אוטובוס שעושה את דרכו לירושלים, היום
צילום: מרכז השלטון המקומי

מחאת החקלאים: מאות מפגינים מול ישיבת הממשלה

חקלאי ישראל ממשיכים למחות נגד הרפורמה בייבוא שמתכננים שר האוצר ליברמן ושר החקלאות פורר: "דורשים תנאי פתיחה שווים"
סולימאן מסוודה
01 באוגוסט 2021
17:30

המחאה נגד הרפורמה בייבוא: מאות כלי רכב של חקלאים הגיעו היום (ראשון) בשיירה להפגנה שיקיימו מחוץ לישיבת הממשלה בירושלים, במחאה על הרפורמה של משרדי האוצר והחקלאות לפתיחת הענף לייבוא, שתיכלל בחוק ההסדרים. בין השאר צעקו המפגינים "ליברמן הביתה", ו"שר החקלאות - באת לעודד או לפורר?". 

 

יושב ראש מרכז השלטון האזורי ומנהגת החקלאים, שי חג׳ג׳, אמר היום כי הם בעד תחרות, אך "דורשים תנאי פתיחה שווים והסכם משותף הוגן בחקיקה ראשית, ולא הנחתה בחוק ההסדרים". לדברי חג'ג', יש לטפל ב"הפקרות פערי התיווך". את הרפורמה מקדמים שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר.

ביום חמישי נפגשו נציגי החקלאים עם שר החקלאות עודד פורר, אך לא הגיעו להסכמות, ויש האומרים שאף חלה נסיגה במגעים. המשא ומתן נסב סביב היקפי הדרישות להדרגתיות בהפחתת המכסים או הגדלת התמיכות לחקלאים. כמו כן, הצדדים דנו בחשיפת מחירי רשתות השיווק, שלטענת החקלאים הן שמייקרות את מחירי הפירות והירקות. גורם בכיר בקואליציה מתח ביקורת על שר החקלאות ואמר כי השר גילה באיחור שנדרש משא ומתן.

מוקדם יותר באותו יום ובמקביל לפגישה, מחו החקלאים ברחבי הארץ. כבישים מרכזיים בצפון ובדרום נחסמו לתנועה בשל ההפגנות והמוחים תועדו זורקים ביצים על הכביש בצומת הגומא בצפון. בריאיון לכאן רשת ב שר החקלאות עודד פורר אמר כי "השלכת ביצים וירקות על הכבישים – לא הפתרון לוויכוחים בינינו".

שר האוצר אביגדור ליברמן הגיב למחאות ואמר: "צר לי שהחקלאים לא מתמקדים בשאלה המטרידה – למה ב-20 השנים האחרונות מחירי הפירות עלו ביותר מ-100%? הרפורמה שאנחנו מביאים מעניקה הטבות חסרות תקדים לחקלאים – תמיכה ישירה של מיליוני שקלים, הוזלה משמעותית בחומרי ההדברה והדישון, סימון תוצרת הארץ והשקעת מיליארדים במחקר ופיתוח."

גם בתוך הקואליציה גברה ההתנגדות לרפורמה. חבר הכנסת רם שפע מהעבודה אמר לדב גיל-הר בכאן רשת ב: "לא נתמוך ברפורמת החקלאות ללא הסכמות עם ציבור החקלאים. הבהרנו שצריך לבדוק את פערי התיווך ואת כל שרשרת האספקה, ולא לפגוע בחקלאים".