t
-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

טרילילי טרללה | הזווית

חברי הקואליציה והאופוזיציה מתעמתים ביניהם על בסיס יומי, מדברים בזלזול ובעיקר - מטרילים. כמעט שלושה שבועות מאז שהוקמה הממשלה - הם יתחילו גם לעבוד?
מערכת כאן חדשות
30 ביוני 2021
07:29

צעקות בוועדה המסדרת, עימות במליאה, זלזול ביו"ר הוועדה, לילה לבן, התנגדויות ופיליבסטר: אלו רק חלק מהכותרות מאז שהוקמה ממשלת בנט-לפיד. כשבועיים וחצי מסיום תקופת הבחירות, שנמשכה שנתיים, ונראה שחברי הכנסת רק עסוקים בלריב על הקולות של תומכי "הבייס" בקמפיין הבא.

צעקות בוועדה המסדרת

דיון נוסף של הוועדה המסדרת, שדנה בין השאר בחוק שאוסר על איחוד משפחות של פלסטינים, הידרדר אתמול לקללות וצעקות בין חברי האופוזיציה לחברי הקואליציה. יו"ר הישיבה ח"כ בועז טופורובסקי ביקש מהסדרנים להוציא החוצה מהאולם את חברי הכנסת אורית סטרוק, דוד אמסלם ודוד ביטן. בתגובה, הטיח ביטן ביו"ר הישיבה: "אתה פשוט בריון". אמסלם צעק: "בושה וחרפה, אתה לא מתבייש?". ח"כ סטרוק הטיחה גם היא - "תתבייש". טופורובסקי "זכה" גם לכינוי "פח אשפה" ונזרק לעברו שהוא צריך אשפוז.

ואם כבר אמסלם וביטן, צמד הדודאים, היו במרכז, אז כתבנו מיכאל שמש הזכיר שיש דברים שלא משתנים.

גם ביום ראשון התעמתו חברי הקואליציה והאופוזיציה בוועדה המסדרת, בין השאר - גם על חוק האזרחות. הקואליציה לבסוף דחתה את ההצבעה על החוק, מחשש שלא תשיג רוב בעקבות המחלוקות בתוכה. דחיית ההצבעה נענתה בקריאות קצובות "פחדנים, פחדנים", מצד חברי האופוזיציה. אבל זה היה רק על קצה המזלג. 

ח"כ מאי גולן מהליכוד צעקה לעבר ח"כ גבי לסקי ממרצ: "מה את עושה פה בכלל, עוכרת ישראל? את מייצגת מחבלים ורוצחים עם דם על הידיים", והוצאה מהדיון. כשח"כ איתמר בן-גביר אמר ליו"ר הקואליציה עידית סילמן "תביאי לווליד טאהא את המסכה שלך", השיב לו ח"כ טאהא: "יא זבלה, לך לעזאזל. שלא תעז להגיד את השם שלי". ח"כ בן-גביר לא נשאר חייב ומיהר לענות: "אתה מחבל, לך מפה. יושבים מחבלים בכנסת ישראל".

"תעני כמו ילדה טובה"

שלשום התכנסה הוועדה המסדרת להמשך דיון על תוקפו של חוק האזרחות. הוועדה נפתחה בסערה כשח"כ מיקי זוהר איחר ושאל באיזה סעיף הוועדה דנה. יו"ר הוועדה עידית סילמן ביקשה שקט, העירה לו על האיחור ואמרה כי עליו לשאול את מי שיושב לצדו. בתגובה תקף זוהר: "למה מי את? תעני כמו ילדה טובה". מאוחר יותר התנצל זוהר בפני סילמן: "אני מתנצל אם נפגעת. הדברים נאמרו בלהט האירועים", אמר חבר הכנסת.

וזו לא הפעם הראשונה שקראו לסילמן "ילדה". שבוע לפני כן גם ח"כ מאיר פרוש התייחס אליה בזלזול וכינה אותה כך.

זוהר אמר לאסתי פרז בכאן רשת ב: "אפשר להתקדם. זה היה רגע של כעס, היא הביאה אותנו לדיון ב-08:30 בבוקר ולכן הייתי צריך להתעורר ב-06:30 ואיחרתי. אני יודע לכבד נשים לא פחות מאף אחד אחר בכנסת". סילמן מצידה אמרה לכאן חדשות כי "יש כאן איזושהי התנהלות מכוונת. או שאני אשבר, או שהקואליציה הזאת תהיה שלמה".

לילות לבנים - על מה?

במליאת הכנסת התקיים גם הלילה וגם בלילה שלפניו מרתון הצבעות לילי שיזמה הקואליציה על הצעות לתיקון חוק יסוד הממשלה וחוק יסוד הכנסת, שנועדו להסדיר עקרונות מפתח בממשלת בנט-לפיד. ההצעות עברו בקריאה ראשונה, בתמיכת כל 61 חברי הקואליציה, על אף ניסיונות של האופוזיציה "להתיש" את הקואליציה. הדיון הסתיים בשעות הבוקר המוקדמות. למה זה ארך לילה שלם? בגלל רגעים כאלה:

גם בשבוע שעבר היה לילה כזה, שלא חף מרגעים הזויים. בדיון עצמו, חברת הכנסת אורלי לוי הגיבה לשר זאב אלקין, שתקף את נתניהו וסיפרה על המתקפות שהיא ומשפחתה ספגו. עוד מהפעילות הלילית: חבר הכנסת יריב לוין הודה לחברי הכנסת הערבים שתמכו בממשלה, מה שלדבריו איפשר את מצעד הדגלים, ודודי אמסלם הפתיע את יו"ר הכנסת מיקי לוי.

"בכנסת מתחוללת מלחמה קרה פרלמנטרית לילה-לילה שעלולה להוביל למלחמה חמה": כך הזהיר חנן קריסטל, הפרשן הפוליטי של כאן רשת ב שיצא לגמלאות בגיל 78 - 44 שנה אחרי שייסד את התפקיד עם חילופי השלטון ב-1977.

שיר שמתמצת תקופה?