חסן נסראללה
צילום: אי-פי

נסראללה: ישראל מעורבת בניסיון חיסול של פעיל החמאס בלבנון

מנהיג חיזבאללה נשא דברים באירוע לציון שלוש שנים למותם של ג'יהאד מורנייה וחמישה פעילים נוספים. נסראללה הזהיר את ישראל שלא לבנות גדר ב-13 נקודות שנמצאות במחלוקת טריטוריאלית
רועי קייס ונמרוד ליכטנשטיין
19 בינואר 2018
17:06
עודכן ב 19:58

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה האשים היום (שישי) את ישראל באחריות לניסיון החיסול של פעיל החמאס מוחמד חמדאן בתחילת השבוע בצידון שבלבנון. "כל האינדיקציות מצביעות על כך שישראל עומדת מאחורי החיסול", אמר נסראללה בטקס שערך ארגון הטרור לציון שלוש שנים למותם של ג'יהאד מורנייה, בנו של ראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה עימאד מורנייה, וחמישה אנשי ארגון נוספים.

"כאשר יתברר בקרב מנגנוני הביטחון שמדובר בפעולה של ישראל, אנחנו מקווים שההתייחסות תהיה כמו להפרה של הריבונות הלבנונית", אמר נסראללה ותהה "אם היה מתברר שמישהו מלבנון פוצץ מטען חבלה בנהריה או בחיפה וכיצד נתניהו היה מגיב".

מזכ"ל ארגון הטרור ציין כי זו תקופה שבה ישראל לא ביצעה פעולה ביטחונית ישירה בזירה הלבנונית ומדובר ב"התחלה מסוכנת" בהיבט הביטחוני. בהקשר הזה הוא העלה תהיות לגבי המטרות של ישיבות הקבינט שהתקיימו לאחרונה בנושא הזירה הצפונית ובדרום לבנון.

נסראללה גם הזהיר את ישראל כי עליה לקחת ברצינות את האזהרות של לבנון שלא לבנות גדר ב-13 הנקודות באזור הגבול, שעדיין נמצאות במחלוקת טריטוריאלית בין המדינות. על כך פורסם לראשונה ב"חדשות הערב" בכאן 11. "בחיזבאללה יעמדו לצד המדינה הלבנונית ויישאו באחריות", אמר מזכ"ל ארגון הטרור.

על פי נסראללה, ישראל עדכנה את יוניפי"ל שעדכנה את הצד הלבנוני שהיא מעוניינת לבנות גדר ב-13 הנקודות שעדיין נמצאות בסכסוך בין הצדדים. הצד הלבנוני הבהיר שהוא מתנגד לכך והעביר את התנגדותו ליוניפי"ל ומחכה לתשובה מישראל.

מורנייה והאחרים חוסלו, לפי פרסומים זרים, בידי ישראל בינואר 2015 באזור קונייטרה שבדרום סוריה. הם ניסו להקים תשתית טרור נגד ישראל ואיתם חוסל גם יועץ במשמרות המהפכה של איראן.

מנהיג חיזבאללה התייחס גם להקרנת הסרט של סטיבן שפילברג "העיתון" בלבנון. "יש להתנגד גם כשמדובר בקולנוע", אמר נסראללה והמשיך "אמנם הסרט לא עוסק בסכסוך עם ישראל ובמלחמת וייטנאם, אבל האיש הזה (שפילברג) הביע תמיכה בישראל ונגד לבנון ותרם לה כסף במלחמת לבנון השנייה".

גם לפני כחודש האשים מנהיג חיזבאללה בראיון לערוץ של ארגון הטרור כי סעודיה ביקשה מישראל לתקוף בלבנון ומסיתה נגדה גם מדינות אחרות בעולם. "סעודיה הכריזה מלחמה נגד לבנון ונגד חיזבאללה", אמר נסראללה. הוא הוסיף כי הסעודים רוצים לגרום לישראל לתקוף את לבנון: "הסעודים רוצים להסית את מדינות העולם נגד לבנון, אבל הכי מסוכן – לא שזה יפחיד אותנו – הוא ההסתה שישראל תתקוף בלבנון".

לפני כארבעה חודשים נסראללה הביע תרעומת על "שתיקת העולם נוכח פעילותה של ישראל בתוך לבנון". הוא האשים את ישראל כי היא "מפרה את הריבונות הלבנונית באופן יומיומי, בכלל זה על ידי הטמנת מכשירי ריגול ומצלמות ממולכדות".