-

הפגנת הנכבה בבן גוריון: עובדי האוניברסיטה ימחו מחר

חוות הדעת עליה הסתמכה האוניברסיטה לטענתה כדי לאשר את ההפגנה השנויה במחלוקת - מלפני 8 שנים
אסף פוזיילוב ואיציק זוארץ
24 במאי 2022
16:05

סערת הפגנת הנכבה הראשונה באוניברסיטת בן גוריון: עובדי האוניברסיטה יקיימו מחר (רביעי) עצרת הזדהות ל"חיזוק הזהות הלאומית של האוניברסיטה", כלשונם. אלפי תגובות זועמות נכתבו לפוסט שפרסמה האוניברסיטה, שם היא טענה: "בדקנו וחוות הדעת המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה שקיבלנו היא שמותר למפגינים להניף את הדגלים. היועמ"ש נשען על כך שמדובר בדגל של הרשות הפלסטינית, איתה יש לממשלת ישראל הסכמים".

אלא שחוות הדעת אליה מתייחסת האוניברסיטה התקבלה לפני שמונה שנים, מסקנתה לא הייתה מחייבת ונכתב בה מפורשות כי אם לשיקול דעת האוניברסיטה הפגנה כזו עלול להביא להפרת סדר או פגיעה בשלום הציבור, אין לאפשרה. לקביעת אבטחת האוניברסיטה עצמה, אכן היה חשש כזה. בנוסף, היא כלל לא נגעה לקיומה ביום הנכבה, לכאורה בניגוד לחוק הנכבה.

לטענת האוניברסיטה, מאחר שרק כעת, בפעם הראשונה התקבלה בקשה להניף את דגל פלסטין בקמפוס - היא ביקשה וקיבלה חוות דעת מהיועמ"ש. אולם זו לא הפעם הראשונה שמתקבלת בקשה כזו. מטעם היועצת המשפטית לממשלה נמסר כי "לא הייתה כל פניה של האוניברסיטה ליועצת המשפטית לממשלה בעניין, ולא נמסרה חוות דעת עדכנית כלשהי בנושא, מעבר לזו שחוברה לפני מספר שנים".

אתמול נערכה באוניברסיטה הפגנה עם דגלים פלסטינים, ומולה נערכה הפגנה של סטודנטים עם דגלי ישראל שצעקו לעברם "בושה". האוניברסיטה מנעה כניסה של תושבים עם דגלי ישראל לקמפוס בטענה לשמירה על שלום הציבור. ראש העיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', אמר אתמול בריאיון לאורי לוי בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "מתבייש וכועס, משפחות שכולות בעיר מסתכלות ולא מאמינות".