אלכס ויז'ניצר
צילום: משה שי, פלאש 90

"חייב לי": אלכס ויז'ניצר הורשע בבקשת שוחד

סנגוריו של המנכ"ל לשעבר של חברת נתיבי ישראל חתמו על הסדר טיעון, לפי ייגזרו עליו שנתיים מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס של 850 אלף שקלים או מאסר נוסף אם לא ישולם. על פי הודאתו של ויז'ניצר, הוא איים כי יפגע בחברה שהחזיקה בעשרות חוזים, אם לא תיענה לבקשת השוחד
מרדכי גילת ואמוץ שפירא
03 ביוני 2021
10:38

בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע היום (חמישי) את אלכס ויז'ניצר, המנכ"ל לשעבר של חברת נתיבי ישראל (נת"י, מע"צ לשעבר). הוא הורשע בעבירה של בקשת שוחד. סנגוריו של ויז'ניצר חתמו על הסדר טיעון, לפי ייגזרו עליו שנתיים מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס של 850 אלף שקלים או מאסר נוסף אם לא ישולם.

ויז'ניצר הודה היום בבית המשפט כי בעת ששימש מנכ"ל נתיבי ישראל והיה בעל השפעה על בחירת מנהלי הפרויקטים שפיקחו על עבודות בנייה ותשתית, דרש מיואב סרנה - הבעלים של חברת ניהול הפרויקטים "אפשטיין ובניו בע"מ" - כי ישלם לו שוחד עבור עבודות שהועברו לחברתו מטעם נת"י. חברת "אפשטיין" הייתה קשורה עם נתיבי ישראל בעשרות חוזים לניהול פרויקטים בשווי של יותר מ-130 מיליון שקלים והייתה למעשה חברת ניהול הפרויקטים המובילה.

על פי הודאתו של ויז'ניצר, החל משנת 2005 ועד שנת 2009 הוא פנה בכמה הזדמנויות לסרנה ואמר לו שהוא מצפה ממנו לתשלום עבור העבודות שאפשטיין מקבלת מנת"י, שכן, לדבריו, הוא וסרנה "שותפים" וסרנה "חייב לו". הנאשם הבהיר לסרנה כי אם לא יענה לדרישות השוחד שלו הוא יביא לפגיעה בחברה. עוד הודה ויז'ניצר כי בשנת 2010 הוא הזמין את סרנה לפגישה בבית קפה בה נכח אדי זלינגר, המקורב לנאשם. בפגישה אמר הנאשם לסרנה כי זו העת להסדיר את "חובו" ודרש ממנו להעביר אליו את כספי השוחד באמצעות זלינגר, שלגביו אמר לסרנה: "אתה מכיר אותו, זה אח שלי. אתה תסגור איתו את כל מה שאתה חייב לי".

בהמשך לכך, ובשל חששו של סרנה כי ויז'ניצר יביא לפגיעה ממשית בהכנסותיה של חברת אפשטיין, תיאמו סרנה וזלינגר מנגנון להעברת מאה אלף שקלים לנאשם, וסרנה אף העביר שק על סך זה לידיו של זלינגר. בסמוך לאחר מכן התחרט זלינגר והודיע לנאשם ולסרנה כי הוא מסרב לקחת חלק במהלך.

כתב האישום בו הודה ויז'ניצר הוא חלק מפרשת 618, אשר מכונה "פרשת נתיבי ישראל" - פרשת שחיתות רחבת היקף שנחקרה בעיקרה על ידי חוקרי היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ) של להב 433. המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה 13 כתבי אישום שונים בפרשה. הציר המרכזי שלה סובב סביב עבירות שחיתות שבוצעו בחברה הממשלתית במשך כעשור על ידי מנהלים ועובדים בה, וכן על ידי ספקים חיצוניים בהם מנהלי פרויקטים, קבלנים ונותני שירות אחרים.

מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה נמסר: "העונש המוסכם משקף את החומרה אותה יש לייחס לבקשות שוחד, אף אם הן לא נענות בסופו של יום. כמו כן, הובאו בחשבון בעת קביעת העונש גילו ומצבו הרפואי של ויז'ניצר וכן העובדה כי בחר להודות בטרם ניהול המשפט ולקח אחריות על מעשיו בפני בית המשפט".