תיעוד מהתקיפה

גורם במשטרה: "הפיקוד הבכיר לא עודכן בתקיפה בכפר קאסם"

ברע"ם התנערו מהאירוע: "מדובר בבודדים שפעלו על דעת עצמם, בצורה שאינה מקובלת עלינו" • המסר של המשטרה: רוצים לקבל לידינו יכולות של שב"כ לטיפול בפשיעה במגזר • הוארך מעצרם של שלושה חשודים בתקיפת השוטרים עד 7 באוקטובר
כתבי כאן חדשות
03 באוקטובר 2021
17:33
עודכן ב 21:48

תקיפת השוטרים בכפר קאסם: גורם במשטרה מתח ביקורת על הטיפול הראשוני באירוע, ואמר לכאן חדשות כי "הייתה פדיחה. המרחב (שרון) לא עדכן את הפיקוד הבכיר באירוע בהקדם. הם לא טיפלו בו נכון עד שאנחנו נכנסנו לעניינים״. דבריו פורסמו היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. 

עוד פורסם הערב שלתחנת כפר קאסם אין מפקד כבר תקופה. מי שכיהן כמפקד התחנה עד לפני כמה חודשים מונה לתפקיד במפקדת "סייף", ומאז במשטרה לא איישו את התפקיד. מי שמנהל בפועל את התחנה המאתגרת היום הוא סגן מפקד התחנה, בזמן שטרם הוחלט על מינוי קבוע. בד בבד, מחר צפויה פגישה בין נציגי "משמר אל-חיראסה" – שכמה ממאבטחיו השתתפו בתקיפה – ובין השוטרים הפצועים. המפגש תואם בין ראש העיר ונציגי המשטרה. 

ברע"ם מתנערים מתקיפת השוטרים על ידי "אל-חיראסה", שנמנה עם התנועה האיסלאמית והעירייה. מקורות במפלגה מסרו לכאן חדשות: "מדובר בבודדים שפעלו על דעת עצמם בצורה שאינה מקובלת עלינו בכלל. אנחנו נברר את הנושא ונעניש אותם אם צריך. גורמים פוליטיים מנסים להשתמש במקרה החריג הזה כדי לתקוף אותנו". 

ב-2017 היה עימות דומה בין המשמר למשטרת כפר קאסם, ונעצרו כמה ממאבטחי המשמר בגין החזקת נשק שלא כדין וירי. יו"ר רע"ם מנסור עבאס טלפן למפכ"ל קובי שבתאי בעקבות המקרה, וגינה את האלימות שהופעלה נגד השוטרים. עם זאת, בכפר קאסם עומדים מאחורי המשמר ואומרים כי הוא נוסד כדי למנוע מארגוני הפשע לפעול בעיר, שעה שהמשטרה לא מצליחה לעשות את עבודתה במקום. 

מוקדם יותר בית משפט השלום בפתח תקווה האריך בארבעה ימים את מעצרם של שלושה חשודים באירוע - אסלם טאהא, רמאדן עאסי ועלי עיסא. השלושה היו מעורבים בתקיפה שבה נפצעו שני שוטרים ומתנדב משטרה בלילה שבין חמישי לשישי. אסלם טאהא, שנראה בתיעוד האירוע תוקף באגרופים את אחד השוטרים, התנצל על כך לאחר מכן. טאהא איבד את בן משפחתו, מוחמד טאהא, ב-2017 לאחר שנורה בידי שוטר במהומות בעיר.

התקיפה אירעה כששוטרי תחנת כפר קאסם הגיעו לבניין העירייה בעקבות דיווח על אדם שנלקח באלימות לתוך המבנה. במקום התפתח עימות, בו תקפו עשרות מעורבים, בהם מאבטחים ב"משמר אל-חיראסה", את השוטרים. ארבעה חשודים נעצרו ביום שישי, שניים מהם שוחררו בשבת בערב אחרי שהתברר שלא היו מעורבים בתקיפה או בסיוע לבריחה של התוקפים. 

המסר של המשטרה: רוצים לקבל לידינו יכולות של שב"כ לטיפול בפשיעה במגזר

הערב הממשלה אישרה ששב"כ וצה"ל יסייעו במאבק באלימות בחברה הערבית, תוך התמקדות בסוגיית כלי הנשק הבלתי חוקיים. היום פורסם בחדשות הערב שבמשטרה לא ביקשו להכניס את שב"כ למהלך, אלא לקבל יכולות שיש בידיו היום לצורך המאבק בפשיעה במגזר. זה גם המסר שיוצא מהמשטרה לדרג המדיני בימים האחרונים. במשטרה רוצים לקבל יכולות טכנולוגיות ומודיעיניות שיסייעו להם בטיפול בנשק הלא חוקי, ומבקשים מהממשלה שיבוצעו תיקוני חקיקה שיאפשרו להם להשתמש באותם כלים.

למרות החלטת הממשלה, צה"ל לא צפוי לפעול בערים המעורבות בנושא. המעורבות של צה"ל בטיפול בפשיעה בחברה הערבית תתמקד בסיוע במניעת הברחות נשק בקו התפר (הקו הירוק), ובהחלפת כוחות של משמר הגבול ביהודה ושומרון - כך שלוחמי מג"ב יהיו יכולים להתפנות לטיפול בנשק הלא חוקי. 

שב"כ יהיה מעורב במהלך כחלק מהתפיסה שכל נשק שמיועד לזירה הפלילית עלול לזלוג לזירה החבלנית. לכן, אין צורך להרחיב את חוק השב"כ, שכן הוא עוסק במניעת טרור. הדבר יהיה תקף גם בנושא של איסוף מודיעין על אזרחים ערבים. גם ראש שב"כ הנכנס, ר', תמך בעמדה הזו. 

בהכנת הידיעה השתתפו  הדס גרינברג, סולימאן מסוודה, משה שטיינמץ ורועי שרון