טראמפ ונתניהו בניו יורק, בשנה שעברה
צילום: אי-פי

נתניהו יאמר לטראמפ: חשש מפעילות באתרים לא מפוקחים באיראן

ראש הממשלה צפוי לדון בפגישתו מחר עם נשיא ארצות הברית בהסכם הגרעין, ולומר לו כי אין די בתיקונים קלים - אלא בשינויים של ממש
גילי כהן וגדעון קוץ
24 בינואר 2018
21:27

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לדון מחר (חמישי) בפגישתו עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על חשש מפעילות איראנית באתרים שאינם מפוקחים במדינה – כך פורסם היום לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

נתניהו, שנמצא בכינוס הפורום הכלכלי בדאבוס שבשווייץ, צפוי לומר לטראמפ כי אין די בתיקון קל בהסכם הגרעין עם איראן, וכי ישראל דורשת שינויים משמעותיים. בנוסף, נתניהו צפוי לדון עם טראמפ בהתבססות איראן בסוריה, ועל יוזמת השלום של הנשיא האמריקני.

טראמפ אמנם אישרר את הסכם הגרעין החודש, אך הבהיר כי לא יעשה זאת שוב אם ההסכם לא יתוקן, והוסיף כי אם לא יושג הסכם המשך עד למועד החידוש הבא בעוד שלושה חודשים, תחדש ארצות הברית את הסנקציות על איראן ובכך תפרוש מהסכם הגרעין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בדאבוס:


על עמדת ממשל טראמפ בנושא ההסכם עם איראן חזר סגן הנשיא מייק פנס בעת ביקורו בישראל השבוע. "הנשיא טראמפ קידם לאחרונה עיצומים כלכליים חדשים נגד בכירים איראניים", אמר פנס. "הנשיא הבהיר שזו הפעם האחרונה שארצות הברית מאשרת את ההסכם עם איראן. אם לא יוכנסו בו שינויים משמעותיים, ארצות הברית תיסוג ממנו". סגן הנשיא האמריקני הבטיח כי "ארצות הברית לעולם לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. זו ההבטחה שלי".

היום קיים נתניהו סדרת פגישות עם מנהיגים שונים בדאבוס, והתייחס בשיחותיו להסכם הגרעין עם איראן. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בין השאר, נפגש נתניהו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא שווייץ אלן ברסט, ראש ממשלת בלגיה שארל מישל וראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו. בהודעת לשכת נתניהו נמסר כי "ראש הממשלה שוחח עם המנהיגים על הסכם הגרעין עם איראן וקרא לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות הכרזת הנשיא טראמפ. ראש הממשלה ציין כי הוא לא יאפשר לאיראן להתבסס צבאית בסוריה ושישראל פועלת למנוע זאת".

לאחר הפגישה עם מרקל אמר נתניהו: "אמרתי לקנצלרית כי להערכתי האופציה היחידה הקיימת כרגע היא להכניס תיקונים אמיתיים, ולא קוסמטיים, שימנעו את ההתגרענות של איראן. היא מבינה את הדאגות שלנו ביחס להסכם הגרעין, אך לא בהכרח מסכימה עם הדרך שבה אנחנו רוצים לטפל בזה".

גם בפגישה עם מקרון הביע נתניהו את דעתו על כך שאי אפשר להשאיר את הסכם הגרעין כפי שהוא. בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, נשאל הנשיא הצרפתי בעת הפגישה אם בכוונתו להכיר במדינה פלסטינית. בתשובתו התייחס מקרון במרומז להכרה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל ואמר כי "אמנם תהליך השלום כושל בזמן הקצר אך לא אפעל בתגובה להחלטה של מישהו אחר. עמדתנו היא שתי מדינות מוכרות עם ירושלים כבירת שתיהן".

עוד אמר מקרון כי הוא "שמח על השותפות עם נתניהו, וחשוב לנו להיות שותפים לביטחון ישראל ושותפים אסטרטגים לאזור כולו". נתניהו אמר כי "השותפות טובה גם לביטחונה של אירופה".