נדב לפיד בזכייה בברלין
צילום: פסטיבל ברלין

נדב לפיד יציג שני סרטים חדשים בפסטיבל קאן

הבמאי הישראלי: "זה כמו לחפור, למצוא את האוצר ואז למצוא עוד אחד" • הסרט "הברך", באורך מלא, יוקרן בפסטיבל בבכורה עולמית; הסרט הקצר "הכוכב" יוקרן בהקרנה מיוחדת במסגרת הרשמית • מלבד לפיד, התקבלו לפסטיבל הסרטים "ויהי בוקר" של הבמאי ערן קולירין ו"מחברות שחורות" של הבמאי שלומי אלקבץ
שני נחשוני
03 ביוני 2021
12:47
עודכן ב 13:24

גאווה כחול לבןהבמאי הישראלי נדב לפיד יציג שני סרטים חדשים בפסטיבל קאן שיתקיים בחודש הבא בצרפת. כך על פי רשימת הסרטים שהתקבלו לתחרות הרשמית שפורסמה היום (חמישי). "הברך", סרט באורך מלא, יוקרן בפסטיבל בבכורה עולמית, והסרט הקצר "הכוכב" יוקרן בהקרנה מיוחדת במסגרת הרשמית - אירוע נדיר עבור סרט קצר. לפיד אמר בתגובה להודעה: "להציג שני סרטים בפסטיבל קאן זה כמו לחפור, למצוא את האוצר ואז למצוא עוד אחד".

"הברך" יתמודד על הפרס היוקרתי מכולם "דקל הזהב". מדובר בהישג משמעותי עבור הקולנוע הישראלי, שכן חלף עשור מאז שסרט ישראלי התמודד על הפרס היוקרתי. אז היה זה סרטו של הבמאי יוסף סידר "הערת שוליים", שהתקבל לתחרות הרשמית.

"אני מאושר עד השמיים על קבלתו של 'הברך' לתחרות הרשמית, סרט שאני מרגיש שחצבתי, כמו את סרטי הקודמים ואולי אפילו יותר, ממעמקי הנשמה והראש והגוף שלי. נדמה לי כשאני מביט בו שאלה שנות חיי מפוזרות על המסך", מסר לפיד.

לפיד: "כמו למצוא אוצר ואז למצוא עוד אחד"

"אני מאושר לא פחות על 'הכוכב' סרט שנעשה בשיא אימת המגפה בתחושה של אושר ותאוות חיים, כאילו יותר משצילמנו אותו, רקדנו אותו. בשני הסרטים האלה יש לי שותפים רבים וההישג הזה שייך להם ממש כמו לי. אחרי שנת מחלה וקפאון, קאן יהיה כמו לידה מחודשת לקולנוע. כולנו שוב ניווכח שהקולנוע הוא אחת ההמצאות הגדולות של המין האנושי וששום דבר לא יפה יותר מסרט יפה", הוסיף לפיד.

סרטו הקודם של לפיד, "מילים נרדפות" זכה בפרס דב הזהב, ובפרס הביקורת הבין-לאומית בפסטיבל ברלין. בנוסף, כל סרטיו עד היום הוקרנו בפסטיבלי הקולנוע הגדולים בעולם.

בשנה שעברה, לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, פסטיבל קאן לא התקיים במתכונתו הרגילה בשל מגפת הקורונה. אז בחרו בכירי במאי הקולנוע להמתין עם סרטיהם לפסטיבל של 2021. השנה תוצג בקאן מיטב התוצרת הקולנועית של השנתיים האחרונות. כמעט כל במאי בעל שם עולמי ניסה להתקבל אליה. מה שהופך את התחרות הרשמית שלו לנוצצת ביותר מזה שנים רבות ואת ההישג של לפיד למרשים אפילו יותר.

"הברך": במאי קולנוע פוגש יהלום בקצה המדבר

"הברך" בכיכובו של אבשלום פולק, מספר את סיפורו של במאי קולנוע באמצע שנות הארבעים לחייו, שמגיע ליישוב נידח בקצה המדבר להקרנת אחד מסרטיו. הוא פוגש שם ביהלום, פקידה במשרד התרבות, ומוצא עצמו מנהל שני קרבות אבודים: האחד נגד מות החופש האומנותי בארצו, השני נגד המוות של אמא שלו. הסרט כאמור יוקרן בפסטיבל בהקרנת בכורה בין-לאומית ובהמשך ייצא לבתי הקולנוע בישראל. העבודה על הסרט החלה לפני משבר הקורונה.

(צילום:  שי גולדמן, מתוך הסרט "הברך")

"הכוכב": סיפור הערצה בעולם מבוהל, מוכה באימת המגפה

העבודה על "הכוכב" נעשתה תוך כדי ובהשראת משבר קורונה. עלילתו מתנהלת בעולם מבוהל, עטוף ומרוחק, מוכה באימת המגפה ובו אישה נחושה לקבל נשיקה, שפתיים אל שפתיים, מהכוכב של חלומותיה. הסרט, שצולם בצוות מצומצם, תחת מגבלות הסגר, נכתב ובוים על ידי לפיד. מככבים בו טום מרסייה, כוכב "מילים נרדפות", בת זוגו של לפיד, השחקנית נעמה פרייס, בנו של לפיד נח לפיד-פרייס ונועה הר ציון.

14 שנים לאחר "ביקור התזמורת": ערן קולירין חוזר בפעם השלישית לקאן

מלבד לפיד, גם הבמאי הישראלי ערן קולירין התקבל לפסטיבל הסרטים הבין-לאומי עם סרטו החדש "ויהי בוקר". הסרט, שמבוסס על ספרו של העיתונאי, התסריטאי והסופר סייד קשוע, יתמודד במסגרת היוקרתית "מבט מסוים".

בשנת 2007 הוקרן בפסטיבל סרט הביכורים של קולירין "ביקור התזמורת", בו כיכבו רונית אלקבץ וששון גבאי. הסרט זכה בתחרות בשלושה פרסים בהם פרס חביב השופטים. בשנת 2016 עלה בברודווי עיבוד תיאטרלי לסרט, שזכה בהמשך בעשרה פרסי טוני ובפרס גראמי. באותה שנה הוקרן בפסטיבל קאן סרט נוסף של קולירין בשם "מעבר להרים ולגבעות".

"אני שמח ומאושר לחזור לקאן ובמיוחד למסגרת מבט מסוים" אמר קולירין. "זו הפעם השלישית שאהיה שם, אחרי ש'ביקור התזמורת' ו'מעבר להרים ולגבעות' הוקרנו שם. אני שמח במיוחד שזה עם הסרט הזה, שהוא כולו מהמסעות היפים שעשיתי בחיי, בתוך המציאות השבורה והפצועה שלנו כאן", הוסיף קולירין. 

סרטו של היוצר שלומי אלקבץ, "מחברות שחורות" יוקרן בפרמיירה 

"מחברות שחורות" סרטו החדש של שלומי אלקבץ מורכב מיומני וידאו שצולמו בין השנים 1988 עד 2016 במרוקו, בקריות, בתל אביב ובפריז ומחומרי גלם מתוך הטרילוגיה "ולקחת לך אישה", "שבעה" ו"גט" שכתב וביים עם אחותו רונית אלקבץ. הסרט מבוסס על סדרה בת חמישה פרקים שתעלה בכאן 11.