חיילים לבנונים סמוך לשיגור טיל הנ"מ בגבול סוריה
צילום: אי-פי

הערכה: המל"ט האיראני נשלח לאיסוף מודיעין – ולא כ"פתיון" לישראל

בישראל סבורים כי כלי הטיס שחדר למרחב האווירי ביום שבת האחרון נשלח למשימה ספציפית של צילום אתרים, ולא נועד לגרור תקיפה של מטוסי קרב בסוריה כדי להפילם. חלקיו נמצאים עדיין בבדיקת כוחות הביטחון
גילי כהן
15 בפברואר 2018
20:28

בישראל סבורים כי המל"ט האיראני שיורט ביום שבת האחרון נשלח כדי לבצע משימת מודיעין ספציפית, ולא נועד לגרור תקיפה ישראלית בשטח סוריה – כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. ההערכה היא שמפעיליו של כלי הטיס ביקשו לאסוף מודיעין על המתרחש בשטח ישראל ולצלם אתרים שונים.


כלי הטיס האיראני היה העתק של כלי טיס בלתי מאויש מתוצרת אמריקנית בעלת יכולות חמקניות, מה שמקשה על איתורו על ידי מערכות הגנה. חלקיו של המל"ט נמצאים עדיין בבדיקה של כוחות הביטחון, שממשיכים את חקירת האירוע.

המל"ט שחדר לשטח האווירי של ישראל הופל זמן קצר אחרי שזוהה. בתגובה לכך, תקף צה"ל יעדים צבאיים בסוריה. במהלך הפעילות, באזור תדמור, נורתה אש נגד מטוסים לעבר מטוס קרב מדגם F-16, ושני טייסים נטשו את כלי הטיס בצפון. אחד מהם נפצע קשה והשני קל. הם פונו לבית החולים רמב"ם, ומאז חל שיפור במצב של שניהם.

כלי הטיס האיראני יורט על ידי מסוק אפאצ'י. מדובר צה"ל נמסר ביום שבת כי הוא זוהה במערכת ההגנה והיה במעקב עד להפלתו, וכי בתגובה לכך הותקפו לפחות 12 יעדים בסוריה, ובכלל זה מהאזור שבו שוגר המל"ט. בין היתר, התקיפה בוצעה נגד שלוש סוללות הגנה אוויריות הסורי וארבע מטרות איראניות. סוכנות הידיעות הסורית הגדירה את פעילות צה"ל כ"תוקפנות מסוג חדש".

למרות השקט שנשמר מאז האירועים בסוף השבוע, בישראל העריכו כי תקרית נוספת בגבול הצפון במעורבות של איראן היא רק עניין של זמן. על פי ההערכות, שמתבססות בין השאר על הכרזות בכירי המשטר האיראני, איראן נחושה להמשיך בניסיונותיה להתבסס בסוריה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בתחילת השבוע להסלמה בגבול הצפון, והצהיר שישראל נתנה "מכות קשות לכוחות איראן וסוריה". בפתח ישיבת הממשלה השבועית, אמר נתניהו כי "הבהרנו בצורה חד-משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה".

"אנחנו נמשיך לפגוע בכל ניסיון לפגוע בנו ובכל פגיעה בנו. זו הייתה המדיניות שלנו וזו תישאר המדיניות שלנו", הצהיר ראש הממשלה. הוא עדכן כי שוחח עם הנווט שנפצע קל כשנטש את מטוס הקרב בעקבות הירי מסוריה. "אנחנו מצדיעים לטייסים שלנו, לחיילים שלנו, למפקדים שלנו ובראשם הרמטכ"ל. הם שומרים על המדינת ישראל ואנחנו גאים בהם", הוסיף.