מל"ט
צילום: אי-פי

היערכות בישראל מחשש למתקפת מל"טים

גורם מדיני אתמול: המל"טים הם סיפור גדול שאנחנו מתמודדים איתו בכל מיני אמצעים • צה"ל הפיל רחפן של חיזבאללה שחצה משטח לבנון, ורחפן שחדר משטח עזה • בתחילת השבוע שני מל"טים ששוגרו מאיראן התפוצצו בעיראק, חשש שיועדו לפגוע בישראל
רועי שרון ורובי המרשלג
16 בפברואר 2022
19:49
עודכן ב 17 פברואר 21:24

כוחות צה"ל הפילו הערב (חמישי) שני רחפנים שחדרו לשטח ישראל. ראשון הופל רחפן של חיזבאללה שחצה משטח לבנון. הרחפן היה במעקב יחידות הבקרה האוויריות לאורך כל האירוע. בצה"ל מעריכים שהרחפן שייך לכוח רדואן, היחידה המובחרת של חיזבאללה.  הרחפן השני חדר מעזה והופל בשטח הרצועה.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 שבמערכת הביטחון נערכים לאפשרות של מתקפת מל"טים מאיראן ומעריכים שנסיונות לכך יימשכו. שלשום הופלו בעיראק שני מל"טים ששוגרו מאיראן וקיים חשש שנועדו להתפוצץ בשטח ישראל. זאת ברקע טענות של גורמים איראנים שישראל מסייעת לכוחות אמריקנים לתקוף את המורדים החות'ים וארגוני טרור המזוהים עם איראן. 

לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

בתוך כך, גורם מדיני בכיר אמר אתמול: "זה כל כך קל לבצע פיגועים עם מל"טים או הפצצות. אז זה סיפור מאוד גדול שאנחנו מתמודדים איתו בכל מיני אמצעים". 

בתחילת החודש ישראל איפשרה לקצין מצבא ארצות הברית להשתתף כמשקיף בתרגיל של חיל האוויר, שדימה תקיפה ביעדים "ארוכי טווח", בין היתר באיראן. כך נחשף בחדשות הערב בכאן 11. התרגיל המבצעי והמסווג נערך לפני כשבועיים עם עשרות מטוסים, כשברקע הישורת האחרונה של שיחות הגרעין בווינה.

יום קודם לכן הודיע בנט כי בתוך כשנה צה"ל יכניס לפעולה מערכת יירוט בלייזר "שתאפשר לנו להקיף את ישראל בחומה". בנט הסביר בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי שבאוניברסיטת תל אביב כי המערכת תופעל בהתחלה בדרום, באופן ניסיוני, ובהמשך באופן מבצעי ובמקומות אחרים. "זה יאפשר לנו, בטווח הבינוני-ארוך, להקיף את ישראל בחומת לייזר שתגן עלינו מטילים, רקטות, כטב"מים ואיומים אחרים - ולמעשה תיקח מהאויב את הקלף החזק ביותר שיש לו נגדנו", הוא הוסיף.