מתוך הניסוי
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

הלייזר הישראלי שישמיד רקטות, רחפנים ופצמ"רים: ניסוי מוצלח במערכת היירוט האווירית החדשה

ישראל הצטרפה לחוג מצומצם של מדינות שפיתחו נשק לייזר ליירוט: מערכת הביטחון השלימה סדרת ניסויים בקרן לייזר מוטסת שהצליחה ליירט כטב"ם. בעתיד תוכל המערכת גם ליירט מערכות נשק אחרות, וצפוייה להתחיל לעבוד בתוך 4-3 שנים. משרד הביטחון: יכולת שנחשבת חדשנית ובעלת פוטנציאל לשינוי אסטרטגי ביכולת ההגנה האווירית של מדינת ישראל
איתי בלומנטל
21 ביוני 2021
16:59

מערכת הביטחון השלימה בהצלחה סדרת ניסויים במערכת לייזר ליירוט כלי טיס בלתי מאויישים (כטב"מים). בניסוי שהתקיים שבוע שעבר, הותקנה המערכת שפותחה בחברת אלביט על גבי מטוס ססנה והצליחה להשמיד כטב"מים מעל הים. במשרד הביטחון אמרו היום (שני) שמדובר ב"יכולת שנחשבת חדשנית ובעלת פוטנציאל לשינוי אסטרטגי ביכולת ההגנה האווירית של מדינת ישראל". ישראל היא בין המדינות הראשונות בעולם שהצליחו להבשיל את טכנולוגיית הלייזר לכדי מערכת מוטסת ולהדגים יירוט בתרחיש מבצעי.

השלב הבא בפיתוח יכולת היירוט באמצעות לייזר הוא בניית אבטיפוס, שצפויה להסתיים תוך שלוש עד ארבע שנים. בשלב זה מדובר במערכת הגנתית, אולם ככל שהטכנולוגיה תשתפר היא תוכל לשמש גם לצרכים התקפיים. המערכת מיועדת להשמיד באמצעות לייזר כטב"מים, רחפנים, פצצות מרגמה ורקטות. המערכת יכולה טכנולוגית להתמודד גם עם בלונים במידה ותידרש לכך על ידי מערכת הביטחון.

המערכת מותקנת על גבי מטוס ססנה. צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

בנוסף לפיתוח הלייזר האווירי, מערכת הביטחון מתכוונת לבצע בסוף השנה סדרת ניסוי ביירוט באמצעות לייזר קרקעי. במידה והניסוי יצליח תהיה מערכת לייזר רבת עוצמה בעוטף עזה בתוך שלוש שנים. בניסוי יבחנו את התמודדותה של מערכת הלייזר הקרקעי עם כטב"מים, פצצות מרגמה ורקטות, בטווחים של שמונה עד 10 קילומטרים.

אחד היתרונות המשמעותיים של יירוט באמצעות לייזר הוא חיסכון כספי. בעוד טילי היירוט של כיפת ברזל הינם יקרים ודורשים ייצור ביטחוני, עלות יירוט לייזר מוערכת בדולרים בודדים. בנוסף, ללייזר יכולת ליירט איומים מטווחים ארוכים, ללא מגבלות מזג אוויר, ומתן מעטפת הגנה על מרחבים גדולים. מערכת הלייזר האווירית תשלים את מערך ההגנה הרב שכבתי של ישראל, הכולל את "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" ומערכות ה"חץ".

הכטב"ם שהופל בניסוי. צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

שר הביטחון, בני גנץ, אמר כי "הלייזר יוסיף יכולות הגנה בטווחים גדולים יותר ומול מגוון אמצעים, תוך חיסכון גדול בעלות היירוט וההגנה על מדינת ישראל. אני בטוח שהתעשייה הביטחונית הישראלית תצליח בפיתוח החשוב הזה ואני אפעל באופן אישי יחד עם כל מערכת הביטחון לקדם אותו".

ראש מחקר ופיתוח במנהלת פיתוח אמצעי הלחימה (מפא"ת) במשרד הביטחון, תא"ל יניב רותם, אמר כי "הוכחנו שלב ראשון בפיתוח של לייזר אווירי. למעשה זו הפעם הראשונה במדינת ישראל שאנחנו מצליחים לעשות את זה ולמיטב היכרותי אנחנו בין הבודדים בעולם, אם בכלל עוד מישהו עשה את זה. עם זאת אנחנו בשלב ראשון בפיתוח.

רגע הפגיעה בכטב"ם. צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

"זו מערכת משלימה לכיפת ברזל שתעלה את ההסתברות בצורה משמעותית, נוריד איומים שכיפת ברזל לא צריכה להתעסק איתם, ונוכל לעשות כלכלת קרב יותר נכונה. השאיפה שלנו היא ליירט רקטה עם הלייזר עוד בשלב העלייה שלה", אמר תא"ל רותם.