התקרית ביריחו

בניגוד לתחקיר צה"ל: במכון לרפואה משפטית קבעו כי הפלסטיני ביריחו מת מירי

נתיחת הגופה של יאסין סראדיח העלתה כי מה שגרם למותו הוא קליע שחדר לבטנו, ולא שאיפת גז מדמיע, כפי שעלה מתחקיר הצבא
יערה שפירא, דנה בן שמעון ורועי שרון
23 בפברואר 2018
13:21
עודכן ב 17:29

נתיחת המכון לרפואה משפטית שנערכה היום (שישי) מגלה שיאסין סראדיח בן ה-31, הפלסטיני שנהרג ביריחו, מת מירי לאחר שקליע חדר לבטנו. ממצאי הנתיחה סותרים את תחקיר צה"ל שפורסם קודם לכן, לפיו סראדיח נהרג כתוצאה משאיפת גז מדמיע. כמו כן, עוד עולה מנתיחת הגופה כי החבלות האחרות שהיו על גופו, מעבר לחדירת הקליע, היו מינוריות ולא יכלו להביא למותו.

צה"ל פתח בחקירת מותו של סראדיח אתמול בעת הפרות סדר ביריחו. מתחקיר האירוע עלה כי סראדיח מת כל הנראה מחשיפה לגז המדמיע שירו כוחות צה"ל לעבר מפרי הסדר במקום, כאשר היה כבר אזוק והוחזק בידי החיילים ולא מהירי שביצעו לעברו קודם לכן או מהניסיון לעצרו.

בכלי תקשורת פלסטינים דווח לאחר הנתיחה כי הרופא הפלסטיני שנכח במכון לרפואה משפטית באבו כביר אומר שסראדיח נהרג מירי בבטן התחתונה מטווח אפס. לדבריו, עוד עולה מהנתיחה כי הוא סבל משבר באזור האגן ונפגע מחבלות באזור הראש, החזה, הצוואר והכתפיים.

שר האסירים הפלסטינים עיסא קרקע אמר כי הממצאים מפריכים את הטענה בישראל כי סראדיח מת משאיפת גז ומוכיחים כי הוא הוצא להורג. קרקע כינה את התנהגות חיילי צה"ל כ"פשע מלחמה" וקרא לחקור את ישראל ולהעמיד לדין את האחראים בביה"ד הפלילי הבינלאומי.

בתיעוד של המקרה שהופץ ברשתות חברתיות פלסטיניות, נראה יאסין סראדיח, מחזיק חפץ מסוים, רץ לכיוון חייל שהיה בסמוך - ונורה על ידו. לאחר מכן, נראים חיילים בועטים בו כשהיה שרוע על הקרקע.

בצה"ל אומרים כי במהלך פעילות צה"ל בעיר התפתחה הפרת סדר של כ-50 פלסטינים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים וזרקו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות. סראדיח רץ אל עבר החיילים כשבידו מוט ברזל. הכוח ירה לעברו אך הוא ככל הנראה לא נפגע מהירי. לאחר מכן הפעילו החיילים כוח כדי לעצרו, תוך שהוא מנסה לאחוז ולחטוף את נשקו של אחד החיילים.

החיילים עצרו ואזקו אותו. הוא נבדק בשטח בידי חובשת שקבעה כי מצבו תקין. לאחר מכן, אומרים בצה"ל, המשיך הכוח להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות לכיוון הפרת הסדר לא הרחק מהמקום שבו הוחזק סראדיח, ונראה שנחשף לגז שיתכן שאף גרם למותו. מצבו הרפואי החל להתדרדר והוא פונה וטופל על ידי חיילי צה״ל שלבסוף קבעו את מותו. בחיפוש שנעשה בכליו התברר כי אף נשא על גופו סכין.