הפלת מל"ט
צילום: אסף מלכה

גורמים בסוריה: ישראל תקפה רק מטרות איראניות בשדה התעופה הצבאי

אתר אופוזיציה סורי המצטט מקורבים למשטר מדווח כי ישראל פגעה במדויק במטרות איראניות. גורם סורי מעריך: איראן היא שלחצה על הצבא הסורי להגיב באש כבדה על מטוסי ישראל
ערן זינגר
13 בפברואר 2018
08:20

גורמים בסוריה מאשרים כי בשדה התעופה הצבאי שתקפה ישראל בשבת, היו גם מטוסים של חיל האוויר הסורי וכוחות רוסיים, אך אלה לא נפגעו, כך פורסם היום (שלישי) ביומן הבוקר בכאן רשת ב'. על פי הדיווח המופיע באתר אופוזיציה שמצטט גורמים מקורבים למשטר הסורי, בתקיפה הישראלית היו פגיעות מדוייקות במטרות האיראניות בלבד ובהן גם בטייסים ובטכנאים שתפקידם להפעיל כלי טיס בלתי מאויישים.

הידיעה כוללת פירוט שמות ומספרים מדוייקים של יחידות הצבא הסורי שממוקמות באזור,  שדה התעופה הצבאי שתקפה ישראל - T4 - ושבו התמקמו קרונות ההפעלה של כלי הטיס הבלתי מאוייש האיראני שחדר לישראל והושמד.

על פי הדיווח, הפציצה ישראל ופגעה ב-6 מטרות איראניות מבלי לפגוע במטרות רוסיות או סוריות וזאת למרות שבמקום היו גם מטוסי קרב סוריים וכוחות רוסיים. עוד נמסר כי, בשדה התעופה הצבאי היו: 4 קרונות לשליטה ובקרה על כטב"מים איראניים, מבנה של הצוותים האיראניים והאנגר של כלי טיס איראניים. על פי הדיווח הפגיעה במטרות האיראניות הייתה קשה.

הגורם המצוטט בידיעה  מעריך כי ההנהגה האירנית היא שלחצה על דמשק להגיב באש כבדה וזו ולהפעיל את ארסנל ההגנה הנרחב של הצבא הסורי. עוד נאמר בדיווח, כי במסגרת ירי טילי הנ"מ נגד מטוסי ישראל, הפעילה ישראל את מערך ההגנה האווירי שלה וזה מה שגרם לנפילת שרידי טילים גם בשטחי לבנון וירדן. דבר המלמד על כובד האש שהייתה מעורבת באירוע.

תקיפת ישראל בסוריה החלה בעקבות חדירת מל"ט איראני לשטח מדינת ישראל דרך ירדן. בצה"ל זיהו את המל"ט מבעוד מועד, אך אפשרו לו להיכנס לשטח המדינה ואז הפילו אותו בעזרת שני מסוקי קרב. בתגובה לאירוע, צה"ל תקף את קרון השליטה ממנו הוטס המל"ט בשדה התעופה T4 בעומק סוריה.

במהלך המשימה נורו לעבר כח צה"ל עשרות טילי נ"מ (נגד-מטוסים), ומטוס F16 של חיל האוויר ננטש בתחום שטח מדינת ישראל לאחר שנפגע. טייס אחד נפצע קשה ונזקק לניתוח, וטייס אחר נפצע קל. כמענה לשיגור טילי הנ"מ, יצא צה"ל לסבב של תקיפות ברחבי סוריה, בהן הותקפו 12 מטרות, כולל מערכי נ"מ וארבע מטרות איראניות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להסלמה בגבול הצפון בסוף השבוע, והצהיר שישראל נתנה "מכות קשות לכוחות איראן וסוריה". בפתח ישיבת הממשלה השבועית, אמר נתניהו כי "הבהרנו בצורה חד-משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה".