חיילות בצה"ל
צילום: הדס פרוש

"הופך נשים ללסביות": בנות דתיות מעידות נגד השירות בצה"ל

אנשי חינוך מהציבור הדתי-לאומי אספו עדויות של עשרות נשים דתיות ששירתו בצבא, בניסיון להרתיע אחרות מגיוס: "שפת הגוף הופכת לגברית"
אוריה אלקיים
06 בפברואר 2018
19:31

המאבק נגד גיוס נשים לצה"ל מגיע עד לבוגרות השירות בעצמן. קבוצה חדשה של אנשי חינוך מהציבור הדתי-לאומי, בשם "עושה חייל", אספה לאחרונה עדויות של עשרות נשים דתיות ששירתו בצה"ל, המגוללות כיצד התקופה בצבא פגעה, לטענתן, באורח החיים הדתי שלהן. בעדויות, שהובאו הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11, מספרות הבנות על השפלות שחוו במהלך שירותן, ומלינות בין השאר על המקלחות המשותפות.

אחת הנשים טוענת בעדותה כי "מקלחות בצבא זה זוועה. הבנות יוצאות לא לבושות מהמקלחת, הולכות ככה, כביום היוולדן במסדרון, לא טורחות להתלבש. קצת כמו קופים. הדבר הזה גורם כמובן גם ללא מעט תופעות של לסביות". לדבריה, השירות גורם גם להשמנה: "מרגע הגיוס הבת נכנסת לשביזות. אצל חלק מהבנות זה מגיע אפילו עד לכדי השמנה. לא מעט בנות גם מתחילות לעשן, כי בצבא כולם מעשנים".

עדות נוספת שנאספה כחלק מהיוזמה טוענת ליחס משפיל לכאורה מהמפקדים: "הבנות קמות למסדר. לא אחת מדובר במסדר מבזה ומשפיל. הרס"ר יכול להעיר למישהי על זה שהשמינה, או על ההופעה המרושלת שלה".

צעירה אחרת, ששירתה כחובשת קרבית, סיפרה בעדותה: "שמתי לב על עצמי שניתן לראות ששפת הגוף שלי נהפכת להיות גברית יותר. חרדתי מזה. ברגע שאת עם נשק ומדי ב' והכל, כל יום, הדברים הקטנים מתחילים להשתנות: ההתנהלות, הדיבור, שפת הגוף. דברים קטנים שעם הזמן נשחקים, ובנות לא שמות לב".

קבוצת "עושה חיל" מקיימת סדנאות באולפנות לבנות, וחלקן מוקדש לאותן העדויות, שיש בהן כדי להרתיע נשים מלהתגייס לצה"ל. על פי המארגנים, עד כה הם ביקרו בשלושה תיכונים לבנות. עוד טוענים חברי הקבוצה כי בתי ספר ואולפנות נוספות ביטלו אירועים בהשתתפותם ברגע האחרון, ככל הנראה בלחץ הורים ומחשש ממשרד החינוך.

תגיות:
להט"ב