נשות הכותל מגיעות לרחבה

עימותים ברחבת הכותל: יו"ר נשות הכותל הורחקה

מתפללים ניסו למנוע את כניסת נשות הכותל לתפילת ראש חודש לרחבה. ח"כ גלעד קריב, שנעתר לבקשת הנשיא שלא להגיע לכותל, לכאן רשת ב: "אדרוש מהממשלה ליישם את מתווה הכותל"
אמוץ שפירא
05 בנובמבר 2021
08:03
עודכן ב 12 נובמבר 12:28

** עדכון 12.11.21: ראש הממשלה נפתלי בנט: "הכותל משמש בימים אלה לקמפיין פוליטי יזום, שגויס אליו כסף רב, במטרה לנגח את הממשלה"

עימותים פרצו הבוקר (שישי) בין כוחות משטרה למתפללים בכותל המערבי, רובם בני נוער, שניסו למנוע את כניסת נשות הכותל למקום. נשות הכותל הגיעו לתפילת ראש חודש ברחבה, חלקן עם מעילי ספרי תורה כמחאה על כך שאינן מורשות להכניס אליה ספרי תורה מבחוץ. לאחר כשעה הן עזבו את המקום, כשמתפללים ליוו את יציאתן בקריאות. 

יושבת ראש ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, ואישה נוספת הורחקו מהמקום לאחר שניסתו להכניס ספר תורה קטן. לדברי הופמן לכאן חדשות, רואים בשטח את תוצאות ההסתה של חברי כנסת חרדים נגד נשים. "אנחנו מייצגים את יהדות ישראל השפויה", אמרה. כוחות משטרה מתוגברים, בהן גם של יס"ם ומג"ב, נוכחים במקום.

חבר הכנסת גלעד קריב שנעתר לבקשת נשיא המדינה הרצוג שלא להגיע למקום, אמר לרן בנימיני בכאן רשת ב: "צד אחד מוכן להגיע לפשרות ואחר מסרב לכל פשרה, מסית לאלימות ומתקהל כדי לסכל את תפילת נשות הכותל, הרפורמים והקונסרבטיבים". לדבריו, נשות הכותל מעוניינות להתפלל ברחבה הכללית כי "הרחבה השוויונית היא זמנית, לא נגישה לבעלי מוגבלויות ואין בה שירותים. בחרנו לא להגיע כדי לא ליצור עימות". קריב הוסיף כי ידרוש מהממשלה ליישם את מתווה הכותל.

חבר הכנסת איתמר בן גביר הגיע למקום ואמר לכאן חדשות: "ההתנהלות של נשות הכותל היא פרובוקציה לשמה. הכותל יקר לכולנו, מה שהן באות לעשות זה לתקוע אצבע בעין, לפגוע בקדושת הכותל. כולנו מאוחדים במאבק הזה ואנחנו נצא אליו. הכותל הוא של כולם, אבל מי שבא לתקוע אצבע בעין לא צריך להיות פה". 

רב הכותל שמואל רבינוביץ' מסר: "אנו מודים לנשיא על מאמציו למנוע את הגעת ח"כ קריב. בכך נמנעה אלימות גדולה יותר. נמשיך לעשות הכול כדי שהכותל המערבי לא יהפוך לשדה קרב ולשמור עליו כמקום קדוש ומאחד". 

נשיא המדינה יצחק הרצוג פנה אמש לחברי הכנסת גלעד קריב ואלון טל בבקשה שלא יגיעו לתפילה בכותל, והשניים ביטלו את הגעתם. לאחר מכן גם ביהדות התורה ובש"ס ביטלו את הגעתם, שתוכננה כדי למחות מול תפילת נשות הכותל ברחבה.

שרשרת ביטולי ההגעה התרחשו לאחר שמוקדם יותר אתמול, כפי שפורסם בכאן חדשות, פנו בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט ליו"ר ועדת חוקה קריב, וביקשו ממנו להימנע מההגעה לתפילת ראש חודש מחר עם נשות הכותל, מחשש למהומות עם החרדים. גורמים במשטרה הודיעו: "לא נאפשר הפרות סדר בכותל – קוראים לצדדים להגיע להבנות".