פיגוע הירי בצומת תפוח

כתב אישום נגד המחבל שרצח את יהודה גואטה בצומת תפוח

לפי כתב האישום המחבל הגיע לצומת תפוח, קרא "אללה אכבר" ופתח באש • בפיגוע נרצח גואטה בן ה-19 ונפצע אנוש בניה ישראל פרץ
כרמל דנגור
10 ביוני 2021
16:00

כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד המחבל שרצח ביריות את יהודה גואטה בן ה-19 בצומת תפוח בשומרון בתחילת החודש שעבר. באותו פיגוע נפצע בניה ישראל פרץ אנוש ונותר משותק בכל גפיו. כתב האישום נגד מונתסר שלבי בן ה-56 מתורמוס עיר שבאזור רמאללה, הוגש לבית המשפט הצבאי יהודה. הוא נאשם בגרימת מוות בכוונה, המקבילה לרצח, ניסיון לגרימת מוות בכוונה ועבירות נוספות. 

לפי כתב האישום בשעה 18:00 הגיע המחבל לאזור צומת תפוח, עצר את הרכב סמוך לתחנה שלף את האקדח קרא "אללה אכבר" וירה מספר רב של כדורים ממרחק קצר. תוך כדי הירי האזרחים בתחנה התכופפו.  המחבל חדר מהירי רק לאחר שקנה האקדח התפוצץ והפסיק לפעול. אחד החיילים פתח לעברו באש ופצע אותו. 

בסוף החודש שעבר חתם אלוף פיקוד המרכז על צו הריסה לבית בו התגורר המחבל שלבי, הצו נמסר למשפחתו. ‏הצו הוצא לאחר שנדחתה ההשגה שהגישה משפחת המחבל נגד ההריסה. כמה שבועות קודם לכן הגיעו הכוחות למפות את הבית לקראת האפשרות של הריסתו. 

בחודש שעבר פורסם בחדשות הערב תיעוד של המחבל שלבי דקות בודדות לפני שביצע את הפיגוע הקשה. בתמונות המחבל נראה ברכבו בדרך לצומת, וניתן לראות את ההבעה על הפנים שלו. עם מעצרו התברר כי שלבי מבוסס מבחינה כלכלית ומחזיק באזרחות אמריקנית. חוקרי שב"כ ניסו להבין מה קדם להחלטה שלו לבצע פיגוע.

להלוויתו של גואטה, בן ה-19 מירושלים, הגיעו לפני כחודש מאות רבות. אחיו צביאל ספד לו: "כל דבר שעשית, עשית בזריזות ובהתמדה. העמדת לעצמך משימות כדי להגיע לסיירות. לצה"ל לא הגעת אבל הדרך שביצעת הייתה גדולה הרבה יותר. הדרך הייתה להיות מצויין בכל דבר, ככה להתחיל את החיים בזכות ענקים ולסיים כך את החיים. יהודה, זכית שהחותם של החיים שלך ישאר. בליבנו תישאר תמיד, תשמור עלינו ועל ההורים ועל כל עם ישראל".