הלווית הרב רזיאל שבח, היום
צילום: פלאש 90

מאות ליוו למנוחות את הרב שבח שנרצח בפיגוע; בנט: "להסדיר את חוות גלעד"

הרב רזיאל שבח הובא למנוחות במאחז. הרב אליקים לבנון קרא לממשלה להקים מאה יחידות דיור במקום. כמה מהמשתתפים קראו "נקמה" במהלך הספד של השר בנט
משה שטיינמץ
10 בינואר 2018
14:18

מאות ליוו היום (רביעי) למנוחות את הרב רזיאל שבח, שנרצח אמש בפיגוע ירי סמוך למאחז חוות גלעד בשומרון, ביישוב שבו התגורר. בני משפחתו של רזיאל אמרו כי קבורתו באדמת היישוב היא בהתאם לצוואתו של הרב. "רזיאל ביקש שאם יקרה לו משהו הוא ייקבר בחוות גלעד. אנחנו מכבדים את בקשתו ונקבור אותו ביישוב שכל כך אהב", אמרה אלמנתו יעל.

שר החינוך נפתלי בנט, שהגיע להלווייה, ספד ואמר כי יש להפסיק את העברת הכספים למחבלים, ולהכיר בחוות גלעד כיישוב מוסדר. במהלך דבריו השמיעו חלק מהנוכחים קריאות בוז וקראו לנקמה.

"אויבינו סבורים שהם יוכלו לגרום לנו לנטוש את האדמה", אמר בנט. "הטרור שלהם נובע מתקווה ולא מייאוש, תקווה שבסוף נישבר. צריך לגדוע את התקווה הזו שלהם. צריך לבנות, להוליד ילדים ולהקים יישובים. עכשיו תור הממשלה לעשות את עבודתה".


רב השומרון אליקים לבנון אמר בהספד שנשא כי פגש את הנרצח לפני חודשיים בביתו. "אנחנו במלחמת בני חושך בבני אור. אם רוצים סימן לבני אור - אתה הסימן לבני אור. אדם שכל חייו היטבת. הבאת שמחה לילדים וכמובן לאישתך יעל. הבאת ברכה לעם ישראל".

הרב לבנון הוסיף: "כמה אור היה בך. וכמה חושך יש באותם בני חושך שבאו לגדע את האור, והפעם הצליחו לגדוע אור גדול. הדרך להוסיף היא ללכת בדרכך ולהוסיף אור. להפסיק לתת לחושך להשתולל".

בהספד קרא הרב לחברי הממשלה להכריז על הקמת מאד יחידות דיור במאחז."אי אפשר שלא לדבר כאן אל מול גופתך המוטלת לפנינו - על ממשלת ישראל לצאת נגד אויביה. זו הקריאה שלנו". הוא הוסיף ופנה לראש הממשלה ואמר: "אדוני, בוא לכאן ותסתכל בעיני המשפחה והילדים, של יעל ובעיני הציבור כאן וראה מה אתה צריך לעשות. לא להמשיך בשגרה. שלא על כל מטר יהיה דיון משפטי. ממשלה שתקום ועכשיו תייסד. מאה יחידות דיור בחוות גלעד. זה האור שיעלה".

הרב אוריאל אליהו, חברו של הרב שבח, אמר הבוקר בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב' כי "שבח היה איש תורה והתנדבות אין סופית. הוא חיפש מקום שהוא יוכל לבנות לאחר שגורש מגוש קטיף".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לפיגוע במהלך דברים שנשא היום בוועידת ישראל לעסקים של עיתון גלובס. "בוקר קשה עולה על חבל השומרון, תושביו היקרים, ומדינתנו", אמר ריבלין. "אנו מחזקים את אשתו, ילדיו ואוהביו של הרב שבח בעת הקשה הזאת. זו גם השעה לחזק את התושבים ואת כוחות הביטחון העמלים כל העת על השבת השקט לאזור והבאת המרצחים ועוזריהם לדין בהקדם".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר הבוקר כי הנחה לבחון את הסדרת מאחז חוות גלעד. "אני כואב את אבלה הכבד של רעיית הרב שבח יעל וששת ילדיו, והוריתי לראשי משרד הביטחון להעניק סיוע למשפחה ולתושבי חוות גלעד. במקביל הנחיתי לבחון את הסדרת המאחז חוות גלעד ואת הפיכתו לישוב מן המניין ביו"ש", אמר ליברמן. הוא הוסיף כי כוחות הביטחון ממשיכים במצוד אחר המחבלים.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיע בשעות הבוקר לזירת הפיגוע סמוך לחוות גלעד, ולאחר שקיבל סקירה מהמפקדים הבכירים בגזרה אמר כי ״העיסוק העיקרי כרגע הוא לאתר את החוליה, לעצור אותה ולמנוע אירועים נוספים".

זירת הפיגוע בשומרון (צילום: מאור לביא/TPS)

איזנקוט שמע על פרטי הפיגוע ממפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, ממפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף ערן ניב, מראש המנהל האזרחי, תת-אלוף אחוות בן חור וכן ממפקד חטיבת שומרון, אלוף-משנה גלעד עמית וכן מגורמי שב״כ.

לפי הממצאים בשטח נראה כי המחבלים ירו עשרות כדורים לעבר הרכב שבו נסע הרב, ולאחר מכן נמלטו בחסות ההיתר שניתן לפלסטינים לנוע בחופשיות בגזרה. פעיל "עוצמה יהודית" קרא לעבר הרמטכ"ל בסיורו בזירת הפיגוע: "למה אין סגר על שכם?"