גנץ בבחריין
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"הסכם היסטורי ופומבי": גנץ חתם על מסמך הבנות ביטחוני עם בחריין

שר הביטחון שמבקר בממלכה המפרצית נועד היום עם המלך, יורש העצר ושר ההגנה - איתו חתם על הסכם שמסדיר שיתופי פעולה ביטחוניים
רועי שרון
03 בפברואר 2022
15:59

ברקע האיום האיראני, שר הביטחון בני גנץ נפגש היום (חמישי) פומבית עם מלך בחריין חמד בן עיסא בן סלמאן אל-ח'ליפה, במסגרת ביקורו במדינה. גנץ הדגיש מול המלך את "חשיבות הדיאלוג האינטימי בין המדינות, ואת העמקת היחסים ושיתוף הפעולה בהגנה על האינטרסים המשותפים", נכתב בהודעת משרד הביטחון.

גנץ נפגש גם עם יורש העצר וראש הממשלה סלמאן בן חמד אל-ח'ליפה, עם המפקד הכללי של הכוחות המזוינים השייח' ח'ליפה בן אחמד אל-ח'ליפה ועם שר ההגנה הבחרייני עבדאללה בן חסן אלנעימי. הוא חתם עם מקבילו על הסכם שיתוף פעולה ביטחוני בין בחריין לבין ישראל.

"כך, שנה לאחר חתימת הסכמי אברהם, ישראל ובחריין ממסדות באופן רשמי את יחסי הביטחון ביניהן. מסגרת ההסכם תסייע לקידום שיתופי פעולה מודיעיניים, למיסוד אימונים, ושיתוף פעולה בין התעשיות הביטחוניות", נמסר ממשרד הביטחון. לדברי גנץ, "שיתוף הפעולה הוא המשך להסכמי אברהם ההיסטוריים וליחסים המתפתחים בין העמים ובין האנשים. ההסכם יאפשר שיתופי פעולה נרחבים ויחזק את הביטחון של שתי המדינות ואת יציבות האזור כולו".

גנץ הודה למלך על האירוח ותמיכתו בהרחבת הקשרים בין ישראל לבחריין, "שמתבטאים בהסכמי שיתופי פעולה רבים שנחתמו עד כה בתחומים הכלכליים והאזרחיים, וכעת משודרגים גם בהיבטי הביטחון".

לפני ביקורו, הקליט גנץ נאום לכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), בו אישר את חשיפת כאן חדשות, כי ישראל מקדמת שיתוף פעולה אופרטיבי עם ארצות הברית לאפשרות של פריצה איראנית לגרעין. אחרי שאתמול נחשף בכאן חדשות כי קצין אמריקני השתתף בתרגיל ישראלי המדמה תקיפה באיראן, דיבר שר הביטחון על שיתוף הפעולה עם ארצות הברית: "הצבאות שלנו ומערכות הביטחון מקיימות קשר שוטף, ואף מקדמים שיתוף פעולה אופרטיבי מול אפשרות של פריצה איראנית לגרעין ממש בעצם הימים האלו".

בתוך כך, גילה שר הביטחון כי ישראל הציעה לסייע לצבא לבנון הסובל ממחסור באספקה בסיסית ובכוח אדם. זאת, לעומת התחזקותו של ארגון חיזבאללה הנתמך בידי איראן. לדבריו, ההצעה הועברה בשבוע שעבר באמצעות יוניפי"ל.