר שביקר בלוד בסוף השבוע: "אילולא נערי הגבעות לא היינו גומרים עם הרוג אחד בלוד, אלא עם עשרות הרוגים. הם הניסו את הפורעים, מי שבא להציל צריך לתת לו צל"ש. אין שום פרופורציה - מקרה אחד או שניים של יהודים לעומת אלפי מקרים. מדובר פה במרד. שוטרים בורחים, בושה וחרפה".

עוד הוסיף הרב אליהו, שאסר בעבר על מכירת בתים לערבים בצפת, כי "הקריאה לשלום מקסימה ונפלאה, רק צריך שיהיה סדר. שיישלמו על מאות המכוניות ששרפו, מאות החנויות שבזזו, האנשים שפצעו ועל 10 בתי הכנסת בלוד, הישיבות ותלמודי התורה שנשרפו, שקודם יחזירו את הנשק. המשטרה עם ידיים קשורות, לא עושה כלום", טען.


האזינו לריאיונות עם השייח' סמיר עאסי, אימאם מסגד אל ג'זר בעכו, והרב שלמה אליהו, רב העיר צפת, בתוכניתנו בחצי היום:

בימים האחרונים טיפלה המשטרה ברמלה ובלוד בהצתה של 70 דירות ממניע לאומני, שריפה של 10 בתי כנסת ומבני שלטון, שריפה של כ-100 כלי רכב וכ-300 שריפות בשטחים פתוחים. מאז יום שלישי העיר נמצאת בעוצר לילי.

אתמול נקבע מותו של יגאל יהושע בן ה-56, שנרצח בלינץ' בעיר, כשהותקף בידי ערבים שהשליכו עליו לבנה ופגעו בראשו בשבוע שעבר. יהושע העניק חיים חדשים ל-5 אנשים, לאחר שאישתו העבירה את אבריו לתרומה. ההשתלות בוצעו ב-4 בתי חולים - שיבא, בילינסון, איכילוב והדסה עין כרם. ליבו הושתל בגבר בן 49 בשיבא, שתי ריאותיו הושתלו בגבר בן 69 בבילינסון, הכבד באישה בת 22 באיכילוב, כליה אחת בגבר בן 67 בבילינסון וכליה נוספת באשה בת 58 בהדסה עין כרם.

ניצול הלינץ' בעכו: "לא האמנתי שזה קורה בשכונה שלי"

בריאיון לתוכניתנו סדר יום, שיתף מור ג'נאשווילי, שעבר לינץ' בעכו, את קרן נויבך: "לא האמנתי שזה קורה בשכונה שלי. אתה רואה את המוות בעיניים. כשהתקדמתי ראיתי חסימה של אנשים עם אבנים ועם ריהוט. בשלב הזה ניסו לפתוח לי את הדלת. לא יכולתי לנסוע אחורה. הבנתי שנקלעתי למארב של מחבלים. התחילו לרוץ לכיווני עם אבנים. ניסיתי לנסוע ישר לכיוון השכונה של אמא שלי והם פשוט רגמו ואותי באבנים. סלעים. הכל. איבדתי שליטה ונכנסתי בחומה. חשבתי שאם אני לא עוצר, שורפים אותי חי. פתחתי את הדלת ושמתי את הידיים על הראש. התחלתי לרוץ, כולם כבר היו עלי. איבדתי הכרה, מפה אני לא זוכר".

האזינו לריאיון המלא עם מור ג'נאשווילי בכאן רשת ב'

"זה קרה במרכז עכו. אני רק זוכר שהתחלתי להיות חרד לגורלי. ראיתי את כולי בדם. מי שבדיעבד הציל אותי היה אח בבית חולים בשם פאדי. הוא אמר לי, תירגע הכל בסדר. הוא נתן לי טיפול רפואי ושמר עלי. הוא זה שהזניק את כל הכוחות. זה היה מזעזע, גם אחרי שאיבדתי הכרה הם לקחו מוטות ברזל, סכינים, רק כדי לרצוח אותי". ג'נאשווילי שיתף כי הוא ובני משפחתו מתגוררים בשכונה מעורבת 11 שנים.

