-

תיעוד הפלת המל"טים האיראניים ע"י מטוסי F35

צה"ל: המל"טים נשאו אקדחים למחבלים ביו"ש ועזה ומסוגלים לטוס לטווח של כ-3,000 קילומטרים. ברשות חיזבאללה מאות רבות של מל"טים איראניים תקניים מהסוג שיורט. בצה"ל מעריכים: הניסיונות של משמרות המהפכה להחדיר כלי טיס לישראל רק יגברו
רועי שרון וכרמלה מנשה
07 במרץ 2022
17:00

יממה אחרי פרסום צה"ל על יירוט המל"טים האיראניים שעשו דרכם מסוריה לישראל, היום (שני) נחשפים פרטים נוספים, בהם תיעוד הפלתם והקולות בקשר. המל״טים, שיורטו לפני כשנה על ידי מטוסי אדיר (F-35) בשמי האזור, נשאו בתוכם אקדחים שיועדו למחבלים בשטחי יהודה ושומרון ובעזה. 

תיעוד יירוט המל"טים:

מדובר במל"טים מסוג שהד 197, שמיוצרים על ידי התעשייה הצבאית האיראנית. המל"ט הוא אמנם בגודל קטן יחסית, אורך מוטת הכנף שלו הוא 7 מטרים, אך הוא מסוגל לטוס לטווח של כ-3,000 קילומטרים ולשאת בתוכו עשרות קילוגרמים. ביכולתו לטוס במהירות של 200 קמ"ש, כ-20 שעות, ובגובה נמוך של 200-400 מטרים - מה שמקשה על איתורם וזיהויים.

המל"ט הראשון זוהה על ידי חיל האוויר בשעה 01:44 בלילה, והשני שתי דקות לאחר מכן. "זה תפס אותנו במהלך כוננות שגרתית", סיפר אלוף משנה נ', מי שהיה מפקד טייסת 116 "אריות הדרום" במארס 2021. "קיבלנו התראה על זיהוי של כלי טייס עוינים שמתקרבים למרחב האווירי של ישראל. הזנקנו שני מטוסי אדיר לאוויר סימולטנית, מטייסת 116 ומטייסת 140, במטרה לאתר וליירט את הכלים האלה. הוצאנו זוג מטוסים מהטייסת אל מחוץ לגבולות המדינה. איתרנו את הכלים, זיהינו שמדובר במל"טים מתוצרת איראן - והפלנו אותם תוך מספר שניות, בשני מקומות שונים". בשעה 02:16 הופל המל"ט הראשון באמצעות שיגור טיל, ודקה לאחר מכן הופל כך גם השני. בצה"ל אומרים כי שברי המל"טים ומטעני האקדחים שנשאו הניבו ערך מודיעיני רב לקהיליית המודיעין.


האקדחים שנשאו המלט"ים

"הוזנקנו בלילה לכלים איראניים שרוצים לחדור", סיפר מוביל מבנה מטוסי הקרב, רסן ג'. "הבנו שאנחנו צריכים להגיע לזירה, לגלות אותם ולהמשיך ליירוט מוצלח. הצלחנו לגלות את הכלים, להפליל את המטרה, להבין שמדובר בשהד איראני, ומכאן קיבלנו אישור ליירט את המטרה". 

זוהי לא הפעם הראשונה שאיראן איראן שיגרה מל״טים לעבר ישראל ובצה"ל מעריכים שהניסיונות מצד משמרות המהפכה ושלוחותיה באיזור לשגר כלי טיס רק יגברו. בפברואר 2018 היא שיגרה מסוריה מל"ט שיורט על ידי מסוק קרב אפאצ'י בעמק בית שאן. במבצע שומר החומות, במאי 2021, שוגר מל"ט איראני משטח עיראק, שיורט גם הוא באזור עמק בית שאן ונפל לתוך בריכת דגים ליד קיבוץ מעוז חיים. צה״ל תקף בתגובה לאירועים האלו "מטרות הקשורות לאיום המל"טים". גם בחודש שעבר הופלו בשטח עיראק שני מל"טים ששוגרו מאיראן והיה חשד שהם יועדו להתפוצץ בישראל. בצה"ל קושרים את האירועים הללו בקו אחד גם עם סיכול החולייה בגולן הסורי באוגוסט 2018, חולייה שניסתה לשגר רחפני נפץ לישראל.

לצד ההצלחה המבצעית בתקריות אלה, בחיל האוויר זיהו כשלים בתפקוד הכוחות באירוע האחרון לפני כשבועיים וחצי, בו חדר טיסן של חיזבאללה מאצבע הגליל, הגיע לצפון הכינרת ושב על עקבותיו ללבנון מבלי שהופל. ניסיון יירוט של הטיסן על ידי כיפת ברזל כשל, וגם הפעלת האזעקות באירוע הוגדרה בדיעבד כטעות. בחיל האוויר מסרו כי כחלק מהפקת הלקחים, יידרש שיפור ביכולת הכירורגיות לדיוק בפגיעה בכלי טיס זעירים ואיטיים מעין אלה. מלבד הטיסן, ברשות חיזבאללה יש עוד מאות רבות של מל"טים איראניים תקניים מהסוג שיורט על ידי חיל האוויר. הם מיועדים למגוון מטרות ותכליות, כמו פגיעה במבנים או בכלי רכב, שימוש תודעתי, איסוף מודיעיני או שליחת אמצעי לחימה.

על רקע התקיפה הלילית בדמשק שיוחסה לישראל והמלחמה במזרח אירופה, בצה"ל מעריכים שמדיניות התקיפות החשאיות בזירה הצפונית תימשך למרות שינויים גלובליים שונים, כמו התקרבות להסכם הגרעין עם איראן והפלישה הרוסית לאוקראינה. בצה"ל מפצירים בדרג המדיני להמשיך לפעול כדי שחופש הפעולה של צה"ל בצפון יישמר, ומנגנון התיאום עם הצבא הרוסי ימשיך לפעול.