-

ספינה שהייתה בבעלות ישראלית הותקפה באוקיינוס ההודי

הספינה הפליגה מנמל ג'דה לכיוון האמירויות. מהחברה של איש עסקים אייל עופר נמסר כי הספינה נמכרה וכבר אינה בבעלותו. גורם ביטחוני לניו יורק טיימס: נראה שהמתקפה בוצעה ע"י כטב"ם איראני או כוחות קומנדו ימי, אך הספינה כמעט ולא ניזוקה • תיעוד: הנזק בבניין של הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית מתקיפת מל"ט לפני כשבועיים
כתבי כאן חדשות
03 ביולי 2021
19:03

ערוץ "אלמיאדין" הלבנוני דיווח היום (שבת) על אש שפרצה באוניית משא בבעלות ישראלית בצפון האוקיינוס ההודי לאחר שהפליגה מנמל ג'דה לכיוון האמירויות. אין לדיווח אישור ממקור אחר. לפי הדיווח בערוץ הלבנוני אוניית המשא "נפגעה מנשק לא ידוע" ואף גורם לא קיבל אחריות.


 

בישראל לא מגיבים רשמית לדיווח, ומהחברה של איש העסקים הישראלי אייל עופר - שעל פי הדיווחים הספינה שהותקפה היא בבעלותו - נמסר כי הספינה נמכרה וכבר אינה בבעלות ישראלית. בשלב זה לא ידוע על נפגעים. ההערכות הן שאיראן עומדת מאחורי הפעולה.


גם גורם הבקיא בפרטים אמר לעיתון "ניו יורק טיימס" כי הספינה נמכרה לאחרונה לחברה אחרת, שאין לה קשר לישראל. גורם ביטחוני אמר לעיתון כי נראה שהמתקפה בוצעה על ידי כלי טיס בלתי מאויש איראני או כוחות קומנדו ימי, אך הספינה כמעט ולא ניזוקה. בעיתון מציינים עוד מפי גורמי מודיעין בארה"ב וישראל כי מאז שספינות הקשורות לישראל הותקפו באזור המפרץ הפרסי - ארה"ב מעניקה ליווי לספינות ישראליות ששטות באזור ואף מזהירה מפני כוונות איראניות לתקוף אותן.

"אלמיאדין" הזכיר בדיווח כ"רקע" את הדיווחים באיראן על תקיפת בניין של הסוכנות לאנרגיה אטומית ממערב לטהראן. לפני כשבועיים כלי תקשורת באיראן דיווחו כי המבנה שעמד במרכז ניסיון התקיפה מוקדם יותר באיראן שייך לחברה מקומית לייצור צנטריפוגות. על פי הדיווחים, מדובר במפעל של חברת TESA, היחיד שמייצר צנטריפוגות במדינה ונמצא תחת עיצומים אמריקניים.

מוקדם יותר דווח כי יעד התקיפה שבוצעה באמצעות מל"ט היה בניין הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, שנמצא בעיר כרג' מערבית לטהראן. הטלוויזיה האיראנית דיווחה שהתקיפה סוכלה ושלא היו נפגעים בנפש או נזקים.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי הפעולה דומה מאוד למתקפה שהתבצעה בביירות בשנת 2019, שעליה נטען כי בוצעה בידי ישראל. בתקיפה אז בלבנון נעשה שימוש ביכולות טכנולוגיות מתקדמות, שאפשרו להשתלט מרחוק על רחפנים שנמצאים בשימוש חיזבאללה, והביאו להרס רב במתקן משמעותי לארגון. מידת הנזק שנגרם בחבלה באיראן אינה ברורה.

כלי תקשורת באיראן דיווחו בחודש שעבר כי ספינת אימונים של חיל הים האיראני, הגדולה ביותר בצי, עלתה באש וטבעה במפרץ עומאן. בטלוויזיה הממלכתית של איראן דווח כי הספינה דלקה במשך יותר מ-20 שעות. עם זאת, אף אחד מאנשי הצוות שלה לא נפגע. עדיין לא ברורה סיבת הדליקה, אך ידוע שהיא החלה בחדר המנועים.

מדובר בספינה שנבנתה בבריטניה והושקה בשנת 1977. היא נכנסה לצי הימי של איראן בשנת 1984, אחרי משא ומתן ארוך בעקבות המהפכה האסלאמית באיראן של 1979. הספינה מסוגלת לשאת מטען כבד ושימשה גם כעמדת נחיתה למסוקים איראניים בים. על פי הדיווחים ברשתות האיראניות - השריפה החלה בשעה 02:25, כשכוחות כיבוי ניסו להשתלט עליה, והיא שקעה ליד המפרץ האיראני בג'אסק, שנמצא 1,270 קילומטרים מדרום-מזרח לטהרן.

מצר הורמוז, הסמוך למיקום השריפה, מקשר בין מפרץ עומאן למפרץ הפרסי ודרכו עוברות מכליות המעבירות כ-20% מהיקף הנפט המופק בעולם - ממדינות המפרץ לעולם כולו. בשנה שעברה בתאונת אימונים שיגרה ספינת צבא איראנית בשוגג טיל אל ספינה איראנית אחרת. מן הירי הזה נהרגו אז 19 חיילים ונפצעו 15.

נזק באתר של הסוכנות לאנרגיה אטומית בקאראג'

תיעוד לווין ראשון: נזק באתר של הסוכנות לאנרגיה אטומית בקאראג', שהותקף לפני כשבועיים על ידי כטב"ם. בצילום מ-1 ביולי נראית פגיעה, ככל הנראה מתוצאה של שריפה, בחלק מה-3 ההאנגרים המרכזיים שמרכיבים את האתר - שלפי דיווחים זרים משמש לייצור חלקים לצנטריפוגות, וגם להרכבתן.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, גל ברגר, עמיחי שטיין, איתי בלומנטל, מאיה ראכלין וגיא מעיין