נפתלי בנט

בנט: "סרבני החיסון מסכנים את כולנו"

רה"מ: "זן הדלתא מדבק הרבה יותר. אנחנו רוצים שכל הישראלים ילכו להתחסן" • גורמים שהשתתפו בדיון בקבינט הקורונה: אחת המטרות של התו הירוק – ללחוץ על הסרבנים להתחסן • השר כהנא: הטיסות לאומן לא יוגבלו "במיוחד", הכול יתנהל לפי הנחיות משרד הבריאות
כתבי כאן חדשות
22 ביולי 2021
19:54
עודכן ב 20:55

ברקע הדיון בקבינט הקורונה: ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הערב (חמישי) בהצהרה לתקשורת כי "זן הדלתא מדבק הרבה יותר. אנחנו רוצים שכל הישראלים ילכו להתחסן, סרבני החיסון מסכנים את כולנו". ראש הממשלה המשיך וטען: "אם מיליון אזרחים יחליטו שלא להתחסן, זה יאלץ שמונה מיליון אזרחים נוספים להסתגר בבתים". 

בנט קרא לציבור המבוגר להתנהל ביתר זהירות ולהיפגש עם הנכדים באוויר הפתוח ועם מסכות. עוד הדגיש את החשיבות של עטיית מסכה בחלל סגור. "זו חובה חוקית ולא המלצה", הוא הבהיר. 

לאורך היום קיבלו השרים בקבינט הקורונה החלטות בנוגע להגבלות נוספות על הציבור. בין השאר הוחלט על החזרת התו הירוק לאירועים עם יותר מ-100 משתתפים מהשבוע הבא, ועל הרחבת רשימת המדינות האסורות לטיסה. 

ההחלטות המרכזיות של קבינט הקורונה

<> בריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה יתווספו לרשימת המדינות האסורות לטיסה

<> מחוסנים ששבו לארץ ישוחררו מבידוד לאחר קבלת תשובה שלילית לבדיקת קורונה, שיבצעו עם הנחיתה בנתב"ג

<> לא מחוסנים ששבו לארץ ישוחררו מבידוד של שבוע, לאחר שיבצעו בדיקת קורונה נוספת ביום השביעי שלאחר חזרתם מהארץ

<> מהשבוע הבא: הכניסה לאירועים עם יותר מ-100 משתתפים תתאפשר רק למחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה שלילית מגיל 12 ומעלה

<> ילדים עד גיל 12 מוחרגים מהתו הירוק, אירועים עם פחות מ-100 משתתפים נותרו ללא הגבלות 

<> מ-8 באוגוסט התשלום עבור בדיקות קורונה ללא מחוסנים יהיה על חשבון הנבדק, למעט מנועי חיסון

בשלב זה, מגבלות התו הירוק צפויות להימשך ללא הגבלת זמן - כך פורסם היום בחדשות הערב. אף גורם לא העלה בדיון בקבינט את השאלה מתי הן יוסרו. גורמים שהשתתפו בדיון אמרו לכאן חדשות שמטרת התו הירוק, מעבר להורדת התחלואה, היא העמדת סרבני החיסונים עם הגב לקיר ובכך "לגרום להם להתחסן". שרים ומומחים שהשתתפו בישיבת הקבינט טוענים כי יש חוסר בהירות לגבי המתווה שאושר. 

בדרך לאומן? הדיונים ממשיכים

השר לשירותי דת מתן כהנא אמר בדיון בקבינט הקורונה שהטיסות לאומן בחגים לא יוגבלו "במיוחד", ויתנהלו לפי הגדרות משרד הבריאות. כרגע התחלואה באוקראינה לא חריגה, והיא נחשבת "מדינה ירוקה". השר כהנא הדגיש בישיבה: "חשוב להקפיד שהסטנדרטים לכל היעדים יהיו זהים. שלא יגידו כמו פעם 'למה הפגנות כן, ובית כנסת לא'. צריך סטנדרט אחיד".

השבוע פורסם בחדשות שהערב שבמשרד הבריאות מעוניינים שהטיסה לאומן תתאפשר למתחסנים ומחלימים בלבד, אך בשלב זה יהיה סטנדרט אחד לכל המדינות. כזכור, השר כהנא עומד בראש צוות שאמור לגבש את מתווה הנסיעה לאומן בראש השנה. 

בהכנת הידיעה השתתפו נוב ראובני ועמיחי שטיין