הר הבית, היום
צילום: ג'מאל עווד, פלאש90

אל אקצא, ירושלים, בית המקדש וקונספירציות: 6 הערות על יום הקרב בהר הבית

הצעירים המזרח ירושלמים שהתסיסו הבוקר את התפילה בהר הבית רואים את המתחם הקדוש "כמבצר האחרון". תמונות פעילי המקדש עם הגדיים, יחד עם תיאוריות הקונספירציה על השתלטות יהודית על המסגד מגבירים את תחושת האיום - וסוף מעגל האלימות לא נראה באופק | פרשנות
סולימאן מסוודה
15 באפריל 2022
18:49

1.

הצעירים הערבים שהשתתפו הבוקר בעימותים הם אותם חבר׳ה שעושים את הבלגן בשער שכם. המאפיינים שלהם הם קבוצת גיל של עד 25, תחושה שהם ״מגינים״ על ירושלים ומסגד אל אקצא, זמן פנוי, צריכת יתר של פייק ניוז ורצון להעלות סרטוני טיקטוק. מרביתם צעירים ממזרח ירושלים, מרביתם אפילו לא מתפללים ולא דתיים.

2.

תחושת ה״אני מגן על מסגד אל אקצא״ מתגברת בתקופה האחרונה לא רק בקרב צעירים, אלא גם בקרב מבוגרים. הדעה הרווחת היא שמדינת ישראל קשרה קשר עם גורמי קיצון כדי שבנקודת הזמן המתאימה - מוסלמים יסולקו מהמסגד, ויהודים יורשו להתפלל בהר הבית. לא יעזור להתחמק מזה, קשה להתווכח עם רגשות, אבל גם בשטח אפשר לראות יותר ויותר הקלות ליהודים שמבקשים לקיים טקסים דתיים בהר הבית.

דובר תנועת המקדש בריאיון לכאן רשת ב: שינוי המדיניות של המשטרה מאפשר לנו להתפלל בהר

3.

בעיני המוסלמים, מסגד אל אקצא וירושלים הם המבצרים האחרונים. לכן, כל בית ערבי שמפונה לטובת יהודים הוא דרמה גדולה (גם אם נקנה בכסף) וכל מבקר יהודי בהר הבית שמנסה לשאת שם תפילה הוא חלק מסיפור גדול וקונספירטיבי לגרש את המוסלמים מהמסגד ולשים בו יהודים.

4.

התחושות האלו לא ישתנו. תמונות של יהודים עם גדי בדרך להקריבו לא מסייעות, בטח כשהן מנופחות מעבר לכל פרופורציה ברשתות הערביות, ולמרות שהמשטרה לא מאפשרת להם. 

5.

המשטרה תופסת את עצמה כחלק מהפתרון לשמירת הסדר. מבחינת הפלסטינים היא תישאר חלק מהכיבוש - היא אמנם, כלפי חוץ, מראה שהיא פועלת למען כולם, אבל מבפנים היא גם ״שותף לפשע״ של ההשתלטות על מסגד אל אקצא. וזה לא ישתנה לצערנו.

6.

לסיום, הוויכוח סביב מסגד אל אקצא לא יסתיים. המוסלמים ימשיכו להאמין שישראל רוצה לבנות בית מקדש במקום כיפת הסלע, גם אם זה לא על הפרק. ירושלים תישאר ״המבצר האחרון״ וכל מהלך בה שייתפס כניסיון להדיר את רגלם של הערבים ממנה - ייענה באלימות. והלופ הזה ימשיך לחזור על עצמו.