-

פרסום ראשון: התייקרות הלחם תיבלם?

עליית המחירים של הלחם המפוקח תתמתן - המדינה תסכים להוציאו מפיקוח. משרד האוצר והמאפיות נמצאות במגעים מתקדמים בנושא • הערכות: מחיר ליטר בנזין יירד ביותר משקל - מחודש הבא • ועדת סל המחירים של מעונות היום ממליצה להעלות את התשלום החודשי למעונות עד גיל שנה
ליאל קייזר
20 ביולי 2022
20:10
עודכן ב 21:32

משרד האוצר והמאפיות נמצאות במגעים מתקדמים - עליית מחירי הלחם המפוקח תתמתן והמדינה תסכים להוציאו מפיקוח. כך פורסם הערב (רביעי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

לפי המתווה שמסתמן, המאפיות יוותרו על חלק מהזינוק במחירים שכבר יצא לפועל בתחילת השבוע, ובתמורה המדינה תתחייב להוציא את הלחם מפיקוח, בהמשך, בהתאם להמלצת ועדת המחירים שניתנה לאחרונה ולא אומצה על ידי השרים. משרד המשפטים בוחן את ההסכמות המתגבשות כדי לקבוע אם מדובר במהלך שניתן לבצע בתקופת בחירות.

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר אתמול כי ב-1 באוגוסט יירדו מחירי הבנזין. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב התייחס ליברמן לעליית המחירים ואמר כי הממשלה גבתה דיבידנדים בסך 1.4 מיליארד שקלים מחברות ממשלתיות וזה יהיה מקור התקציב להורדת הבלו. "אנחנו בודקים מקורות תקציב ולא מפזרים סתם הצהרות", אמר ליברמן. 

האזינו לריאיון עם השר ליברמן

הערכות: מחיר ליטר בנזין יירד ביותר משקל - מחודש הבא

מחיר הדלק צפוי לרדת ביותר משקל החל מ-1 באוגוסט - כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. להפחתה המתוכננת שתי סיבות, הראשונה היא הפחתת מס הבלו בחצי שקל – החלטה של שר האוצר ליברמן, שמגיעה בעקבות ביקורת ציבורית על מחירי הדלק. הסיבה השנייה היא הערכות של מנהלת הדלק בעקבות התמתנות מחירי הנפט בעולם. הדבר צפוי להביא בחישוב הסופי של משרד האנרגיה בשבוע הבא להוזלה נוספת במחיר הדלק, מעבר להוזלה היזומה של מס הבלו.

כל הפחתת המס על הבלו בשקל צפויה להישאר בתוקף עד 15 בנובמבר. באוצר הקדימו את ההפחתה משתי סיבות – הרצון להקטין את שיעור האינפלציה בעקבות עדכון המחירים של החשמל, ובנוסף הרצון להימנע מלבצע עדכון מחירים פעמיים באותו החודש.

מתי המחירים יפסיקו לעלות? |האזינו לעוד יום

מעונות היום בדרך להתייקרות? 

מוקדם יותר פורסם שועדת סל המחירים של מעונות היום ממליצה להעלות את התשלום למעונות היום עד גיל שנה, ב-170-120 שקלים בחודש. הוועדה התכנסה בעקבות דרישת ראשי המעונות המסובסדים להעלות את שכר המטפלות ולהשוותו לשכר הסייעות ברשויות המקומיות.

בפורום מעונות היום המפוקחים אומרים בתגובה כי המסקנות של ועדת סל המחירים הן "לעג לרש", ויובילו לסגירת מערכת החינוך לגיל הרך. המלצות הוועדה מחייבות אישור של שר האוצר ושל שרת החינוך, כשהשרה שאשא-ביטון כבר הודיעה שהיא מתנגדת להעלאת התשלומים. בוועדת המחירים הבהירו הערב כי טרם פרסמו את המלצותיהם.

בהכנת הידיעה השתתפו דנה ירקצי ולירן כוג'הינוף