רומן זדורוב
צילום: דוד כהן, פלאש 90

סנגורו של זדורוב האשים: "לא יהיה פה משפט מכור"

שלב ההוכחות במשפט החוזר החל | אולגה זדורוב: "ראש צוות החקירה משקר, מנסה להתאים עצמו לתביעה" • נצ"מ אזולאי בעדותו: התחלתי לחשוד כשביקשתי לראות את הבגדים שזדורוב לבש – והוא נזכר ששרף אותם
חן ביאר
12 באוקטובר 2021
08:43
עודכן ב 12:17

שלב ההוכחות במשפטו החוזר של רומן זדורוב נפתח הבוקר (שלישי) בסערה. בתחילת הדיון התפתח ויכוח בין סנגורו של זדורוב, עורך הדין ירום הלוי, לתובעת, עורכת הדין שרון הר ציון. הלוי התפרץ לדברי הפתיחה של התובעת, ובית המשפט הזהיר אותו שאם ימשיך כך, יחויב בהוצאות כספיות. הסנגור השיב: "אתם מניפולטיביים" ולשופט ענה: "אתה לא מאיים עליי, יש פה משפט מכור".

אילנה ראדה, אימה של תאיר, ביקשה מבית המשפט באמצעות עורך דין להגיד כמה מילים, והשופטים דחו את הבקשה. זדורוב אמר בכניסה לדיון: "אני אופטימי, יהיה טוב". העד הראשון הוא נצ"מ יורם אזולאי, ששימש ראש צוות החקירה לאחר הרצח וכיום נמצא בתפקיד קצין אח"מ של מחוז צפון במשטרה. עדותו צפויה להימשך על פני הדיון כולו. 

"כשביקשתי לראות את הבגדים שלבש - הוא נזכר ששרף אותם"

אזולאי התייחס בעדותו לתחילת החקירה וסיפר: "הייתי בדרך למקום מעכו. כבר אז נתתי הוראה להרחיב את סגירת הזירה כי הבנתי שיש שם בלגן. כשהגעתי תא השירותים כבר היה סגור. אח של המנוחה ניסה לפרוץ לתוך התא". אילנה ראדה התפרצה לדבריו: "תוציא את הילדים שלי מתוך הסיפור, מנוול, אני לא אתן לכם".

ראש צוות החקירה תיאר את המפגש הראשון שלו עם זדורוב. "ראיתי אותו לראשונה ביום שלאחר הרצח", הוא העיד. "שאלתי אותו מה הוא לבש והוא סיפר על חליפת עבודה שנמצאת במקלט, ביקשתי שנלך לשם ובדרך הוא נזכר ששרף את הבגדים. מהרגע הזה התחלתי לחשוד והחלטתי לחקור אותו באזהרה". עורך הדין הלוי התפרץ ואמר כי "החקירה הזאת לא מתועדת, כל מה שהוא יגיד עליה זה סיפורי סבתא". 

הסיכוי האחרון של זדורוב | עוד יום 

אזולאי המשיך: "עשינו חיפוש בבית של הקבלן שהעסיק אותו ומצאנו את הנעליים שהוא עבד איתם. אחרי החקירה הוא שוחרר למעצר בית. בשלב הזה הוא לא היה חשוד מרכזי".

אולגה זדורוב הוצאה מהאולם, מכיוון שהיא עדה בתיק. לאחר יציאתה אמרה אשתו של זדורוב: "ראש צוות החקירה משקר ומנסה להתאים את עצמו לגרסאות של התביעה. מאוד קשה לשמוע את הדברים כשיודעים שזה שקר". אילנה ראדה טענה ביציאה מהדיון: "אזולאי שקרן, לא בוטחת בהליך המשפטי". 

"זדורוב אמר לנו כל הזמן '80% סיפרתי לכם ו-20% אני שומר לעצמי למשפט'"

לאחר הפסקה, אזולאי המשיך בעדותו: "בחקירות התחושה הייתה שזדורוב מניפולטיבי. הוא רצה לתת לנו תחושה שהוא לא מבין ולא זוכר, אבל במקביל אצל המדובב אנחנו רואים שהוא מבין וזוכר מצוין. לא האמנתי למילה שלו. זדורוב אמר לנו כל הזמן '80% סיפרתי לכם ו-20% אני שומר לעצמי למשפט'. הוא נתן הודאה אבל כל הזמן ניסה להטעות אותנו". 

לפני כחודש הגישה הפרקליטות את כתב האישום המתוקן נגד זדורוב במסגרת המשפט החוזר. לקראת הגשתו, ביצעה הפרקליטות כמה השלמות חקירה. לפי כתב האישום המתוקן, מיוחסות לו עבירות של רצח בנסיבות מחמירות ושיבוש הליכי משפט. כמו כן, תוקנה רשימת העדים ונוספו 14 עדי תביעה - ביניהם אולה קרבצ'נקו.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי צוות החקירה המיוחד שהוקם יחד עם הפרקליטות בעקבות המשפט החוזר לרומן זדורוב, ערך בדיקות חוזרות לכתמי הדם מזירת הרצח. טרם נבדקו כל כתמי הדם בזירה אך אלה שנבדקו לפי שעה שייכים לתאיר ראדה בלבד. גורם בכיר המעורב בחקירה העריך שזה נתון חשוב ואולי אפילו קריטי עבור התזה של הפרקליטות לפיה זדורוב עומד לכאורה מאחורי הרצח.

בחודש אוגוסט זדורוב שוחרר למעצר בית, אחרי 15 שנה בכלא. "יש רק אמת אחת, הכול יהיה בסדר", אמר זדורוב מחוץ לכותלי כלא שאטה שבגלבוע, שם קיבלו את פניו אשתו אולגה, ילדיהם ואחותו. כשהגיע לביתו אמר זדורוב לכאן חדשות: "אמשיך להוכיח שאני חף מפשע". 

בחודש מאי בית המשפט העליון הורה על משפט חוזר לזדורוב, שהורשע ב-2010 ברצח תאיר ראדה, ארבע שנים אחרי הרצח. המשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר הכריע בנושא. החלטת מלצר התבססה בעיקר על חוות דעת של מומחים, שהגיש נציגו של זדורוב, שנגעה למשך הזמן שדם עשוי לנזול מגופה לאחר המוות, שממנה ניתן להסיק כי העקבה שנמצאה בתא השירותים שבו נרצחה ראדה לא שייכת לזדורוב.