שכם, הלילה

אחרי חיסול המחבלים ביו"ש: עימותים אלימים ליד קבר יוסף

שני לוחמי מג"ב נפצעו קל ממטענים ואבנים שהשליכו מחבלים. ירי בוצע לעבר הכוחות
כרמל דנגור, איתי בלומנטל ואלון אמיצי
27 בספטמבר 2021
02:02

מחבלים ירו הלילה (שני) מנשק והשליכו מטעני חבלה ואבנים לעבר כוחות הביטחון שאיבטחו כניסת כ-500 מתפללים לקבר יוסף. שני לוחמי מג"ב נפצעו קל ממטען ואבנים. רכב ממוגן של מג"ב ניזוק מירי. המתפללים פונו ממתחם הקבר. מקורות פלסטיניים דיווחו גם על עימותים בכפר בידו, שם חוסלו המחבלים אמש.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן מסר בתגובה לאירועים: "כל זמן שמדינת ישראל לא חוזרת לכאן זו שערוריה. ועד אז, נמשיך לבוא לכאן ולהתפלל כאן. אנחנו לא ננוח ולא נשקוט עד שדגל ישראל יונף כאן, שצה"ל יהיה כאן בצורה מלאה, וישיבת עוד יוסף חי תחזור ללמוד כאן".

סגן מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי, קרא אתמול לבצע פעולות אלימות נגד כוחות הביטחון ואזרחים. "דמם של השהידים לא נשפך לשווא, לכל טיפת דם של השהידים האלה יהיה מחיר", הוא איים. קיים חשש לפיגוע נקמה על מותם של המחבלים, אך כרגע אין תגבור של הכוחות בשטח. בישראל נערכו בין היתר לירי מהרצועה בעקבות הרג המחבלים בפעילות נגד תשתית חמאס. לפי הערכה, הארגון עושה מאמצים להבעיר את השטח ביהודה ושומרון ולקשר את המצב לרצועה. 

לפחות חמישה מחבלים מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי נהרגו אתמול בלילה בחילופי אש עם כוחות הביטחון, בחמש פעולות שונות באזור ג'נין ורמאללה נגד תשתית חמאס, אחריה צה"ל מנהל מעקב זה כמה חודשים. מחבלים נוספים נפצעו בפשיטה, חלקם נלכדו, וכן נתפסו אמצעי לחימה. שלושה מהמחבלים שנהרגו בכפר בידו שליד רמאללה הוגדרו במערכת הביטחון: "פצצה מתקתקת". מצה"ל נמסר כי פעילים נוספים שהיו חלק מתשתית הטרור נמצאים בעיצומה של חקירת שב"כ.

בפעילות הלילית אתמול לא אותרו כל אמצעי הלחימה שיועדו לביצוע הפיגוע בישראל. כל עוד לא אותרו כל האמצעים, איום הפיגוע עדיין קיים. לכן, המבצע לפירוק התשתית בשומרון צפוי להימשך בימים הקרובים.

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר כי במבצע צה"ל הלילה בשומרון נמנעו פיגועים משמעותיים. "יש כאן הישג משמעותי, לילה עם סדרת סיכולים חשובה ביותר שמנעה להבנתנו פיגועים משמעותיים", הצהיר כוכבי בתום הערכת מצב ביהודה ושומרון. "אלו פיגועים שיכלו לצאת לירושלים, לנתניה, לתל אביב, לעפולה ולכל מקום אחר. זה הישג מודיעיני מבצעי וזה שיתוף פעולה יוצא מן הכלל של צה"ל, שב"כ וימ"מ".