השייח' סמיר עאסי, לשעבר אימאם במסגד אל ג'זר בעכו, אמר בתוכנית בחצי היום לאסתי פרז: "אנחנו חייבים להחליש את הקול הגזעני. מי ששרף בעכו זה מעט וכולנו התנגדנו. אני קורא להרגעת הרוחות. לא צריך שגזענים מתנחלים ייכנסו לאן שיש תושבים ערבים. אני אומר גם לציבור שלי – כל אחד יגן על עירו בצורה חוקית ולא ייקח את החוק בידיים". על השביתה בחברה הערבית אמר: "כל העולם קורא להפסקת אש, חבל על כל דקה שנשפך דם. שביתה היא לא עבירה על החוק. זו לא שריפה או הריגה".

ירושלים: תקיפת אנשי דת ארמנים על ידי יהודים בעיר העתיקה

המשטרה עצרה הלילה 3 חשודים יהודים בתקיפת אנשי דת ברובע הארמני בעיר העתיקה. בעקבות התקיפה שני אנשי הדת נזקקו לטיפול רפואי. שוטרים ששהו בקרבת מקום החלו במרדף רגלי אחר החשודים במעשה והם נעצרו והועברו לחקירה שבסיומה שוחררו בתנאים מגבילים.

יפו: הוארך מעצרו של החשוד בהשלכת בקבוק תבערה

בית משפט השלום בתל אביב האריך בתשעה ימים את מעצרו של הצעיר הערבי בשנות ה-20 לחייו שנעצר במהלך ליל שבועות בחשד למעורבות בהשלכת בקבוק התבערה לבית משפחתו של הילד מוחמד גינטזי בן ה-12, ביום שישי האחרון. מהחשוד נמנע מפגש עם עורך דין לאחר מעצרו. מדובר בהליך חריג שמבוצע לעיתים בתיקים במעורבות שב"כ כשהרקע לאומני, ובית המשפט האריך את איסור המפגש בין השניים בחמישה ימים נוספים. אתמול הטיל ביהמ"ש צו איסור פרסום גורף על כל פרט מפרטי החקירה ואת שמו של החשוד.

הגפרור שהצית את האש | האזינו לפרק בהסכת עוד יום

חיפה: מפגש סולידריות בין נציגי שלוש הדתות

עיריית חיפה יזמה מפגש סולידריות בין נציגי שלוש הדתות בעיר, הרב דוד אבו חצירה, הרב דוד מצגר, הכומר ויליאם אבו שקארה והשיח' מוחמד שריף עודה. האישים הביעו מסר של פיוס, אחדות וסובלנות וייחלו לחזרה מהירה לשגרת החיים הרגילה.

בתוך כך, היום מתקיימת שביתה של הציבור הערבי בישראל. היענות הציבור לשביתה חלקית. בערים שונות בתי עסק נותרו סגורים, אך יש כאלו שהחליטו לפתוח. כמו כן שיבושים בתחבורה הציבורית , לצד אירועי מחאה במוקדים שונים.

אום אל פאחם: 2 רוכבי טרקטורון מואשמים בדריסת שוטר

שני תושבי אום אל פאחם, בני 21 ו-41, מואשמים בניסיון דריסת שוטר בתחילת השבוע שעבר בצומת מוסמוס שבוואדי ערה, לאחר שהשוטרים ביצעו חסימה כחלק מההערכות המשטרה למחאה שהתקיימה באותו הערב. השניים הגיעו למקום עם טרקטורון, שפגעו באחד השוטרים קל. מעצרם הוארך.

בהכנת הידיעה השתתפו דנה ירקצי, שלי טפיירו, ערן זינגר, חן ביאר ואורלי אלקלעי