-

אחרי 8 שעות: שוחררו בשלום בני הערובה מבית הכנסת בטקסס

החוטף חוסל על ידי כוח FBI שפרץ למקום וחילץ את בני הערובה, אחד מהם שוחרר מוקדם יותר הלילה • החמוש דרש לשחרר טרוריסטית פקיסטנית שמרצה 86 שנות מאסר בטקסס על ניסיונות לרצח חיילים אמריקנים באפגניסטאן
כתבי כאן חדשות
15 בינואר 2022
21:33
עודכן ב 07:44

אירוע בני הערובה בבית הכנסת בטקסס | מושל המדינה גרג אבוט הודיע הבוקר (ראשון): "התפילות נענו, כולם שוחררו בחיים". ההודעה הגיעה כשמונה שעות אחרי תחילת האירוע בבית כנסת "בית ישראל" בעיר קוליוויל שבטקסס, ארצות הברית. המשטרה המקומית הודיעה כי החוטף חוסל על ידי כוח FBI שפרץ למקום וחילץ את בני הערובה. 

מבזק מיוחד

כשלוש שעות לפני כן שוחרר ללא פגע אחד מתוך ארבעת בני ערובה, שהוחזקו על ידי חמוש שנכנס לבית הכנסת בזמן תפילות השבת במקום. לפי כמה דיווחים, החמוש, מוסלמי פקיסטני, דרש לשחרר מהכלא במדינה את עאפיה סידיקי, שמרצה 86 שנות מאסר על ניסיון לרצוח חיילים אמריקנים באפגניסטאן ב-2008. לטענתו, הוא החזיק במטעני נפץ. בין בני הערובה היה גם רב בית הכנסת, צ'ארלי סיטרון ווקר. יחידות מיוחדות של המשטרה הוקפצו ונמסר כי צוות משא ומתן של ה-FBI ניהל משא ומתן עם החוטף. התושבים במקום התבקשו להתרחק מהאזור.

הפגנה מ-2010 בפקיסטן לשחרור סידיק | צילום: אי-פי

בשידור ישיר שעבר בחשבון הפייסבוק של בית הכנסת, נשמע החמוש מדבר ומציג את עצמו כמוסלמי. הוא השמיע דברי שנאה כלפי יהודים וכלפי ישראל, דיבר על אללה ומוחמד, ואמר שהוא חי ברחוב 14 ימים. בהמשך, החמוש נשמע מאיים לירות על כל שוטר או כל מי שיתקרב לאזור וסירב לנהל משא ומתן לשחרור בני הערובה.

החמוש טען כי הוא אחיה של עאיפה סידיק ודורש את שחרורה. אך עורך דין של משפחת המחבלת מפקיסטאן אמר לרשת ABC כי החוטף אינו אחיה וכי האח והמשפחה פועלים בדרכי שלום לשחרורה. עוד אמר החוטף כי הגיע בטיסה לדאלאס מרחוק ובחר בבית הכנסת הזה בגלל קרבתו לשדה התעופה. לאחר מכן השידור בפייסבוק נחסם.


גם CAIR, ארגון זכויות המוסלמים הגדול בארצות הברית, הוציא הודעה שבה נכתב: הארגון מגנה את המתקפה האנטישמית ומבהיר - משפחתה של המחבלת מגנה את החוטף, הוא אינו אחיה ואין לו שום קשר לקמפיין של המשפחה לשחרורה.

סידיק היא מדענית פקיסטנית שלמדה ב-MIT והורשעה בכמה עבירות. היא נכנסה לרשימת הטרוריסטים המבוקשים של ה-FBI ב-2003, ונעצרה אחרי חמש שנים באפגניסטן ובזמן שהייתה במעצר, היא ירתה בנציג FBI והצבא האמריקני, ולאחר מכן אושפזה בבית החולים. בספטמבר 2008 היא הורשעה בניסיון רצח של חיילים אמריקנים וב-3 בפברואר 2010 נגזרו עליה 86 שנים במאסר בבית כלא בטקסס. משטרת דאלאס תגברה את האבטחה בבתי כנסת ובמוסדות יהודיים נוספים באזור "כאמצעי זהירות".


שר החוץ יאיר לפיד אמר כי במשרדו "עוקבים מקרוב" אחר המתרחש. ראש הממשלה נפתלי בנט הוסיף: "אני עוקב בדאגה ומאחל לשלומם של בני הערובה". רשת פוקס ניוז דיווחה שגם בבית הלבן עוקבים מקרוב אחר המצב והנשיא ביידן תודרך על האירוע.

״זהו עוד גילוי צפוי, לצערנו, שצמח מתוך גלי האנטישמיות שהלכו וגברו בארצות הברית בשנים האחרונות", הגיב שר התפוצות נחמן שי. "צוות משרדי ואני נמצאים בקשר עם הקהילה היהודית בטקסס ועוקבים אחר המצב בבית הכנסת. כולי תפילה שהאירוע יסתיים במהרה וללא נפגעים מצד בני הערובה וכוחות הביטחון האמריקנים".

לפי אתר בית הכנסת, הוא החל לפעול בשנת 1998 ונוסד על ידי קבוצה קטנה של חברי הקהילה היהודית המקומית. בית הכנסת נוסד באופן רשמי ב-1999. לדברי יורם וולנו, תושב דאלאס, לכאן חדשות, "אנחנו על קוצים בקהילה. בבית הכנסת שלנו בדאלאס שילמנו לשוטרים ששומרים בחוץ עם רובים".

השתתפו בהכנת הידיעה: איתמר מרגלית, מאיה ראכלין, עמיחי שטיין, נתן גוטמן ובר שפר.