מטוס ה-F-16 שהופל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תחקיר צה"ל: הפלת מטוס ה-F-16 בצפון נגרמה בשל טעות מבצעית של הצוות

מתחקיר חיל האוויר עולה כי "מערכות ההתרעה במטוס סיפקו מידע התרעתי בזמן". הרמטכ"ל: "הלקחים המבצעיים יופקו". מפקד חיל האוויר: "הזדמנות ללמוד"
רועי שרון
25 בפברואר 2018
19:45

צה"ל פרסם היום (ראשון) את התחקיר המבצעי העוסק בהפלת מטוס ה-F-16 בהסלמה בצפון בתחילת החודש. מהתחקיר עולה, בין היתר, כי צוות המטוס המופל טעה מקצועית ולא התגונן כנדרש במסגרת איום הטילים עליו.

"במתח שבין השלמת המשימה אל מול התגוננות והקפדה על שרידות, טעה הצוות מקצועית שלא התגונן כנדרש", נכתב בתחקיר. עוד נכתב כי "פעולותיו (של הצוות) לא תאמו את סדר העדיפויות הנדרש באיום הטילים שבו היה מצוי".

לצד זאת, מהממצאים עולה כי "התכנון המקדים למבצע היה נכון והביא להשמדת המטרות שנקבעו טרם ביצוע המשימה". כמו כן, "מערכות ההתרעה במטוס פעלו כנדרש וסיפקו מידע התרעתי בזמן". עוד עולה מהממצאים כי "באזור הפעילות המבצעית היו מטוסים שהשלימו את משימתם תוך התגוננות מפני טילי אויב". בנוסף, "המודיעין שהיה ברשות מתכנני המשימה והטייסות היה מספק ונתן את המענה הנדרש לביצוע המשימה" ו"החלטת הלוחמים לנטוש את המטוס כאשר נפגע הייתה נכונה".

קצין בכיר בחיל האוויר אמר הערב כי בחיל ביצעו יום למידה ביום שלישי שעבר, שכלל את תקיפת המל"ט, תקיפת הקרון, והפלת המטוס והתקיפה בעקבות התקרית. לדברי הקצין הבכיר, "התכנון המקדים למבצע היה נכון וטוב והביא להפלת המל"ט האיראני והשמדת הקרון שניהג אותו". 

עוד אמר הקצין הבכיר כי "באזור הפעילות המבצעית, תוך כדי ביצוע הלחימה ושיגור הטילים הסוריים, היו מספר מטוסים תוך כדי השלמת המשימה של השמדת הקרון. אחד המטוסים שלא התייחס לטילים הוא זה שנפגע. הצוות עשה טעות מקצועית שלא התכונן כנדרש. בזמן שהאיום היה מוחשי, הטייס נדרש לעזוב את המשימה ולהתגונן מהטיל. כלומר - פעולת הצוות לא הייתה כנדרש". עם זאת אמר הקצין הבכיר כי "ההחלטה של הלוחמים לנטוש כאשר נפגע הייתה נכונה והצילה את חייהם".

"המטוס לא היה צריך ליפול, אך למטוסים יש תחליף ולטייסים אין", אמר הקצין. "זה היה צוות שאנחנו שלחנו, והוא שגה בהיבט המקצועי. אנחנו מחבקים את הלוחמים, וממשיכים בפעילות. זו טעות מקצועית בפעילות מבצעית".הקצין הבכיר הוסיף כי בהסלמה בצפון לא היה מארב מתוכנן וכי אין קשר בין הירי הסורי לפעולה האיראנית. "מה שפגע במטוס זה טיל SA-5. הטילים שנורו מסוריה עברו מעל צפון הארץ ונפלו בים התיכון. יש מירוץ למידה של הסורים מול הנחישות שלנו לפעול. הם שיפרו את היכולת של מערך ההגנה האווירית שלהם - לא ביכולות עצמן, אלא בהתנהלות".

הקצין ציין כי "כבר למחרת התקרית המשכנו בפעילות מבצעית בכל ההיבטים שלה. אני לא מפרט האם המטוסים טסו מעל אדמת סוריה או לבנון. לא ירו עלינו טילים מאז הפלת המטוס".

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, ערך הבוקר ביקור בבסיס חיל-האוויר ברמון, במסגרתו שוחח עם לוחמי מערכי הקרב ומסוקי הקרב, והוצג בפניו התחקיר המלא לפעילות המבצעית שבהלכה הופל המל"ט האיראני ונפגע מטוס ה-F-16.

״אני רוצה להביע הערכה עצומה על מה שאתם עושים ועל הדרך בה אתם תורמים לחוזק ולעוצמה של מדינת ישראל", אמר איזנקוט ללוחמים. "לא פעם הדרך להישגים מבצעיים משמעותיים דורשת מאיתנו ליטול סיכונים". לדברי הרמטכ"ל, "הציפייה שלי מכל לוחם היא שבזמן משימה יראה את גורל המשימה על כתפיו. הדרך הנכונה היא לצד ההערכה גם לשאול שאלות. התחקיר שהוצג לי הינו מקצועי ונוקב ואני משוכנע שיופקו הלקחים המבצעיים".


מפקד חיל-האוויר, עמיקם נורקין, התייחס לתחקיר ואמר כי נפילת המטוס היא הזדמנות ללמידה
בחיל-האוויר. "התחקיר המעמיק שביצענו משקף למידה בכל הדרגים, הן במטה והן בשדה, ויהפוך את חיל-האוויר לטוב יותר".

נוריקן אמר כי הוא "משבח את פעילות מערכות ההגנה האווירית שהביאו לגילוי וזיהוי המל"ט האיראני, כמו כן את פעילות הלוחמים שיירטו את המל"ט, השמידו את קרון הפיקוד והשליטה האיראני ומטרות סוריות ואיראניות נוספות שהביאו לפגיעה משמעותית במערכות ההגנה האווירית הסוריות". לדבריו, "כל אלו פגעו משמעותית בניסיון ההתבססות האיראנית בסוריה".

עוד ציין מפקד חיל האוויר את פעולת החילוץ וההצלה של הלוחמים: "פחות מ- 52 דקות עברו מרגע הנטישה ועד לטיפול בבית החולים. שמחתי לטוס ביחד עם הנווט, רב-סרן א', ולשוחח עם לוחמי הטייסת. כמו כן, שמחתי לראות את הטייס, רב-סרן ע', משתחרר מבית החולים ואני מצפה לשובו לפעילות מלאה".