סטמפורד ברידג'
צילום: אי-פי

בלי למכור כרטיסים וחולצות: ההשפעה של הסנקציות על צ'לסי

בעקבות העיצומים על הבעלים רומן אברמוביץ' מועדון הכדורגל יוכל להמשיך לפעול – אבל תחת הגבלות קשות ולא יוכל להימכר. בנוסף הקבוצה לא תוכל יותר להחתים שחקנים או להרוויח כסף על מכירת מוצרים, ורק מנויים יוכלו להגיע למשחקים
רם ברנדס
10 במרץ 2022
14:37

העיצומים שהטילה היום (חמישי) בריטניה על רומן אברמוביץ', בעלי קבוצת הכדורגל צ'לסי, לא יישארו רק בגבולות חשבון הבנק שלו אלא ישפיעו גם על הקבוצה עצמה. על הדשא הקבוצה תוכל להמשיך לפעול, אך באופן מוגבל ותחת רישיון מיוחד. כל זאת בזמן שבעקבות העיצומים מכירת המועדון הוקפאה, בגלל שהאוליגרך לא יכול להרוויח בעקבות הצעדים נגדו. 

בין ההגבלות שיוטלו על המועדון, הוא לא יוכל למכור כרטיסים, גם לקהל חוץ, ורק מנויים יוכלו להיכנס למגרשים בזמן הקרוב. בנוסף, לא תתאפשר מכירת מרצ'נדייז וחנויות של הקבוצה ייסגרו. לא תתאפשר קניית או מכירת שחקנים, ולא חתימה על חוזים חדשים. 

מותג התקשורת הבריטי "3", נותן החסות על חולצות צ'לסי, הודיע כי הוא בוחנים מחדש את היחס עם המועדון. הדובר מסר כי "אנו בדיונים עם צ'לסי ובוחנים את עמדתנו".

לפני כשבוע הודיע אברמוביץ' כי לאחר 19 שנים החליט למכור את מועדון הפאר, ככל הנראה על רקע החשש שממשלת בריטניה תנקוט עיצומים נגד אוליגרכים רוסים בשל המלחמה באוקראינה. בהודעה שפרסם, אברמוביץ' אומר כי לא יבקש בחזרה הלוואות בסכום כולל של כשני מיליארד דולרים שהעניק למועדון במהלך השנים. בנוסף הוא הודיע כי ההכנסות ממכירת המועדון ייתרמו לקרן צדקה למען קורבנות המלחמה באוקראינה.

תחת ניהולו של אברמוביץ' היו לצ'לסי חמש אליפויות פרמייר ליג ב-2005, 2006, 2010, 2015 וב-2017. הקבוצה העפילה לגמר ליגת האלופות ב-2008, ובשנת 2012 הקבוצה זכתה לראשונה בתולדותיה בליגת האלופות, לאחר שגברה על באיירן מינכן בדו-קרב פנדלים. הקבוצה זכתה בטורניר גם בעונת 2020/2021 אחרי ניצחון 1–0 על מנצ'סטר סיטי.