-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליברמן וגנץ סיכמו: שכר החיילים יעלה ב-50% מינואר

דמי הקיום של כלל הלוחמים יעלה לכ-2,463 שקלים. גם שכרם של תומכי הלחימה והחיילים העורפיים יעלה. התוספת תדרוש קיצוץ רוחבי בתקציב של יתר משרדי הממשלה בסכום של כ-600 מיליון שקלים בשנת 2022. בנט: "המעט שאנחנו יכולים לעשות למען אלו ששומרים עלינו"
איתי בלומנטל
23 בנובמבר 2021
08:37
עודכן ב 10:12

החל משנת 2022 שכר החיילים בשירות חובה יעלה ב-50% - כך סיכמו היום (שלישי) שר האוצר אביגדור ליברמן ושר הביטחון בני גנץ. לפי ההחלטה, דמי הקיום של כלל הלוחמים יעלה לכ-2,463 שקלים, שכרם של לוחמי החוד יעלה בשנה השלישית לכ-3,048 שקלים, תומכי לחימה יקבלו 1,793 שקלים ודמי הקיום של החיילים העורפיים יועלו ל-1,235 שקלים.

ההחלטה, בעלות של 900 מיליון שקלים, התקבלה בתיאום עם הרמטכ"ל אביב כוכבי ותמומן מתקציב הביטחון ומתקציב נוסף שיובא על ידי משרד האוצר. התוספת תדרוש קיצוץ רוחבי בתקציב של יתר משרדי הממשלה בסכום של כ-600 מיליון שקלים בשנת 2022.

בכמה יעלה שכר החיילים? 

> לוחמים - 2,463 שקלים, לוחמי חוד יקבלו תוספת בשנה השלישית ושכרם יעמוד על 3,048 שקלים

> תומכי לחימה - 1,793 שקלים 

> חיילים עורפיים - 1,235 שקלים 

שר הביטחון גנץ אמר: "אנחנו מביאים החלטה שעושה צדק עם אלו שמשרתים, ושיש לה השלכות משמעותיות על בניין הכוח בצה"ל והמשך קיומו כצבא העם. מדובר בצורך לאומי, שמתחבר לצורך להביא רפורמה רחבה בשירות בצה"ל. לצד התוספת בתקציב, נמשיך לדאוג לכל החיילים, נרחיב את מעגל המתגייסים ונחזק את החיילים מהאוכלוסיות המיוחדות שזקוקים לסיוע נוסף". 

שר האוצר אביגדור ליברמן הוסיף: "הבטחתי להעלות את דמי הקיום של חיילי הסדיר וקיימתי, זאת כאות הערכה והוקרה לשירותם בצה"ל ועל כך שהם מהווים עמוד תווך בביטוחנה ובחוסנה של מדינת ישראל ואזרחיה. החלטה זו מביאה לידי ביטוי את האחריות והחובה שלנו כהנהגה כלפי אלו שתורמים למדינה ומבטאת מדיניות של שינוי סדרי עדיפויות שהממשלה הזו מובילה, ובכך מצטרפת לשורה של צעדים שנכנסו לתוקף עם העברת התקציב האחרון, לרבות תכנית 'ממדים ללימודים', 'מיגון הצפון' והסדרת תכנית 'נפש אחת'".

ראש הממשלה נפתלי בנט צייץ בחשבון בטוויטר שלן: "ממשלת ישראל מעלה את שכר החיילים ב-50% החל מינואר הקרוב. זה המעט שאנחנו יכולים לעשות למען החיילים ששומרים עלינו. אוהבים אתכם, חיילי צה״ל". 

גם הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס להסכם ואמר: "נמשיך לפעול על מנת להבטיח תנאי שירות הולמים ותגמול ראוי עבור חיילי צה״ל ומשרתיו. צבא העם הוא הערובה לביטחון המדינה ועלינו להוקיר את החיילים והמשרתים בו. חיילי צה״ל הם מקור עוצמתו של צה״ל - כל חייל הוא נכס יקר שקיבלנו למשמרת והדאגה למשרתים היא עבורנו ציווי״. 

בכיר בצה"ל התייחס להעלאת המשכורות ואמר כי "אין לזה קשר לפנסיות ושכר אנשי הקבע, זה נושא אחר שטופל במקביל ובנפרד. הטיפול בחיילי החובה לא הפסיק אף פעם מיום הקמת צה"ל". לדבריו,  יש עוד נושאים שעל צה"ל לטפל בהם: ביקורת על רמת ואיכות המזון, בעיית האוטובוסים והעומסים בדרך לבסיסים.