-
צילום: רויטרס

משרד החוץ: ישראל לא תכיר בתוצאות משאלי העם של רוסיה

דיווח: 10 כטב"מים תוקפים מסוג "שאהד-136" הופלו בימים האחרונים על ידי הצבא האוקראיני - וכוונו לאומן • דיווח ברוסיה: כרבע מקולות הבוחרים במשאל העם נספרו, 97% מהם בעד סיפוח • חשש במערב: הרוסים יגדירו תקיפה במחוזות הכבושים כתקיפה על רוסיה - דבר שיביא להסלמה במלחמה
עמיחי שטיין, בר שפר ואיתמר מרגלית
27 בספטמבר 2022
07:53
עודכן ב 19:15

משרד החוץ הישראלי הודיע היום (שלישי) כי ישראל לא מכירה בתוצאות משאלי העם שערכה בימים האחרונים רוסיה במחוזות שכבשה באוקראינה. עוד נמסר כי ישראל מכירה בשלמות הטריטוריאלית של אוקראינה. 

במקביל, סוכנות הידיעות הרוסית RIA מסרה כי לאחר ספירה של קרוב לרבע מקולות הבוחרים במשאל העם שעורכת רוסיה במחוזות שכבשה באוקראינה עלה כי 97% מהבוחרים תומכים בסיפוח לפדרציה הרוסית. לפי הערכות, התוצאות הסופיות של המשאל יהיו באופן מובהק לטובת הסיפוח, דבר שעלול להוביל את רוסיה לומר כי תקיפה במחוזות האלה כמוה כתקיפה על רוסיה ולהסלמה במלחמה.

היועץ לביטחון הלאומי של הבית הלבן, ג'ייק סאליבן, אמר שלשום כי "יהיו השלכות קטסטרופליות" אם רוסיה תשתמש בנשק גרעיני באוקראינה. זאת, על רקע דבריו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במהלך הצהרתו על צו הגיוס, בה שיגר גם מסר מרומז על שימוש בנשק גרעיני.

נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי קרא הלילה לאו"ם להניש את הרוסים ולהקים טריבונל מיוחד שיחקור את פשעי הרוסים בפלישתם למדינה. עוד דרש זלנסקי להסיר את זכות הווטו של רוסיה שמוקנית לה כחברה במועצת הביטחון.

באוקראינה דווח היום כי כוחות רוסיים שיגרו בימים האחרונים כטב"מים תוקפים תוצרת איראן לאומן במטרה לפגוע בישראלים ששוהים בעיר. במהלך הימים האחרונים הפילו הכוחות האוקראיניים יותר מעשרה מל"טים מדגם "שאהד-136" בדרום המדינה. 

חלק מהמל"טים הללו שוגרו משטח חצי האי קרים הכבוש והופנו לאומן. הרוסים רצו להתמקד באתרים דתיים חסידיים עם קהל רב. גורם ביטחוני אוקראיני אמר לאחד מכלי התקשורת במדינה כי "פעולות טרור מתוכננות נגד אזרחים ישראלים הם אחד התנאים להעברת רחפנים של איראן לרוסיה. כידוע, זו לא הדוגמה הראשונה לשיתוף פעולה בין שתי מדינות טרור. לפני זמן לא רב הופל מטוס אזרחי אוקראיני באיראן, כנראה בטעות. אבל אפשר לראות את האינטרסים של הקרמלין מאחורי המקרה הזה".

האתר שפרסם את הדיווח, באבל, נחשב לאתר אוקראיני אמין והמידע בדיווח מיוחס ל"מקורות בשירותי הביטחון" האוקראינים. האתר מציין במפורש כי בידי אוקראינה מידע לפיו האיראנים העמידו שני תנאים לרוסיה בעת מכירת המל"טים - אחד מהם הוא פגיעה באומן. התנאי השני לא צוין.