בייג'ינג, אולימפיאדת חורף. 2022
צילום: אי-פי

דיווח: ארה"ב תחרים דיפלומטית את משחקי החורף האולימפיים בבייג'ינג

לפי עיתון ה"וושינגטון פוסט", הנשיא ביידן ימנע מביקור בבירת סין בזמן המשחקים, כמו גם כל גורם ממשלתי אמריקני אחר. בכך ישלח הבית הלבן מסר תקיף לנשיא הסיני ג'ינפינג, "נוכח הפרות זכויות האדם שהוא מבצע" • היום קיימו נשיאי שתי המעצמות מפגש פסגה מקוון על דרכים לשיתוף פעולה ולניהול אחראי של התחרות, בצל המתיחות הגוברת בין המדינות
איתמר מרגלית
16 בנובמבר 2021
18:06

עיתון ה"וושינגטון פוסט" האמריקני דיווח הערב (שלישי) כי ממשל ביידן יכריז בקרוב על חרם דיפלומטי של משחקי החורף האולימיפיים שייערכו בבייג'ינג בחודש פברואר הקרוב. זאת, שעות ספורות אחרי שנשיאי ארצות הברית וסין קיימו מפגש פסגה מקוון במשך מספר שעות.

לפי הכותב בעיתון ג'וש רוגין, לא הנשיא ביידן ולא אף גורם גורם ממשלתי אמריקני אחר מתכוון לבקר בזמן משחקי החורף. בכך הבית הלבן ישלח מסר נוכח הפרות זכויות האדם שמבצעת סין, מבלי שהדבר ישפיע על הספורטאים והספורטאיות מארצות הברית, שמתכוונים להשתתף במשחקים.

מלחמת 100 השנים הבאות | חיות כיס

בפגישה המקוונת דנו נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא סין שי ג'ינפינג על דרכים לשיתוף פעולה ולניהול אחראי של התחרות בין המדינות. בבית הלבן הנמיכו ציפיות לקראת הפגישה, ואמרו כי לא צפויות הודעות משמעותיות בסופה. השבוע התחייבו שתי המדינות בוועידת האקלים בגלזגו להגביר את שיתוף הפעולה ביניהן בעניין הפחתת פליטת גזי החממה.

המתיחות בין שתי המעצמות גברה בחצי שנה האחרונה. לפני כשבוע פרסם עיתון הוול סטריט ג'ורנל האמריקני כי ארה"ב ביצעה ניסוי במערכת היירוט כיפת ברזל הישראלית בגואם - שעל פי הדיווח נועד לדמות מתקפת טילים מסין.

זאת, על רקע הודעתן של שתי המעצמות על ביצוע ניסויים בטילים גרעיניים מתקדמים לפני כחודש. בחודש אוקטובר, הפנטגון הודיע כי ביצע שלושה ניסויים מוצלחים במערכות נשק על-קוליות - וארבעה ימים לאחר מכן הפתיעה סין את המודיעין והצבא האמריקנים כשדיווחה שערכה ניסוי בטיל גרעיני מתקדם כבר בחודש אוגוסט.

לפני כשלושה חודשים ציינה סין 100 שנים למפלגה הקומוניסטית. המעצמה ששואפת להפוך לחזקה בעולם הציבה לעצמה מספר יעדים, ובהם: השתלטות על טייוואן ותעשיית ייצור השבבים בה ותפיסת השליטה בים סין הדרומי - נקודה אסטרטגית במזרח הרחוק שכולם רוצים להחזיק בה. וושינגטון מצידה, לא מוכנה לקבל התעצמות סינית על חשבונה, אך בינתיים מפעילה בעיקר סנקציות ופחות פועלת בשטח.