אנטולי ויקטורוב
צילום: אי-פי • כאן חדשות

שגריר רוסיה בריאיון: לא מרוצים ממה ששומעים מישראל בעניין האוקראיני

אנטולי ויקטורוב מעביר מסר חריף להנהגה הישראלית בריאיון לכאן חדשות: מבקשים עמדה הוגנת יותר • על הטבח בבוצ'ה: "זאת הצגה, הצבא הרוסי לא קשור. זה אורגן בידי האוקראינים" • לדבריו, התיאום הביטחוני עם ישראל מתנהל כרגיל"
עמיחי שטיין
14 באפריל 2022
21:22
עודכן ב 07:44

שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב, הגיב הערב (חמישי) בריאיון לכאן חדשות לטענות של בכירים ישראלים, בהם שר החוץ לפיד, שרוסיה ביצעה פשעי מלחמה באוקראינה. "כדאי שהם יכירו קודם את הפרטים ויבחנו את הדברים", תקף ויקטורוב. "אנחנו לא מרוצים ממה שאנחנו שומעים, ומבקשים עמדה הוגנת יותר".

השגריר התייחס לאמירה של לפיד, שטען שרוסיה ביצעה פשעי מלחמה באוקראינה, והשיב: "האשמות כאלה - צריך להוכיח אותן, ועד עכשיו אין הוכחה". עוד הוא מבהיר: "יש המון פייק ניוז שרץ היום. לא ביצענו פשעי מלחמה. רוסיה לא שמה על הכוונת אזרחים חפים פשע. בוצ'ה זאת הצגה – הצבא הרוסי לא קשור. זה אורגן על ידי האוקראינים". 

עם זאת, ויקטורוב הדגיש כי היחסים בין ישראל לרוסיה נמשכים כרגיל, גם במישור הכלכלי, וכי בעוד יש מדינות "לא ידידותיות" בעיני רוסיה – ישראל היא מדינה ידידותית, כיוון שהיא לא הטילה סנקציות על רוסיה. "לשני הצדדים, ישראל ורוסיה, יש אינטרס לשמור על מערכת היחסים", הוא אומר. "אנחנו לא רואים רצון ישראלי לסבך את העניינים". ויקטורוב הוסיף כי הוא מקווה שבשבועות הקרובים יתאפשר נאום של בכיר רוסי בפני חברי כנסת, אחרי נאומו של נשיא אוקראינה זלנסקי.

ויקטורוב אמר לכאן חדשות שלמרות הביקורת שיש ברוסיה על התבטאות בכירים בישראל בכל הקשור למלחמה באוקראינה, כרגע אין פגיעה בתיאום הישראלי רוסי בסוריה: "אני חושב שהוא מתנהל כרגיל ואנחנו מצליחים לשמור על הקשר בין הצבאות". כשנשאל אם המצב ישתנה במקרה שישראל תטיל סנקציות השיב: "זאת שאלה היפותטית. אבל אני רוצה להבהיר שמצד אחד אנחנו לא מסכימים עם הדרך שישראל נוהגת בסוריה, ומצד שני חשוב לנו לסייע לישראל לשמור על הביטחון".