המחאה ברשתות
צילום: נעם דוד

"שחררו לנו את הידיים": מחאת הלוחמים בעקבות נפילתו של סמ"ר בראל שמואלי

בשעות האחרונות מתעוררת ברשתות החברתיות מחאה המתמקדת בכשל המבצעי שקרה בהפרות הסדר בגבול עזה
רועי שרון והדס גרינברג
30 באוגוסט 2021
19:54

מחאת רשת חדשה של חיילי צה"ל בעקבות תקרית הירי הקשה בגבול עזה שבה נפל סמ"ר בראל שמואלי חדריה. בשעות האחרונות מאות חיילים פרסמו בחשבונות האינסטגרם שלהם מסר עם הטענה שהפיקוד הבכיר בצה"ל מונע מהלוחמים להגן על החיים שלהם. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

המחאה מגיעה אחרי טענות שנשמעו כאילו הכוח שם ביקש אישורים לפתוח באש ונענה בסירוב. לפחות לפי התחקיר הצבאי שמתנהל בשבוע האחרון הטענה הזאת לא נכונה. אך זו כמובן לא טענה חדשה, וגם הפעם המסר הזה מגיע מחוץ לצה"ל, הפעם זה חייל משוחרר שעיצב וצילם את התמונות.

לוחמי מג"ב, שנמצאים מחוץ לביתו של חדריה שמואלי בבאר יעקב, מבקרים את המדיניות הנוכחית ואומרים כי היא כישלון, ולא מאפשרת את התגובה הראויה לחיילים במצב בו היה בראל. הם טוענים כי המדיניות הזו - היא שהובילה לתוצאה הקשה.

תשעה ימים לאחר שנפצע אנושות בתקרית ירי בגבול רצועת עזה, נקבע מוקדם יותר היום מותו של שמואלי. אתמול נמסר מבית החולים סורוקה כי חלה הידרדרות משמעותית במצבו, והיום הודיעו בבית החולים על מותו: "הצוות הרפואי נלחם על חייו והוא עבר מספר ניתוחים במהלך אישפוזו. חרף המאמצים הרבים ובשל הפציעה הקשה, נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותו". הלווייתו תתקיים הערב בשעה 21:30.

שמואלי, בן 21 מבאר יעקב, שירת כצלף ביחידת המסתערבים של משמר הגבול במחוז דרום. בשבת שעברה הוא הוצב בעמדת ירי על המכשול בגבול הרצועה, כאשר אירעו מהומות סמוך לגדר הגבול. הוא נפגע מירי מחבל מטווח קצר בראשו.